Недитячі ігри
Що шукають білі комірці в іграх на консолі
Укр
Попит на PS5 величезний: на кінець грудня 2020 року було продано 4,5 млн консолей нового покоління. Джим Раян, СЕО компанії Sony Interactive Entertainment, назвав запуск PS5 найбільшим в історії компанії і всієї індустрії ігрових консолей.
Восени минулого року PlayStation вивели на ринок ігрову консоль нового покоління PlayStation 5 (PS5). Ймовірно, ви чули про неї, навіть якщо відеоігри вам нецікаві, адже новини про шалений попит на новинку активно розліталася у ЗМІ та соцмережах на початку року.

Компанія запускає одразу дві версії PS5: базову з Ultra HD Blu-Ray та Digital Edition. Різниця між ними лише у тому, що базова версія оснащена приводом Ultra HD Blu-Ray, тому й ціни відрізняються: на українському ринку це 13 699 грн за Digital Edition і 16 999 грн за PS5 з Ultra HD Blu-Ray).

Обидві консолі однаково продуктивні та підтримують більшість ігор консолі попереднього покоління (4000+ ігор), а також PS VR, перехідник для якого можна отримати безкоштовно через заявку на сайті. Крім того, новий контролер DualSense має забезпечити глибше занурення в гру завдяки технології тактильної віддачі реакції на ігрові події, а також адаптивним тригерам, що змінюють необхідний для дії рівень зусиль гравця. У контролер вбудований мікрофон, система вмикання/вимикання передачі голосу, а також кнопка share, щоб записувати ігровий процес і ділитися контентом зі спільнотою.

Поки компанія активно працює над збільшенням випуску PS5, в чергу за новою консоллю шикуються не лише гравці, а й корпоративні клієнти, наприклад, бізнес-центри та технопарки. Редакція LIGA.net виявила PS-room у лігві столичних айтішників – UNIT.City, але не встигли ми здивуватися просунутості інноваційного парку, як виявилося, що обладнати консолями лаунж-зони якісних бізнес-центрів – вже майже стало ознакою доброго тону. Але навіщо білим комірцям консолі? У що, чому, коли і скільки вони грають? LIGA.net дізнавалася у партнерському проєкті з PlayStation.
Ігри по-дорослому
Спочатку дізнаємося скільки людей взагалі наразі грають у відеоігри. NewZoo, міжнародна компанія, яка займається аналітикою ігрового ринку, підрахувала, що наприкінці 2020 року кількість гравців незалежно від платформи становила 2,7 млрд людей, серед них 800 млн – це гравці на консолях. У січні 2021-го компанія оновила загальну цифру геймерів – 2,8 млрд людей. Це 35% населення планети або приблизно кожна третя людина. І 10% людства грає на консолях, популярних через простоту у використанні і більшу доступність, порівняно з потужними ігровими ноутбуками та ПК.

Обсяг світового ринку консолей у 2019 році становив $35,1 млрд, а наприкінці 2022 року, згідно зі звітом японського розробника Capcom, сягне $47,4 млрд. Крім того, у жовтні 2020 року NewZoo прогнозували, що прибуток сегмента ігрових консолей у світі за підсумком року становитиме $51,2 млрд (+ 21% за рік), а це майже 30% від прибутку усього ігрового ринку ($175 млрд) і друге місце після ринку ігор для мобільних пристроїв – смартфонів та планшетів.

Згідно з даними сайту VGCharts, на сьогодні саме PlayStation, а точніше друге покоління PS, утримують світове лідерство за кількістю проданих ігрових консолей – понад 157 млн пристроїв.

А що в Україні? Дослідження вітчизняного ігрового ринку провела компанія NielsenIQ спільно з Wargaming у грудні 2020 року і з’ясувала, що серед 500 опитаних 33% мають консоль, а 15% грають на ній регулярно. 46% респондентів планують купувати щонайменше одну нову консоль. До речі, більшість обирають PS5.

Цікавим виявився і профіль українського гравця: 51% – чоловіки, 49% – жінки; 65% гравців одружені; сім із 10 мають одну і більше вищі освіти; середній вік гравців – 31 рік. За даними Entertainment Software Association (ESA), у США середній вік гравців становить 35-44 роки.

Стереотипи нав’язують думку про те, що відеоігри – це для дітей, однак статистика та аналітика відкривають інший, недитячий бік ринку як щодо аудиторії, так і щодо бізнесу.
Розслабитися, змарнувати час, зняти стрес, а також соціалізуватися та поспілкуватися – ось чому люди грають у відеоігри. Водночас спілкування як мотивація для гри у 2020 році вийшло на перший план, і про відеоігри заговорили як про нові соцмережі, які дозволяють людям не лише спілкуватися, а й розважатися разом у віртуальному просторі гри.

Артем Бойко, маркетинг-директор інноваційного парку UNIT.City, в якому влаштували зону відпочинку з PS5, наголошує, що ігрові консолі уже можна вважати обов’язковою умовою для сучасного бізнес-центру.
Гра за компанію
Потенціал ігор, а саме консолей, для відпочинку та спілкування оцінили й інші українські компанії.

Ганна Щербакова, молодший віцепрезидент, Head of Operations компанії GlobalLogic, розповідає, що у них є спеціальна рекреаційна зона GL Club, у якій для відпочинку доступні зокрема консолі.
IT-фахівцям геймінг допомагає переключитись зі складних завдань і розвантажити голову, що допомагає запобігти вигоранню. Одні грають часто, інші рідко, але хоча б раз пробував кожен. Зазвичай грають невеликими групами, до трьох людей. Найпопулярніші жанри – спортивні симулятори. Вони чудово підходять для гри у командах і не потребують багато часу.
Ганна Щербакова, молодший віцепрезидент, Head of Operations компанії GlobalLogic
Ігри за участі кількох гравців дуже популярні, тому в компанії говорять про позитивний вплив консолей на нетворкінг між колегами.

"Фахівці у неформальній обстановці ближче знайомляться один з одним. До пандемії у GL Club проводили ігрові турніри, тематичні зустрічі. Крім того, ігри можуть бути елементом тімбілдінгу для команди, щоб згуртувати учасників", – згадує Ганна, оскільки сьогодні переважна більшість фахівців GlobalLogic працюють віддалено.

З нею погоджуються і колеги з компанії SoftServe. Нині більшість її працівників також працюють віддалено, проте до пандемії відеоігри були популярним способом відпочинку та нетворкінгу для інженерів.
Ігри на консолях – це чудовий формат для того, щоб швидко розвіятись, переключитись на короткий час від роботи, і класно провести час з колегами.
Часто довкола ігрової зони збираються не лише гравці, але й глядачі, яким цікаво спостерігати, вболівати за колег, перекинутися жартами. В деяких наших офісах до локдауну навіть відбувалися внутрішні чемпіонати, які користувалися великою популярністю. Найпопулярнішими іграми в нашому офісі були командні: FIFA, UFC, Mortal Kombat, Need for Speed. Зазвичай працівники грають по двоє, наодинці – дуже рідко.
Дар’я Зюбанова, Employer Brand Lead харківського офісу SoftServe
В усіх трьох компаніях наголошують, що наявність консолей не впливає негативно на продуктивність працівників.

"Зазвичай люди приходять на короткий матч в FIFA чи раунд-другий в Mortal Kombat. По часу це приблизно стільки ж, скільки й звична перерва на каву. До того ж, інші люди та події в офісі не сприяють тому, щоб засісти за гру надовго. Що ж до бажання працювати – тут все залежить від самої людини: якщо вона шукає можливості менше працювати, то знайде для цього спосіб. Тут справа не в наявності ігрової консолі", – наголошує Дар’я Зюбанова.

«Не можна однозначно стверджувати, що ігри знижують продуктивність або, навпаки, допомагають людині залишатися ефективною. Усе залежить від фахівця, але ми переконані, що наші колеги відповідальні і вміють планувати свій час. Тому ігрові консолі в офісах, більярд, настільні теніс і футбол, музичні інструменти та інші варіанти для дозвілля не впливають негативно на продуктивність фахівців. Це їхній спосіб відновити сили, переключитися і поповнити запас енергії», – упевнена Ганна Щербакова.
Про ігри як про відпочинок говорять і самі гравці. За даними дослідження Nielsen, українці грають, щоб, насамперед, розслабитися. Крім того, у віковій категорії 19-25 років одна з головних мотивацій для гри – спілкування з друзями, для 31-33-річних це ще й спосіб забути про реальність.

Роман Сульжик, український фінансист, колишній віцепрезидент банку JP Morgan Chase у Нью-Йорку та Лондоні, топменеджер Московської біржі, який повернувся в Україну під час Революції гідності й очолював наглядову раду Національного депозитарію, говорить, що для нього гра – це один із способів, який допомагає на деякий час відволіктися від реальності. Зазвичай це ігри вільними вечорами на кілька тижнів, після чого залишається лише кілька років чекати на наступну гру.

Першу консоль він купив не так давно, і лише для того, аби грати в ігри родини Dark Souls. "Мені дуже подобаються ігри японського дизайнера Хідетака Міязакі, і в них краще грати саме на консолі. Dark Souls, Sekiro, Bloodborne дуже класні, зараз з нетерпінням чекаю виходу Elden Ring", – наголошує Роман.
Він захоплюється іграми ще зі школи, і саме в них знайшов основну мотивацію щодо вивчення англійської мови – хотілося розуміти все, про що говорять персонажі.



Водночас Роман визнає, що у ігор є й недоліки.
Не можна назвати ігри зовсім безневинним захопленням: вони справді забирають час, і я пам'ятаю, як у дитинстві мене лаяли батьки за те, що багато часу проводив за комп'ютером. Хоча мій батько, професійний альпініст, кілька років тому сказав, що розуміє моє захоплення. Це такий самий спосіб забути про щоденні проблеми, як і його походи в гори. В усьому потрібен баланс, але, як казав Черчилль про своє захоплення алкоголем. "Алкоголь дав моєму життю більше, ніж забрав". Світ комп’ютерних ігор різноманітний, і я ціную ті емоції, які він мені дарує. Це така ж частина мого життя, як і гарні книжки та фільми.
Роман Сульжик, український фінансист
Максим Нефьодов, колишній голова митниці та перший заступник міністра економічного розвитку й торгівлі, а нині депутат Київради від партії "Голос", також захоплюється іграми на консолях і розповідає про свій досвід, додаючи, що він не хардкорний фанат.
Я вже з того покоління, яке грає з самого дитинства, тому до відеоігор ставлюсь, звісно, позитивно. Це окремий вид мистецтва, який за десятки років встиг породити цілі світи, субкультури та способи спілкування. Консоль краща з точки зору легкості ігрового процесу та можливості гри на великому екрані. До того ж, ігрові ноутбуки суттєво дорожчі. Одну з консолей я купував колись спеціально заради Guitar Hero – у мене було дві гітари, і ми з друзями разом грали колись сотні годин.
Максим Нефьодов, депутат Київради від партії "Голос"
Він додає, що ігри не впливають на його продуктивність, а також нагадує, що зануритися з головою і забути про час можна з будь-яким хобі – хай би то були відеоігри, чи книжки, чи фільми.

Відеоігри займають особливе місце в житті багатьох людей різного віку, популярності і достатку. Ними захоплюються Білл Гейтс, Ілон Маск, Стівен Спілберг та багато відомих голлівудських акторів. Ця розвага вже давно не нішева і будує навколо себе екосистему з додаткових сервісів – від ігрових маркетплейсів до стримінгових сервісів і платформ для розробників. І майбутнє індустрії, як і сегмента ігрових консолей, виглядає перспективно.

Дизайн: Дмитро Кругліков, Юлія Виноградська
Дата публікації: 23.03.2021 г.

© 2021 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ
Made on
Tilda