“Я побачив, що росіяни почали називати борщ російським супом і пішли з експансією в Європу. Вирішив, що з цим потрібно щось робити. Підняв документи і виявив, що українці не вважають борщ українським, – розповідає Клопотенко – Я задумався, чи ми взагалі "в свойом умє"?”.
Для захисту борщу він навмисно створив громадське об'єднання “Інститут культури України”. Спонсором стала компанія “Чумак”. “Вони профінансували експедицію країною, де ми збирали рецепти борщу та знімали фільм про цю страву”, – розповідає Клопотенко. На все витратили 250 000 грн і власний час, додає Олександра.
Аби простимулювати чиновників Мінкульту офіційно визнати борщ українською стравою, Євген приніс п'ять літрів страви на експертну раду. “Я сказав: з'їжте борщу, і голосуйте за або проти”, – згадує Клопотенко. Проти, звісно, вони голосувати не могли, додає кухар. Тому після процедури на сайті Мінкульту з'явився
допис про внесення культури приготування українського борщу до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини країни.
“Першими написали, що я підняв борщову війну ВВС, потім вийшов фільм “Борщ” за результатами експедиції. Про нашу національну страву почати писати десятки світових ЗМІ.