Рекламний проєкт.

За підтримки ПрАТ "Філіп Морріс Україна"

Бездимні технології, як менш шкідлива альтернатива сигаретам, з'явилися на ринку доволі нещодавно. В Україні той же IQOS став доступним у 2016 році.

Але для створення інноваційних електронних систем для нагрівання тютюну, які унеможливлюють процес горіння, знадобилися роки. Все, аби пройти шлях від ідеї, – знизити шкоду від куріння, для тих, хто не може відмовитися від звички, – до ретельного вивчення та тестування продукту, а потім – запуску продажу.

У проєкті на Liga.net розповідаємо про спеціальний науково-дослідний центр The Cube ("Куб") Philip Morris International (PMI) у Швейцарії, що був створений саме з метою розробки нових бездимних технологій. У Кубі понад 930 вчених та інженерів проводять наукові дослідження та розробляють інноваційні продукти. Всі зусилля спрямовані на те, аби досягти однієї з амбітних цілей Philip Morris – створити майбутнє без тютюнового диму (smoke-free future), зокрема, завдяки розробкам продуктів зі зниженим ризиком, які замінили б сигарети.
Зменшення шкоди здоров'ю
Науково-дослідний центр "Куб" збудували у 2009 році за $650 млн. Це кілька поверхів з сучасним обладнанням, де вчені та технічні фахівці розробляють продукти зі зниженим ризиком для повнолітніх курців. За даними ВООЗ, за останні два десятиліття 60 млн осіб відмовилися від звички, але кількість курців все ще становить 1 млрд людей. І багато хто з них хотів би відмовитися або знайти менш шкідливі альтернативи курінню сигарет.

Для цього і створювався флагманський продукт Куба – система для електричного нагрівання тютюну (СЕНТ) IQOS. Дослідження показали, що під час нагрівання тютюну, обробленого за особливою технологією, виділяється до 95% менше шкідливих речовин, ніж під час горіння. СЕНТ контролює температуру, щоб вона не перевищувала 350°С, і утворює аерозольний залишок. Водночас у сигареті температура досягає 800-900°С, і в результаті утворюється дим. Він містить 6000 різних речовин, до яких входять небезпечні та потенційно небезпечні токсини та канцерогени.
У Philip Morris впевнені, що заміна сигарет на продукти зі зниженим ризиком – дієвий спосіб у боротьбі за зниження шкоди здоров'ю курців. Наприклад, після виходу на ринок Японії у тих провінціях, де почав продаватися альтернативний продукт, продаж сигарет скоротився приблизно на 30%. За останніми даними PMI, уже 20,4 млн курців перейшли на електричну систему для нагрівання, а 14 млн з них повністю відмовилися від сигарет.

Багато в чому цьому сприяв досвід споживача під час використання пристрою. Перші прототипи систем для електричного нагрівання тютюну були громіздкими та незручними у використанні. Тому для виробника було важливо не лише знизити негативний вплив на здоров'я, а й створити зручний для курця продукт, який зможе зберегти ритуал куріння, смакові якості та запах тютюну.

У компанії пояснюють, що IQOS пройшов ретельну перевірку вчених, рівноцінну перевірці медикаментів або продуктів харчування. Окрім внутрішніх досліджень, а також перевірок незалежних експертів та контролювальних органів, система пройшла довгостроковий моніторинг того, як аерозоль впливає на організм людини. А у 2020 році американський контролюючий орган Food and Drug Administration (FDA) дозволив продавати IQOS у США як тютюновий продукт з модифікованим ризиком, використовуючи інформацію про знижений вплив шкідливих речовин на організм людини.
Високі технології
Працівники Куба продовжують працювати над створенням нових продуктів зі зниженим ризиком (ПЗР). Такі продукти спочатку проєктуються так, щоб унеможливити ризики або знизити рівень шкідливих речовин в аерозолі порівняно з сигаретним димом.

Процес ділиться на п'ять етапів: розробка продукту, його токсикологічна і клінічна оцінки, сприйняття продукту споживачами, і як вони його використовують, довгострокова оцінка впливу продукту.
У до- та клінічних дослідженнях впливу ПЗР на організм людини компанія використовує методи 3R (Replacement, Reduction, Refinement). Під час випробувань застосовуються методи комп'ютерного моделювання та надсучасні технології. Наприклад, для визначення токсичності хімічних сполук використовуються культури клітин тканин. Вчені Куба впроваджують і власні розробки – 3D-модель дихальних шляхів та "органи-на-чипі": легені, нирки, спільна культура бронхів та сфероїдів клітин печінки.

Значна частина досліджень, що проводиться в Кубі, пов'язана з системною токсикологією. Клінічні дослідження на повнолітніх курцях-добровольцях показали, що за вісьмома основними біомаркерами клінічного ризику у добровольців, які перейшли на СЕНТ, показники можна порівняти з тими людьми, які повністю відмовилися від куріння. Причому за п’ятьма маркерами з восьми зміни були статистично значущими.

Усі дослідження у Кубі проводяться відповідно до міжнародних стандартів належної лабораторної практики (GLP) та належної клінічної практики (GCP).

Однак у Кубі ведеться розробка та дослідження не лише продуктів зі зниженим ризиком, але й питань системної біології, токсикології, генетики, оміксних технологій, що вивчають функцію, структуру, еволюцію геномів. "Так вчені PMI роблять внесок у наукові знання з цих дисциплін", – пояснюють у компанії. І додають, що важливе місце у діяльності вчених Куба також посідає міжнародна наукова співпраця.
Відкритість та прозорість
Матеріали досліджень, які проводять вчені Куба, доступні в інтернеті, зокрема на спеціально створених ресурсах. Наукові статті, написані працівниками науково-дослідного центру PMI, публікуються у наукових журналах, що рецензуються. За останні десять років було опубліковано понад 365 статей та розділів у монографіях.

Усі клінічні дослідження PMI реєструються на порталі ClinicalTrials.gov. На онлайн-платформі INTERVALS незалежні експерти можуть проаналізувати ці дослідження. Це дозволяє іншим вченим перевіряти дослідження на відтворюваність та використовувати дані для перевірки нових наукових гіпотез, що прискорює проведення нових наукових досліджень.
У Кубі використовується система незалежної верифікації (підтвердження істинності) даних наукових досліджень. На ранніх етапах звіти надаються на перевірку незалежним експертам. Після цього триває спільна робота на платформі INTERVALS, яка допомагає науковій спільноті відтворити результати досліджень.

Для перевірки даних та відтворення результатів у 2011 році на базі INTERVALS було запущено краудсорсингову платформу sbv IMPROVER (Systems Biology Verification Industrial Methodology for Process Verification in Research). Незалежні вчені, які зацікавлені у вивченні систем для електричного нагрівання тютюну (СЕНТ), можуть отримати від компанії сам продукт. А роботи можуть проводити відповідно до свого наукового протоколу, і РMI не впливає на цей процес.
Ми створили платформу INTERVALS, щоб відкрито поділитися роботами, які проводять наші дослідники. Групи експертів можуть верифікувати нашу наукову роботу та дані. Якщо вчені не ділитимуться своїми матеріалами та методами, способами отримання даних, буде дуже складно точно відтворити результат. Зокрема, коли йдеться про наші продукти зі зниженим ризиком. І оскільки не всі наші методи загальновживані, потрібні відповідне обладнання, вчені, методи. Ось у чому наша мета. Також ми ділимося протоколами, описами покрокової оцінки наших продуктів, і сподіваємося, що це допоможе науковій спільноті відтворити наші результати"
— Стефані Бу, менеджер із забезпечення наукової прозорості та верифікації даних РMI
У компанії наголошують, що наукові дослідження – один з основних напрямів діяльності. Тому лише за останній рік Philip Morris інвестував у Куб $500 млн. Загалом з 2008 року компанія вклала понад $8,1 млрд у R&D, щоб запропонувати повнолітнім курцям кращу альтернативу сигаретам і, як зазначає сам виробник, досягти своєї стратегічної мети – створити майбутнє без сигаретного диму.
$500 млн – сума, яку Philip Morris інвестував у Куб за останній рік.
З 2008 року компанія вклала понад $8,1 млрд у R&D, щоби запропонувати повнолітнім курцям альтернативу сигаретам і, як зазначає сам виробник, досягти своєї стратегічної мети – створити майбутнє без сигаретного диму.
Використання IQOS та IQOS VEEV не виключає усіх ризиків. Аерозоль містить нікотин, що викликає залежність. Тільки для використання повнолітніми особами.
Авторка: Анастасія Шевченко
Верстка: Юлія Виноградська
Фото: прес-служба PMI, depositphotos.com


Дата публікації: 24.12.2021 р.

© 2021 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ