Софт-скіли чи хард-скіли?
Що ми отримуємо, витрачаючись на платну освіту?
Якщо ще 5-10 років тому, шукаючи школу, достатньо було орієнтувались на різницю звичайних та приватних платних шкіл, то тепер у Києві майже сотня приватних. Практично всі вони декларують сучасні освітні цінності, але все ж відрізняються за концепцією та підходами.

Вартість навчання коливається в середньому в межі тисячі доларів на місяць. Є значно дорожчі, є дешевші варіанти, але така сума переважає в ціннику різних навчальних закладів. Отже, сума не маленька, тож батьки, які готові платити, очевидно мають перелік очікувань за свої гроші. Ми опитали мам школярів, які навчаються в різних приватних школах Києва та Львова, аби зрозуміти головний запит "замовника освітніх послуг".
Ольга Шиленко
спочатку ризикнула віддати своїх близнюків у звичайну школу з непоганою репутацією. Але вже за пару місяців стало зрозуміло, що в дітей розвиваються ознаки неврозу через забутий зошит та з’являється відраза до читання через постійну критику вчителя, і все це лише частина великого списку неприємних "дзвіночків".
кореспондентка Київського бюро Франс Пресс
Стало очевидно, що треба переходити в приватну. Більше того, я вважаю, що ми з чоловіком врятували нашим дітям життя тим рішенням. Бо запит до початкової школи насправді елементарний: не відбити бажання вчитися та щоб діти не боялися йти до школи. А ми щоранку спостерігали сльози. При чому не тільки наших хлопців, але і їхніх однокласників. І першим же враженням від приватної була зустріч з абсолютно живими дітьми, які вийшли нам назустріч не строєм. Для молодшої школи, на мій погляд, не має аж такого значення, чи наберуться діти великої кількості знань. Головне - не залякати.
CSR директор компанії SoftServe, мама учнів КМДШ
"Допитливий і кмітливий хлопчик, на запитання про те, "як справи в школі", відповідав – ніяк, чи "що ви сьогодні цікавого дізналися" - нічого. Я пригадую ці букети для директора та завучів, і все свято, схоже на звітний концерт, в якому зовсім не було нічого для самих дітей. Так я вирішила розпочати пошуки".
Марія Кучеренко
Так само вимушена була рятувати сина і
Власний травматичний шкільний досвід багатьох сьогоднішніх батьків змушує їх одразу, минаючи державні школи, орієнтуватися на приватні.
Ірена Карпа
розмірковуючи над питанням "який у вас запит до сучасної школи", не вагаючись називає те, на що запита точно немає: "Не хотілося би, щоб з дітьми вчиняли так "педагогічно", як зі мною у свій час: дві вчительки, закривши в класі й виставивши інших дітей (щоб без свідків) намагалися мене "перевиховати". Фрази "в житті побачиш, ти не одна така розумна, поїдеш вчитися, і будеш пасти задніх", "тебе з характером таким ніхто ніколи не полюбить, і друзів не буде" - це ще квіточки." Сучасна школа, на думку Ірени, мала би навчати скілів пристосування до мінливого світу, творчих підходів і рішень, застосування актуальних технологій (з огляду в тому числі і на те, що не кожна родина має до них доступ).
письменниця, перший секретар з питань культури посольства України у Франції
Ще важливіше - принципам екологічних стосунків. Про толерантність і те, що всі ми різні, теж дітям у школі треба казати. Не кожна родина є ідеальною моделлю дорослого життя, на жаль. І в тому щасливому випадку, коли педагог - авторитет, він може дуже добре спрямувати людину в життя. Туди ж питання віри в себе, солідарності, поваги до закону і розуміння своїх прав.
Тож, софт-скіли чи хард-скіли? "Це з розряду неможливих виборів", - каже
Тетяна Лукінюк
- "без хард-скілів неможливо розвинути експертизу, без софт-скілів - відносини в суспільстві і в команді. Існування тільки з одним набором обмежує можливості людини, тож гармонійний розвиток обох - це дуже важливо." А обираючи школу, головне, на думку Тетяни, зрозуміти філософію школи, на що там звертають увагу - у когось в фокусі знання предметів, у когось розвиток особистості, у когось - міжнародні стандарти. У будь-якому випадку, варто орієнтуватися на дитину - що йому або їй близько і подобається, а не на батьківські пріоритети.
директор з розвитку масового сегменту, Київстар,
Альона Калібаба
Розповідає, що з освітою старшого сина вони наробили помилок саме через труднощі пошуку саме того, що треба. З молодшою донькою вже був чіткий запит - оцінювання дитини лише через порівняння з нею самою, а не з іншими та здорова атмосфера в колективі, контроль з боку дорослих будь-яких можливих проявів булінгу. При цьому визначитись із школою лише по рекомендаціях - практично неможливо, каже Альона.
співзасновниця простору "Chasopys"
І саме цей вибір - найскладніший, наголошує
Шкіл зараз дуже багато. І соцмережі часом - не найкращий порадник. У них можна сформувати будь-якій образ. Багато батьків, буває, стають жертвою так званого "синдрому втрачених можливостей", коли начитавшись інформації, впираються в одну розрекламовану школу і упускають нюанси. Мені здається, що нам гостро бракує такої професії як, скажімо, освітній куратор. Який би знав про всі школи. Які у кого програми і пріоритети, підходи, щоб був зв'язок з батьками теперішніх учнів в цих школах. Як ріелтор підбирає вам квартиру, так такий агент підбирає вашій дитині школу.
Отже, вибір приватної школи - не з легких. Але головною відмінністю очікувань батьків, які готові платити за середню освіту, залишаються вимоги до софт-скілів: наскільки діти розуміють, чого хочуть, як вони вміють справлятися зі стресом, соціалізуватися, брати на себе відповідальність, наскільки доводить справи до кінця.
До освітніх запитів у багатьох батьків додаються організаційні. Переважна більшість з них працюють дуже багато, а отже шукають можливості звести в одній локації багатогранний розвиток дитини:
Марія Кучеренко
"Ми з чоловіком працюємо повний день і не маємо допомоги бабусів і дідусів. Тож нам також хотілося знайти школу повного дня, де дитина могла б відвідувати різноманітні секції та додаткові заняття (шахи, програмування, творчі та спортивні гуртки). Важливим було і харчування, і тут мова про якість та можливість в школі дотримуватися специфічної дієти. Отримали такий досвід в КМДШ, де зараз навчається і молодший син. Упродовж року ми мали безглютенову і безлактозну дієту. Тільки в умовах індивідуального підходу в усіх аспектах, це стало можливим."
CSR директор компанії SoftServe, мама учнів КМДШ
Вивчення запиту батьків – одна з важливих форм роботи для засновників приватних шкіл.
"Як правило двічі на рік ми проводимо опитування наших батьків і регулярно - фокус групи і глибинні інтерв'ю батьків, які не є нашими клієнтами на предмет очікування і задоволення отриманими освітніми послугами. Це надзвичайно цінна інформація, яка критично аналізується і служить базою для прийняття рішень по багатьох напрямках діяльності школи, в тому числі є хорошим драйвером для інновацій. Також ми вивчаємо кращі світові практики, бо часто все , що здається новим для нас, вже добре вивчено та апробовано в країнах, де освіта вже давно стала головним пріоритетом для держави." - ділиться досвідом
Лідія Білас
співзасновниця мережі шкіл КМДШ
Щодо прикладів освітньої системи, наразі в світі існує дискурс двох радикально різних підходів: фінського та азійського. У фінській все націлене на споглядання світу, передбачене створення тепличних умов для дітей, оточення дитини турботою, дуже лояльне формування навчального графіка. На противагу, наприклад, китайська система – це про навчання шість днів на тиждень з раннього ранку до пізнього вечора, це трішки про стрес, супер-дисципліну. Освітянський світ поділився: хтось каже, що перший варіант дає гарні результати, але ми можемо спостерігати багато історій дуже успішних людей і в другому випадку. Тож, і тут відповідальність вибору на батьках. Що саме підходить їхній дитині.
При виборі школи варто звертати увагу на баланс між розвитком хард та софт скілів. Одне неможливе без іншого: поряд з наданням якісних знань з математики має йти розвиток, наприклад, критичного мислення.
Володимир Козленко
"Школа – це в першу чергу про розвиток особистості. Ми на цьому особливо акцентуєм увагу. Впевнена особистість, яка має достатньо знань та досвіду, аби приймати рішення на основі цінностей – головна мета школи. Коли 9 років тому ми починали свою діяльність, то намагалися шукати вчителів з якимись авторськими методиками або просто натхненних, які можуть створювати щось унікальне та пробудити ось цю цікавість до пізнання у дитини. Тепер з досвіду можу сказати, що якщо вдалося розвинути в учня цікавість, то він, особливо в умовах сучасного світу, здатен перевернути купу інформації, аби щось дослідити, він заряджений на класний результат, йому цікаво пізнавати світ".
співзасновник мережі шкіл КМДШ
В трикутнику "школа-батьки-діти" не можна виключити жодної ланки. Навіть якщо одна ланка платить іншій, щоб зменшити навантаження на себе. Більше того, в умовах гармонійного розвитку всіх навичок, який чекають батьки від приватної освіти, безпосередня участь у житті і навчанні своєї дитини стає ще важливішою.
"Варто звертати увагу обов’язково на мету школи, внутрішній світ, особливості взаємодії між вчителями та учнями, на те, що дає школа крім знань. Нас цікавило, чи розвиває школа компетенції, чи може дитина реалізовувати свої ідеї, чи відчуває захищеність. Дуже важливо, щоб в школі були цінності. Але не просто були декларативно, а впроваджувалися в навчальний процес." - підсумовує
Надія Педченко
бухгалтер страхової компанії, мама четвертокласника КМДШ
Автор: Катерина Городнича
Фото: надані КМДШ, особисті архіви спікерів
Верстка і дизайн: Дмитро Кругліков, Юлія Виноградська


Дата публікації: 30.08.2021 р.

© 2021 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ