Українська освіта за 30 років незалежності
Не знаю за молодші класи НУШ, яка там ситуація, але підручники, які приносить моя донька додому, — страхіття. Є відверті ляпи, але головне не це, це можна повиправляти. Питання в тому, що досі зберігається проблема радянської освіти.
Окрім того, що вона була тоталітарна і колективістська, її базою була старовинна гімназійна система, за якою освіту отримував невеликий відсоток населення. Для цієї еліти мудрі вчителі чітко визначали набір знань, без якого ти не можеш належати до цього прошарку. На 18-19 століття цих знань було не так багато, їх можна було виокремити і зазубрити. Тобто система була адекватною до вимог того часу.
Радянський Союз взяв гімназійну систему і поширив її на все населення, абсолютно не змінивши по суті. Це одразу призвело до профанації. Бо для 5% учнів набрати достатньо вчителів — одна задача, а для 100% — інша.
Світ почав змінюватися, знання накопичуватися, і зараз неможливо визначити, що є мінімальною базою, яку вивчиш і вважатимешся освіченим. Більше того, виявиться, що ця база настільки велика, що в жодну голову не влізе.
Колись базова гімназійна програма включала основні знання, отримані наукою на той час. Але відтоді наукові знання виросли в приблизно 10 000 разів, а обсяг програми залишився таким, як і був, і просто "на выпуклый морской глаз" кожен автор підручника брав і обрізав те, що йому не лягало. У результаті в програму напхано чорт зна що і збоку бантик.
До того ж, уся класична гімназійна і радянська школа базувалися на тому, що ти маєш засвоїти певний об’єм інформації, а не навчитися працювати з нею, розуміти, де її добувати, як сприймати критично, чому вірити, чому — ні. У цьому сенсі радянська середня школа вже в радянський час категорично відстала від західної. А за 30 років, оскільки ми цей підхід не змінювали, розрив став прірвою.
База якихось спільних знань все одно має бути, але вона, мабуть, уже повинна бути набагато меншою, ніж шкільна програма. Треба раціонально підійти до визначення, що у цю базу має входити. Абсолютно інше значення повинно мати набуття навиків роботи з інформацією. Це те, що насамперед треба міняти. Критичному мисленню не вчать, система така, що знання треба засвоювати, не ставлячи питань, звідки вони взялися.
Ви колись бачили американські шкільні підручники з біології? Наш підручник з біології — це набір знань, а в американському підручнику набір знань складає третину, ще третину — інформація про те, як ці знання отримували і чому їм можна довіряти, і ще третина — практичні завдання. Ти сам відтворюєш процес здобуття цих знань. Я на таке потрапив лише в біошколі МГУшній.
З вчителями є дві великі проблеми: