Нормально сприймати все я почала тільки в старших класах
Подорослішала, перестала стільки хворіти й пропускати, і наприкінці школи хороші стосунки були вже з усіма вчителями.
З молодших класів було поглиблене вивчення англійської мови. Вчительку – Тамару Михайлівну – спочатку дуже боялася, але їй вдячна. Англійською в 10 класі я володіла майже вільно з ідеальним граматичним підґрунтям. У неї була своя система викладання, це був професійний університетський підхід.
І всюди, де я далі навчалася, рівень викладання англійської був смішним у порівнянні з тим, який був у мене в 16 років. Класно, що такі кадри є. Англійську я знала лише завдяки цьому педагогу.
А класна керівничка – Фріда Мусіївна – викладала російську мову, але оскільки у нас не було російської – вона влаштовувала факультативи – нульові уроки. І всім треба було ходити.
Вона обожнювала етимологію. І починався урок з того, що ми розбирали етимологію слів, наприклад "солдат" від слова "сольдо" – монети, якою їм платили, "тетрадь" – тетра – чотири. "Впечатление" – печать. І це треба було знати. І я це все пам’ятаю і навіть зараз обожнюю етимологію. Коли знаходжу якесь слово цікаве – стараюся сама його розібрати.
Педагог з української мови і літератури – Віра Дмитрівна, була закохана в свій предмет. І теж дуже вимоглива. Можливо, це і є панацея: коли в тебе 31 людина в класі, по-іншому не можна.
Добре пам’ятаю її фразу: "До дев’ятого класу ти працюєш на репутацію, з 9-го класу репутація працює на тебе". Це було її гасло і це реально було так.
Думаю, вчитель все одно має бути суворим. Він може бути м’яким, емпатичним обов’язково, але має бути вимогливим. І гнучким, бо інколи в дитини нестабільний стан, буває, щось сталося. А школа – не армія.
Вчитель – це не про теорію, не про сухі знання, а про власний досвід. Про точку зору з ракурсу віку і досвіду. І жоден Гугл з масою даних не може замінити педагога, живої зустрічі з ним.
Легко розповідати, якими класними мають бути вчителі. Уявляю, які зараз учні і яке це може бути нахабство, невігластво.
А в плані предмету, як на мене, краще засвоюється матеріал тоді, коли ти дуже поважаєш вчителя, у якого є своя система, свої правила, певна ієрархія і субординація. І це, мені здається, важливо. Бо коли ти з педагогом на "ти", думаю, це так не засвоюється.