Чого хочуть компанії і працівники
У 2011 році я взагалі не пам’ятаю вимоги IT-спеціаліста до робочого місця :) Комп’ютер і кабель з інтернетом — ось і всі вимоги. Багато компаній, особливо початківців, нормально працювали просто в офісах-квартира. Нині компанії з таким офісом буде складно знайти собі співробітника, тому що конкуренція величезна. Забезпечення на рівні кращих міжнародних стандартів. Так, в Україні немає кампусів на тисячі людей, як у Google, але офіси — топові. Та і до кампусів лише один крок.
У 2011 році годі було й чекати від компаній страховки, абонементів у спортзал, PlayStation в офісі і тому подібних речей. Зараз це норма.
Проте, подекуди покращення робочих умов веде до того, що частка кандидатів іде в IT не тому, що хоче програмувати, тестувати, робити продукти, а тому що тут кращі умови та висока зарплата. У будь-якій справі важливо любити те, що робиш. Таких людей теж стає більше — в абсолютному значенні. А у відносному вони трохи розчиняються серед тих, кому просто потрібен інший рівень життя. Тому шукати заряджених фахівців стає важче.
Кадровий голод опускає планку і вимог компаній до спеціаліста. У компаній немає часу чекати, поки фахівець вивчиться, до того ж не зовсім тому, що їм потрібно. Звідси народжуються програми інтернатури, в які забирають студентів з нулем досвіду. Тут на передній план виходять швидкість навчання, ініціатива, профіль зацікавленості. Для 2011 року це був шик — тоді робили більше акценту на технічні скіли та базові практичні знання. Без освіти або такої зацікавленості, коли у вільний час розбираєш проекти, пишеш щось своє, набираєшся досвіду, читаєш літературу, на роботу було потрапити вкрай важко. Нині студента можуть підхопити вже на другому курсі і всьому навчать.