Що в повітрі твоєму: чим ми дихаємо, як це на нас впливає і чи можна зробити повітря чистішим
Рік тому, в квітні 2020 року, заголовки індійських газет і соцмережі жителів столиці Індії зарясніли новиною про дивину – над Нью-Делі було помічено блакитне небо замість звичного місцевим мешканцям смогу і сірості. Небо прояснилося вперше за довгий час на тлі локдауна.

В Україні ще все не так страшно і чисте небо поки не потрапляє в заголовки новин. Хоча у рейтингу міст з найвищим рівнем забруднення в 2020 році Україна була на восьмому місці в Європі і на 43 – у світі за рівнем забруднення повітря (виходячи з концентрації PM2.5 і PM10 – ультрадисперсних частинок (крихітні частинки нанорозміру), завислих у повітрі).

І це проблема не тільки "вуличного" повітря. Те, чим ми дихаємо вдома, на жаль, не чистіше, бо всі шкідливі частинки "одомашнюються", коли ми відкриваємо вікно. Крім того, квартирне повітря може бути наповнене алергенами, токсичними речовинами, домашнім пилом, частинками шерсті домашніх тварин. І хоча ми їх не бачимо, вони безпосередньо впливають на сон, здоров'я, дихання. Чим же ми дихаємо вдома і на вулиці? І чи можна зробити повітря здоровішим? Liga.net розбиралася в цьому в спільному спецпроєкті з Philips.
Чим дихають українці? 

Згідно з екологічною стратегією України до 2030 року, основними забруднювачами атмосферного повітря і джерелами викидів парникових газів в Україні є підприємства добувної та переробної промисловості, теплоенергетики, автотранспорт. 

 

"Фактично дві третини населення країни проживає на територіях, де стан атмосферного повітря не відповідає гігієнічним нормам, що впливає на загальну захворюваність населення", — йдеться в документі. 

Світлана Берзіна 
Еколог, голова громадської ради при Міністерстві охорони навколишнього середовища і природних ресурсів України, керівниця ВГО "Жива планета"

У повітрі, яким дихають українці, знаходиться маса шкідливих речовин. Це і оксид сірки, оксид азоту, і твердодисперсні частки (PM), діаметром від 2.5 до 10 мікрон. Ці дрібні частинки надзвичайно шкідливі. Що менші частинки, то шкідливіші вони для здоров'я людини. Тому що, потрапляючи в легені, вони накопичуються, і це викликає ряд хронічних захворювань.


Також у повітрі присутні продукти горіння. Ці речовини відносяться до канцерогенів. Вони потрапляють у повітря в результаті, зокрема, роботи ТЕЦ та двигунів внутрішнього згоряння автомобілів.


Найбільше говорять про бензоперен. Але це можуть бути і інші поліциклічні вуглеводи. Що більша їхня концентрація, то сильніший їхній вплив на так звані органи-мішені. Це органи, які в зв'язку з хронічними або спадковими захворюваннями можуть бути більш уразливі. Наприклад, серце, мозок, нирки або інші органи. Також канцерогени руйнують ендокринну систему і можуть бути одним з факторів виникнення цукрового діабету другого типу.

Якість повітря в містах і концентрація шкідливих речовин залежать від активності промислових підприємств, кількості транспорту і, що важливо — погодних умов. Ситуація сильно погіршується, наприклад, під час туману, який затримує "бруд" у повітрі. Саме тому в туманні дні в столиці, та й інших містах, цифри датчиків забруднення часто стають жахливими.
Офіційні дані щодо рівня забруднення повітря дрібними частинками, сірчистим газом (оксид сірки), чадним газом (моноксид вуглецю) і двоокисом азоту публікує і регулярно оновлює на своєму сайті ДСНС. Крім того, останні кілька років з'явилося багато онлайн-ресурсів, які також збирають дані моніторів якості повітря, наприклад, Telegram-бот @aqualitybot, що відображає AQI для оцінки чистоти повітря разом з рекомендаціями: йти гуляти або сидіти вдома з закритими вікнами.

AQI (Air Quality Index) – це індекс, який часто використовується для спрощення відображення рівня чистоти повітря. Він враховує не тільки завислі в повітрі тверді частинки, але й інші речовини. Залежно від країни, зазвичай, відстежується рівень діоксиду сірки (SO2), PM10, PM2.5, діоксиду азоту (NO2), оксиду вуглецю (CO) і озону (O3).

Однак недолік загальноприйнятого індексу в тому, що він не уточнює, за рахунок яких саме забруднювачів може відбуватися сплеск. "Я не вірю індексованим показникам, тому що не можна порівнювати рівень забруднення оксидом сірки з рівнем забруднення бензопереном, – попереджає еколог Світлана Берзіна. – Це різні фактори впливу за різних концентрацій. Правильні висновки щодо рівня забруднення варто робити, подивившись на конкретні показники, а не на зведений індекс".

Але крім "загальноприйнятих" забруднювачів, якими можна надихатися на вулиці, є й інші речовини в повітрі, до яких варто ставитися обережно.
Як це все впливає на нас, пояснює лікарка-алергологиня Інна Гогунська. За її словами, забруднене повітря робить більш ніж суттєвий внесок у нездоров'я жителів великих міст, зокрема підвищує ризик астми, серцево-судинних захворювань, інсультів, захворювань легенів і розладів нервової системи.
Інна Гогунська 
Заслужена лікарка України, алергологиня, доктор медичних наук 
Забруднене повітря вдома загострює хронічні хвороби, зокрема захворювання дихальних шляхів: хронічний бронхіт, астму. Воно шкодить людям, які перенесли вірусну інфекцію, бо забруднене повітря може спровокувати продовження запального процесу.

Мають значення і матеріали, які ви використовуєте для ремонту. Вони повинні бути макисмально екологічними та безпечними.

"Побутова хімія також негативно впливає на здоров'я, вона залишається на поверхнях, і ми її вдихаємо. Має велике значення і якість ламінату та шпалер. Наприклад, якщо ці будівельні матеріали містять формальдегіди або клейові основи, які виділяють токсичні речовини, то потрібно розуміти, що всім цим ми дихатимемо, поки знаходимося вдома", – зазначає Інна.

Тому приміщення потрібно регулярно очищувати і провітрювати. Чистота повітря в будинку безпосередньо впливає на сон. За словами Інни, контакт з алергеном під час сну порушує бронхіальне і носове дихання, що призводить до погіршення якості та тривалості сну.
Порятунок дихаючих — справа рук самих дихаючих

Чисте повітря потрібне нам тут і зараз, це потреба, яка не може бути відкладена до кращих часів ефекту від екореформ. І якщо на вулиці максимум, що ми можемо зробити – це надягнути респіратор, то вдома захистити себе від шкідливих речовин можна за допомогою очищувача повітря.


"Сучасні очищувачі можуть фільтрувати повітря. В інноваційних агрегатах встановлені безпосередньо HEPA-фільтри, як наприклад, в кліматичних комплексах 2-в-1 від Philips. Вони затримують все, аж до найменших частинок, що дозволяє очищувати повітря від промислових полютантів, алергенів та інших забруднювачів. Технології сучасних фільтрів дозволяють очистити повітря від бактерій, плісняви і навіть вірусів", — говорить Інна Гогунська.


Дуже важливо очищувати повітря в приміщеннях, де є домашні тварини, адже вони завжди залишають біологічні сліди, такі як лупа, слина, шерсть та інше.


"Все це знаходиться в приміщенні, навіть якщо ви дуже добре прибираєте – залишки алергенів постійно присутні в повітрі. Коли люди дихають ними, в тому числі уві сні, це негативно впливає на імунітет. Використання в будинку спеціальних очищувачів зменшує вплив алергенів на дихальні шляхи та імунну систему, знижує інтенсивність їх впливу ", – підкреслює алерголог.


Сухе повітря – це інша часта проблема, з якою ми стикаємося вдома. Як зазначає Інна, підтримувати повітря в квартирі зволоженим важливо, тому що слизова оболонка дихальних шляхів, носа, бронхів, очей у разі занадто сухого повітря віддає вологу і тому пересушується, а це загрожує ускладненнями з диханням для алергіків і хворих на астму. Більш того, за даними МОЗ, сухе повітря також негативно впливає на імунітет людини.


Існують пристрої, що поєднують в собі функції очищення і зволоження повітря. Але чи дійсно вони допомагають?


Щоб з'ясувати це на власному досвіді, ми вирішили протестувати такий пристрій. Партнером Liga.net в цьому стала компанія Philips, що надала три кліматичних комплекси 2-в-1 AC2729 / 50, які об'єднують одночасно функції очищення і зволоження повітря. У прилад вбудований екран, що відображає рівень забруднення алергенами і частинками PM2.5, тому його також можна використовувати як монітор якості повітря в будинку.


Кліматичний комплекс тестували три людини протягом десяти днів. Ні редакція, ні партнер проєкту жодним чином не впливали на зміст їхніх відгуків, тому ми можемо вважати їх абсолютно об'єктивними. Отже, чи відчули вони різницю "на нюх"?

"Ви не бачили, як реагує апарат, коли я відчиняю вікно"
"За тиждень роботи кліматичний комплекс повністю прибрав всі зайві запахи в квартирі"
"Мій 5-річний син сам запускає кліматичний комплекс"
Марія Ксьондзик
Редакторка спецпроєктів Liga.net
"Ви не бачили, як реагує апарат, коли я відкриваю вікно" 

Коли ми задумували цей проєкт, то хотіли дослідним шляхом перевірити, чи може більш здорове повітря вплинути на ефективність життя людини. Тобто, чи почуватиметься вона бадьорішою і від того більше встигатиме. Забігаючи наперед, я скажу, що у мене сталося навпаки, — я стала більше спати. 

 

У мене постійний алергічний риніт. Його може викликати що завгодно. А я живу в Києві і тому у мене завжди закладений ніс. Якщо ви думаєте, що я даремно наговорюю на столичне повітря, ви не бачили, як реагує кліматичний комплекс 2-в-1 від Philips, коли я відчиняю вікно. 

 

Він же фіксує кількість шкідливих мікрочастинок в повітрі, і, якщо вона перевищує норму, кліматичний комплекс відправляє повідомлення на телефон. Загалом, в половині випадків я і сама можу визначити, що з повітрям щось не те: я багато разів в житті прокидалася о п'ятій ранку через металевий присмак у роті, сухість в горлі або запах "з димком" і йшла зачиняти вікно. Не відчиняти вікна я теж не могла, інакше через задуху довго не засинала. 


Я і мій ніс давно пристосувалися до такого життя, – ми і не знали, що може бути по-іншому. Поки я не взяла на тест комплекс.  


Не розповідатиму, як я його налаштовувала, ви і самі швидко розберетеся, – розробники написали дуже зрозумілу інструкцію. Я розповім, як змінилося моє самопочуття.


У першу ж добу я проспала будильник, бо ніколи ще не спала так міцно і, не побоюся цього слова, солодко. Апарат працював всю ніч в режимі очищення і зволоження повітря до 50%.


Зазвичай вранці ніс вже нагадує про себе і мені доводиться тягнутися за спреєм, а там вже і вставати. Але цього ранку повітря в квартирі було таким свіжим і м'яким, а дихалося так вільно, що мені просто не хотілося прокидатися. Я вирішила виспатися за всі роки перерваного міським димом сну. І, загалом, займалася цим весь тиждень тестування. Ні, мені не соромно.)


Одного разу, коли на вулиці нарешті потеплішало, я відкрила вікно і поплатилася за це нападом алергії, – почала чхати, без перебільшення, кожні п'ять хвилин. "А ось і привід протестувати функцію затримання алергенів", – подумала я і увімкнула R2D2 (я так назвала апарат в Siri, коли налаштовувала голосові команди).


Через пів години все минуло. Я не знаю, що відбувалося весь цей час і мені шкода, що комплекс показує тільки індекс вмісту алергенів, не розшифровуючи, які саме літають у моїй квартирі. Це, можливо, допомогло би мені хоча б частково усунути джерело страждань. Але з іншого боку, якщо це може робити R2D2, то навіщо це робити мені?


Якщо підсумувати, то цей апарат дійсно працює. І якість повітря правда позначається на самопочутті, тому що глобально я стала рідше користуватися спреями і краще висипатися.

Юлія Савостіна
Керівниця організації Made in Ukraine 
"За тиждень роботи кліматичний комплекс повністю прибрав всі зайві запахи в квартирі"

На момент початку тесту у мене вже був досвід використання зволожувача, який ми купили ще тоді, коли горіли торф'яні болота, щоб він зволожував повітря і допомагав справлятися з екологічною катастрофою в квартирі. Ще тоді ми дивилися на пристрої від Philips, але їх не було в продажу.


Я живу на Нивках, в зеленому районі, де багато дерев, тому з точки зору середовища – це екологічно приємне місце. Але у мене є дві собаки, кіт і маленька дитина. Тобто в домі повно жителів, які генерують пил, бруд і запахи. Тому я давно звиклася з думкою, що найближчі декілька років порядку вдома не буде.


Однак, коли приїхав наш кліматичний комплекс 2-в-1, він показав, що повітря в квартирі більш-менш чисте, чим дуже мене здивував. Але потім ми відчинили вікно, і датчик миттєво став червоним. Ми зрозуміли, що повітря на вулиці огидне і наш прилад запрацював у посиленому режимі.


У нас він практично весь час стоїть на нічному режимі, і мені подобається те, наскільки він беззвучний: його взагалі не чутно.


Крім того, в цьому кліматичному комплексі 2-в-1 є кілька фільтрів. Коли, через тиждень роботи, ми дістали фільтр попереднього очищення і побачили, скільки пилюки він зібрав, мені стало страшно, тому що я зрозуміла, що до цього часу ми всім цим дихали, і що могло потрапити в легені. Я почала усвідомлювати, що саме це могло бути причиною алергічного кашлю, який у мене час від часу з'являється.



Мені дуже сподобалося те, як фільтр добре збирав пил, і як легко його було мити.


Це пристрій стоїть у великій кімнаті, і з неї за час роботи приладу зникло відчуття задухи. У Києві в принципі в приміщеннях душно (ми цю зиму провели в Італії і зрозуміли, яким може бути повітря в будинку). Так ось, в Києві дуже задушливо, але з цією проблемою Philips дуже добре впорався. У маленькій кімнаті, де такого пристрою немає, повітря помітно гірше.


У нас цей кліматичний комплекс працює без вимкнення, а за рахунок підключення до застосунку в телефоні іноді трапляються цікаві ситуації, коли, наприклад, сидячи на роботі, ми дізнаємося, чи зайшла в кімнату собака, тому що аппка показує, чи почав Philips працювати активніше.


Останнє, що мене найбільше вразило, пов'язано з собаками, точніше з запахом. Одна з наших собак старенька, довговолоса. Від неї іноді помітний собачий запах. Philips за тиждень роботи повністю прибрав усі зайві запахи в квартирі. За це йому найбільша подяка!

Надія Потоцька
Project Manager Інституту когнітивного моделювання 
"Мій 5-річний син сам запускає кліматичний комплекс"
Для мене питання чистоти повітря – надважливе. Я — алергік, потерпаю від сезонних цвітінь, смогів та забрудненого повітря. На Осокорках, де живу з родиною, якраз скупчення усіх цих проблем. Інколи вечорами помітно стіну диму, дихати неможливо. Тому вже більше року використовуємо наш домашній очищувач. Користуємось щодня, адже різниця між звичайним та очищеним повітрям відчутна. Коли повітря забруднене, мені складніше дихати вночі.

Тестувати Philips було цікаво, адже вже розуміли, що хочемо отримати від прибору, який очищає та зволожує повітря. За кілька годин після запуску кліматичного комплексу Philips повітря у кімнаті стало більш чистим. Маємо апарат для виміру стану повітря, також слідкуємо за ботами, які показують ситуацію у районі та місті. Перші дні тестування кліматичного комплексу випали на момент, коли повітря у Києві значно погіршилось. Його датчик це відобразив так само, як інші прилади. Спочатку він світився червоним, але десь за хвилин 20-30 стабілізувався. Щоб очистити повітря до адекватного стану знадобилось хвилин 40-50.

Враховуючи, що вмикаємо на ніч, важливим є рівень шуму. На жаль, у багатьох очищувачів цей момент не враховано, вони шумні і яскраво світяться, заважаючи спати. Philips не такий, він досить тихий, а ще має таймер для вимкнення та нічний режим.

Якщо говорити про зручність та зрозумілість системи, Philips достатньо простий у використанні. Звичайно, людині, необізнаній в азах техніки, може знадобитись час, щоб розібратись. Але хвилин за 20-30 з інструкцією можна впоратись. Мій 5-річний син, який полюбляє техніку, зрозумів принцип роботи і вже сам запускає цей кліматичний комплекс щовечора.

Philips також зволожує повітря, води у ємності вистачає на ніч-дві. Він середній за розміром, спокійно стає в квартирі. У нас він працює десь годин 15 на добу.

Тиждень тестування показав, що кліматичний комплекс ефективний. Він виконує головні свої функції, тихий. Головне, за самопочуттям бачу, що все окей.

Кліматичний комплекс 2-в-1 AC2729/50 від Philips

Від чого очищує повітря?

Кліматичний комплекс 2-в-1 AC2729 / 50 очищує повітря від найдрібніших частинок, розміром 0,003 мкм, видаляє з повітря вірус грипу H1N1 і бактерії. Кліматичний комплекс 2-в-1 очищує повітря від спор цвілі, пилових кліщів, пилу, вовни та інших біологічних слідів тварин, а також пилку.


Як зволожує повітря?

Кліматичний комплекс 2-в-1 зволожує повітря зі швидкістю 500 мл/год за рахунок системи NanoCloud, яка повторює природний процес випаровування води. Не залишає калюж, мокрих плям і білого пилу. Більш того, молекули води, які пристрій випускає для зволоження, дуже дрібні, тому на відміну від ультразвукових зволожувачів вони не переносять бактерії у повітрі.


Чи зручний він у використанні?

Пристроєм можна керувати зі смартфона. Він самостійно моніторить стан повітря в приміщенні за рахунок системи AeraSense, і автоматично підлаштовується під зміни в оточенні. Його можна використовувати в приміщенні, в якому знаходяться люди, тому що він не іонізує повітря. У кліматичного комплексу 2-в-1 передбачено чотири швидкості для ручного налаштування і три автоматичних режиму, а також таймер на 12 годин.


Чи поміститься він у квартирі?

Розміри пристрою: 396 x 230 x 580 мм. Довжина шнура – 1,8 м. Кліматичний комплекс 2-в-1 працює на постійному струмі від розетки з напругою 220 В. Він підходить для квартир, шкіл, офісів і розрахований на приміщення 60 м² (згідно з канадським стандартом якості повітря NRCC).

Процес фільтрації повітря

Фільтр попереднього очищення 

Затримує пил, волосся і шерсть домашніх тварин. Не потребує заміни, тільки очищення відповідно до інструкції.
Фільтр з активованим вугіллям 

Усуває гази, в т.ч. і шкідливі загальні летючі органічні сполуки (ЗЛОС) і неприємні запахи. Загальна площа поверхні активного очищення фільтра 15.1 тис. М2. Розрахунковий термін служби – один рік.
NanoProtect HEPA фільтр


Фільтр затримує 99.97% наддрібних частинок, алергени, пилові кліщі, спори цвілі, бактерії і віруси *. Загальна площа поверхні фільтра активного очищення – 2 м2. Розрахунковий термін служби – два роки.
Мембранний фільтр зволоження

Він поглинає сухе повітря, об'єднує його з молекулами води і виділяє зволожене повітря в навколишнє середовище. Розрахунковий термін служби – один рік. 
Фільтр попереднього очищення 

Затримує пил, волосся і шерсть домашніх тварин. Не потребує заміни, тільки очищення відповідно до інструкції.
Фільтр з активованим вугіллям 

Усуває гази, в т.ч. і шкідливі загальні летючі органічні сполуки (ЗЛОС) і неприємні запахи. Загальна площа поверхні активного очищення фільтра 15.1 тис. М2. Розрахунковий термін служби – один рік.
NanoProtect HEPA фільтр

Фільтр затримує 99.97% наддрібних частинок, алергени, пилові кліщі, спори цвілі, бактерії і віруси *. Загальна площа поверхні фільтра активного очищення – 2 м2. Розрахунковий термін служби – два роки.
Мембранний фільтр зволоження

Він поглинає сухе повітря, об'єднує його з молекулами води і виділяє зволожене повітря в навколишнє середовище. Розрахунковий термін служби – один рік. 

Кліматичний комплекс 2-в-1 AC2729/50 від Philips видаляє з повітря 

Бактерії
Віруси
Частинки шерсті домашніх тварин
Пилові кліщі
Запах сигарет
Пил
Пилок
Спори цвілі
Автор: Валерія Давидова
Фото: пресслужба Philips і особисті архіви спікерів
Верстка і дизайн: Дмитро Кругліков, Юлія Виноградська

Дата публикації: 20.04.2021 р.

© 2021 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ