За умов зростаючого попиту на банківські послуги у смартфоні свою нішу відвойовують необанки – банки, які знаходяться тільки в інтернеті і не присутні офлайн.
В Україні вже є кілька кейсів необанків – за класикою жанру вони працюють на ліцензіях традиційних банків. Наприклад, партнер цього проєкту
izibank працює на ліцензії Таскомбанку, який за даними НБУ є одним із системоутворюючих банків України, а monobank – на ліцензії Universal Bank. Обидва банки, до речі, належать одній банківській групі ТАС.
"
izibank – легкий мобільний банк, і це означає, що ми надаємо весь спектр банківських послуг без звичної банківської тяганини і бюрократії. Якщо говорити про інші мобільні банки в Україні, то кожен сам обирає сегмент, в якому працювати, і рівень сервісів та продуктів для клієнта. Ми, в izibank, націлені на масмаркет – знаємо, що український клієнт доволі диджиталізований і вимогливий, плюс є покоління Y i Z, яке стимулює ринок весь час вдосконалювати свій продукт, і спонукає до оновлень", – підкреслює Анна Тігіпко, засновниця
izibank. Але це не єдине, що стимулює ринок. Так само до змін спонукають нові гравці з інших сегментів, наприклад, Big Tech компанії як Facebook чи Google, що починають надавати фінансові послуги.
"Зараз той час, коли індустрії дивляться одна на одну й запозичають щось одна в одної. Наприклад, ті ж таки фінтех та техфін дуже щільно взаємодіють і перетинаються у своїх рішеннях. Взяти, до прикладу, Amazon з їхнім маркетплейсом або Rozetka. Все, чого хоче клієнт, – це зручний клієнтський досвід. І якщо вчора він замовляв собі книгу онлайн, а сьогодні йому потрібно сплатити комуналку, то для клієнта це має бути однаково зручний і легкий процес", – розповідає Анна.
У своєму звіті стосовно необанків Insider Intelligence пише, що на сьогодні кількість клієнтів необанків у світі оцінюється в 39 млн користувачів. Об'єм ринку у 2020 році досяг $34 млрд, пише
Grand view research. Очікується, що зростаючий попит на зручність для клієнтів у банківському секторі стимулюватиме зростання ринку, адже необанки орієнтовані на клієнта і пропонують персоналізовані послуги.
Істотний потенціал зростання необанків закладений і в недорогій моделі для кінцевих користувачів з дуже низькою або нульовою щомісячною платою за фінансові послуги як зняття чи переказ коштів. Тому необанки продовжать розвиватися і відвойовувати частку ринку у традиційних банків.
Переконана у цьому і засновниця
izibank: "Традиційна модель банкінгу відходить у минуле. На мій погляд, у наступні п’ять років ми бачитимемо появу гібридів нео- та класичних банків. Поведінкові моделі споживачів фінансових послуг суттєво змінилися через коронакризу, і це впливає як на банки, так і на конкуренцію між ними", – каже Анна.
Вона очікує подальшого зменшення кількості відділень класичних банків, хоча можливо не таке різке, як в Європі. Зростатиме кількість фінансових послуг, наданих дистанційно. Водночас, деяким клієнтам сьогодні вже замало тих сервісів і тієї функціональності, які пропонує їм їхній банківський застосунок. Тому банки рухатимуться у напрямку гіперперсоніфікації продуктового ряду одночасно із максимальним рівнем диджиталізації всіх процесів.