Що треба знати про авіакомпанію SkyUp Airlines
10 питань та відповідей про роботу першого українського лоукостера
Перший український лоукостер — авіакомпанія SkyUp — протягом останніх місяців була чи не найбільшим ньюзмейкером авіаційного ринку. Поряд з новинами щодо відкриття нових напрямків, компанія фігурувала у судових розглядах, поставало питання ліцензування її діяльності, взаємовідносин з антимонопольними органами та затримками рейсів.

Аби уникнути маніпуляцій в подачі інформації та іміджевих втрат, авіакомпанія вирішила розповісти про те, що насправді відбувається в контекcті перелічених вище інформаційних приводів. Liga.net підготувала експлейнер щодо діяльності авіакомпанії SkyUp у коротких запитаннях та відповідях.
1. Чому SkyUp Airlines так часто фігурує у новинах? Що відбувається?
Уже пів року компанії SkyUp та Join UP! (авіаперевізник та туроператор, входять до однієї групи компаній) перевіряють державні контролюючі органи, в Апеляційному та Господарському судах тривають справи за участю компанії. Колишній депутати Верховної Ради Анна Романова та популярний журналіст Олександр Дубінський публічно звинувачували компанію у шахрайстві та порушенні прав споживачів. На думку співвласника SkyUp Олександра Альби, все це нагадує сплановану кампанію, що має на меті усунути з ринка одного з авіаперевізників.
2. Хто є власником авіакомпанії SkyUp Airlines?
SkyUp — на 100% український сімейний бізнес. Ним володіють Олександр Альба та Юрій, його батько. З 2001 року вони займаються туристичним бізнесом. Їм також належить найбільший, за даними МЕРТ, український туроператор Join UP!.

SkyUp зростає. За рік компанія перевезла 1 031 665 пасажирів. З 2018 року кількість співробітників збільшилась з 17 до 488, а рейсів — з 10 до 47, 31 з яких — регулярний.
3. Чим SkyUp Airlines відрізняється від інших авіакомпаній?
SkyUp — перший український лоукостер. Головна мета компанії — зробити подорожі доступними для більшості українців.

Квитки на рейси SkyUp часто коштують у 2-10 разів дешевше, ніж у звичайного перевізника. Наприклад, до Барселони можна злітати за 50 євро, до Львова — за 500 гривень. Така економія досягається за рахунок правильної логістики, прямого продажу квитків, багатьох опцій перельоту, з яких пасажир може обрати та оплатити окремо потрібні саме йому. Ціна квитка залежить не від близькості до дати вильоту, а виходячи з попиту.

Крім того, знижують собівартість перельоту високі показники годин нальоту та технічні вдосконалення: зменшена за рахунок установки полегшених крісел вага літака, а також зменшення витрат палива за рахунок встановлених вінглетів.
4. Чи правда, що у SkyUp Airlines відібрали ліцензію і заборонили літати?
Ні, ця інформація не відповідає дійсності. Чутки про це пов'язані з тим, що наприкінці травня Баришівський районний суд ухвалив рішення про призупинення ліцензії SkyUp. Це — абсурд, тому що районний суд взагалі не має права ухвалювати рішення щодо ліцензії. Позивачка ж заявила, що не подавала позову. Суддя Олена Литвиненко, яка ухвалила рішення, згодом подала у відставку, за фактом ухвали завідомо неправосудного рішення Державне бюро розслідувань порушило проти неї кримінальне провадження. Втім, це не завадило судді відізвати свою заяву про відставку без пояснення причин. Наразі розслідування ДБР щодо судді Олени Литвиненко триває, а Вища рада правосуддя відкрила на неї дисциплінарну справу.
5. Чи продовжує компанія літати? Чому у новинах стільки інформації про затримки у SkyUp Airlines?
SkyUp працює в нормальному режимі. Затримки рейсів з технічних причин трапляються у всіх перевізників. SkyUp — не виняток. За даними Державіаслужби, компанія має середній показник виконаних вчасно рейсів. Якщо порівняти з іншими лоукостерами, то у травні показник пунктуальності був кращим, ніж у Wizz Air UK, Air Malta, KLM та Ernest.

За словами співвласника SkyUp Олександра Альби, починаючи з липня минулого року на компанії Join UP! І SkyUp здійснюється тиск з боку контролюючих органів та проводяться інформаційні атаки. Найменший випадок невдоволення штучно розганяється засобами масової інформації, через що складається враження, ніби затримки трапляються тільки у SkyUp і їх безліч. Утім, це не так.
6. Чи правда, що літаки компанії — «старий брухт»?
Ця інформація не відповідає дійсності. Флот SkyUp — наймолодший серед українських авіакомпаній. Про це свідчить інформація з Державного реєстру цивільних повітряних суден.

Окрім того, саме SkyUp першою встановила Split Scimitar® Winglet від Boeing — сучасні двосторонні, протилежно спрямовані елементи на кінцях крил. Завдяки цьому рейси стали дешевшими та більш екологічними.
7. Чи мав місце штраф Антимонопольного комітету? За яке порушення його накладено?
Антимонопольний комітет ніколи не штрафував SkyUp. Якщо говорити про Join UP!, то штрафи мали місце двічі. Перший раз — тому, що компанія, серед іншого, назвала себе "лідером ринку". Другий штраф АМКУ — за розміщення начебто недостовірної інформації.

На думку юристів компанії, обидва розслідування проводилися упереджено. Першому рішенню комітету не завадило те, що за даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі Join UP! відправила за кордон найбільшу кількість українських туристів і прийняла найбільшу кількість іноземних. Доказова база другого — один скріншот, один імейл і міфічні телефонні дзвінки.

Join UP! звернулася зі скаргами до Європейської бізнес-асоціації та Ради бізнес-омбудсмена, які закликали чиновників провести об'єктивне розслідування, проте АМКУ проігнорував їхнє звернення. 24 червня 2019 року Join UP! отримала офіційне повідомлення, що Антимонопольний комітет ініціював проти компанії третю справу.
8. Які ще державні органи перевіряли компанії?
З листопада 2018 року Join UP! перевіряли Держслужба з питань захисту споживачів, Держслужба з надзвичайних ситуацій, Департамент туризму та курортів, інспекція Держслужби з питань праці, податкова.

Показово, що три перевірки почалися в один день. Жодних порушень прав споживачів ці перевірки не виявили. У липні 2019 року завершилася перевірка Податкової служби, ініційована колишнім народним депутатом Анною Романовою. Вона звинуватила компанію у несплаті податку на прибуток, але перевірка таких порушень не виявила.
9. Яка позиція компанії щодо перевірок?
SkyUp вважає ці дії проявом недоброчесної конкуренції та спробою відібрати бізнес. Але здаватися просто так не збирається: на рішення Баришівського суду подано апеляцію, рішення АМКУ оскаржено у Господарському суді.

Крім того, на сайті компанії створено окрему сторінку — "Як вести бізнес в Україні", де оперативно висвітлюються події останніх місяців.
10. Як ситуація зі SkyUp Airlines впливає на інвестиційний клімат в Україні?
Вочевидь, негативно. І те, чим ця ситуація завершиться, стане тестом для нової влади на спроможність виконувати передвиборчі обіцянки про підтримку бізнесу з боку держави та припинення тиску з боку контролюючих органів. Саме у такому контексті згадують SkyUp у публікаціях західні ЗМІ — Financial Times, Atlantic Council і Kyiv Post.
Текст и верстка: Мария Бровинская.
Фото - пресс-служба SkyUp Airlines, Юрий Танчин.
Дата публикации: 01.08.2019 г.
© 2019 Все права защищены. Информационное агентство ЛІГАБізнесІнформ.
Made on
Tilda