Історії
Апокаліпсис сьогодні. Звідки беруться, як і на кого працюють українські антивакцинатори
Авторка: Тамара Балаєва
Ілюстрації: Лідія Голоско
ІсторІЇ
Апокаліпсис сьогодні. Звідки беруться, як і на кого працюють українські антивакцинатори
Авторка: Тамара Балаєва
Ілюстрації: Лідія Голоско
71% дорослих українців вважають спеціально розробленою в лабораторіях хворобою. Якщо перенести дані соцопитування на все доросле населення України, то число стихійних конспірологів у країні перевищує 20 млн.

Версій того, що відбувається, в народі багато. Частина українців вважають, що вірус вивели в результаті наукового експерименту (31% від конспірологів), інші – що це бактеріологічна зброя (27%), ще хтось – що вірус знадобився, аби скоротити населення Землі (40%).


Рухи антивакцинаторів і конспірологів існують у всьому світі. Серед них зустрічаються не лише маргінальні особистості, а й лікарі, юристи та вчені. Навіть винахідник ПЛР-тестів Керрі Мулліс, який отримав за це відкриття Нобелівську премію, був ВІЛ-дисидентом, вірив у світову змову і астрологію. Можна бути генієм в чомусь одному і абсолютною дитиною – в іншому.Liga.net розібралася, звідки береться любов до конспірологічних теорій, як відрізнити її від любові до грошей і чому в Україні з'являються рухи антивакцинаторів.

Ця стаття доступна російською мовою

Зустріч з цікавою людиною
"Ти – частина людства чи баранства? Вибір за тобою!" – написано над картинкою в групі Stop Fake Pandemic у фейсбуці. На зображенні – відфотошоплений кадр з фільму "Матриця". Той самий, де Нео пропонують обрати червону або синю таблетку. Тільки замість червоної таблетки на фотографії – мозок, замість синьої – медична маска. Подібних постів у групі Stop Fake Pandemic – кілька на день. Її адміністратор – ковід-дисидент і антивакцинатор Сергій Мікітен.

Ми зустрічаємося з ним у кав'ярні на Подолі, де Сергій відмовляється робити замовлення. За ведичною релігією, яку він сповідує, в кожному місяці є два дні, коли не можна їсти і пити нічого, включно з водою. Сьогодні – саме такий день.

Близько року тому Сергій створив організацію Stop Fake Pandemic. За цей час вона провела десятки акцій проти вакцинації та карантинних обмежень. У її групі в фейсбуці – понад 2 000 учасників, стільки ж – в телеграм-каналі. Мікітен публікує фото і відеозвіти зі своїх акцій і аналогічних мітингів в інших країнах. Розміщує посилання про те, що хтось помер після щеплення, цитати людей, яких називає масонами й ілюмінатами. Основна думка: пандемія потрібна для встановлення нового порядку в світі, а щеплення – спосіб "очистити суспільство від старих, хворих і дурних".

Щоб друкувати плакати та наклейки для акцій, він запустив систему донатів ("але поки йде слабенько") і продає антикоронавірусний мерч – кепки, футболки, сукні, худі та сумки з написом Stop Fake Pandemic. Коштують вони від 260 до 450 грн.

Сергію Мікітену 37 років, але виглядає він набагато молодшим. Народився в Києві, рано втратив батька і залишився жити з мамою, дідусем і двома молодшими братами. Поки дорослі були на роботі, за дітьми наглядала сусідка. Вона була віруючою і возила Сергія до монастирів, розповідала про Бога. У вісім років він вперше прочитав Біблію. Історії про добро і зло зачарували хлопчика, але не відповіли на всі запитання про світобудову.

– Наприклад, в Біблії нічого немає про палеоконтакти (гіпотеза про те, що в минулому Землю відвідували інопланетні істоти. – Ред.). Я впевнений, що людство – не єдиний вид розумних істот у всіх всесвітах, – каже Сергій.
Організація Мікітена провела десятки акцій проти вакцинації та карантинних обмежень
У підлітковому віці Мікітен читав езотеричну літературу – про чорну та білу магію, вивчав конспірологічні теорії. Згодом пішов у протестантизм і став помічником пастора. Разом з ним спалив усі свої езотеричні книги. Але за якийсь час купив нові.

Близько 10 років тому Сергій познайомився з ведичною релігією, яка обожнює сили природи. Мікітен прочитав у ведах, що ми – не єдина цивілізація в світі, і паззл склався, духовні пошуки завершилися. Сергій пройшов обряд посвячення і взяв старослов'янське ім'я – Родослав. Перестав їсти м'ясо (хоча кілька разів зривався) і створив організацію "Ведичний світ". Каже, що в неї входять 84 000 людей з різних країн. На сторінку організації в фейсбуці підписані 68 000 осіб.

Крім духовних пошуків, Мікітен постійно шукав себе в матеріальному світі. З огляду на анкету Сергія на сайті талант-шоу для громадських діячів "Нові Лідери", з 2012 року він встиг попрацювати організатором концертів, начальником відділу в благодійному фонді, заступником директора в цирку Kobzov, менеджером зі збуту і аналітиком фінансових ринків. До цього закінчив спочатку училище за спеціальністю "Кондитер", потім навчався в університеті на "Менеджменті соціокультурної діяльності".

Коли в світі розпочалася пандемія коронавірусу, у Сергія з'явився ще один напрям діяльності, що поєднує в собі матеріальне та духовне. Він вирішив, що має врятувати щонайменше українців від "світової змови сатаністів-глобалістів", які хочуть скоротити населення планети, використовуючи вигадану пандемію та вакцинацію.
Секрети бикоподібності
Ковід-дисидентів і антивакцинаторів в Україні – мільйони. Навесні цього року Центр Разумкова провів опитування про вакцинацію. З'ясувалося, що 51,5% українців не збираються робити щеплення від коронавірусу. У травні таких людей поменшало – 43%. Здебільшого респонденти відповідали, що не довіряють вакцинам, які є в Україні, але готові зробити щеплення "якимось іншим" препаратом. Щоправда, опитування відбувалося до того, як в масовому доступі з'явилася вакцина Pfizer. У той час українців прищеплювали переважно CoviShield, AstraZeneca і CoronaVac.

Рухи антивакцінаторів часто пов'язані з конспірологічними теоріями. А з'явилися вони у той самий час, коли і перша вакцина – наприкінці ХVIII століття. Це була вакцина від натуральної віспи. Англійський лікар Едвард Дженнер вводив людям невелику дозу коров'ячої віспи, щоб зробити їх несприйнятливими до хвороби. Його метод працював, але проти відразу виступили духовенство та деякі лікарі. Вони говорили, що щеплення може зробити людей бикоподібними і що вакцинація суперечить божій волі.

У всі часи у антивакцинаторів є кілька аргументів. Серед основних – релігійні мотиви, неефективність і небезпека вакцинації, утиск прав людини. Часто антивакцинатори – прихильники так званої альтернативної медицини.

Антивакцинаторів активізує будь-яка масштабна епідемія. Коронавірус не став винятком. Мітинги проти карантинних обмежень відбулися в Німеччині, Іспанії, США та деяких інших країнах. Антивакцинальні організації в Україні теж проводять акції, які позиціонуються як правозахисні – нібито носіння масок і вакцинація обмежують права українців.
Антивакцинатори з'явились у той самий час, коли і перша вакцина
Кандидат медичних наук, медблогер MedGoblin Андрій Сем’янків простежує такі стадії активності українських антивакцинаторів:

– Щойно з'являються новини про початок нової епідемії, такі люди завжди пишуть, що жодної хвороби не існує і нас хочуть обдурити, – розповідає Сем’янків. – Пізніше, коли багато хто починає хворіти і майже у кожного з'являється знайомий або родич, який перехворів, вони говорять або: "Вірус є, але не такий, як нам розповідають", або: "Його придумали в лабораторії".

На третьому етапі, за словами Сем’янківа, розпочинаються маніпуляції з приводу ліків, мовляв, що нам намагаються давати пігулки, які не потрібні, а насправді всіх врятує щось інше – наприклад, чорний кунжут. У соцмережах активно поширюють повідомлення на кшталт: "Махмуд ібн Махмуд з єгипетського шпиталю Святої Марії розповів всю правду про лікування коронавірусу". Постів про невідомих лікарів та їхні сумнівні методи лікування більшає.

– Останній етап – вакцинація. Антивакцинатори починають писати, що все це робиться задля фінансового домінування еліт, збільшення прибутків фармкомпаній, скорочення кількості населення або щоб відмити гроші, – каже Андрій Сем’янків. – Виходить градація від заперечення хвороби до конспірологічних теорій.
Білл Гейтс і цифровий концтабір
Коли в березні 2020 року в Україні ввели карантин і оголосили масковий режим, Сергій Мікітен одразу вирішив: тут щось не так. Він подумав: річ не в захисті від коронавірусу, а в дресируванні людей, в тому, аби привчити їх до обмеження волі. Сам коронавірус, на думку Мікітена, – звичайне ГРВІ, хоча і з незвичайним розшифруванням. Сергій пояснює: COVID-19 – це "cow", корова, і "ID", ідентифікація. Тобто ідентифікація худоби.

Теорія, якої дотримується Мікітен і його соратники, нагадує сюжет фантастичного фільму: пандемію коронавірусу вигадали Білл Гейтс, Джордж Сорос, династії Рокфеллерів і Ротшильдів, а також інші багатії. Вони входять у лицарські ордени і масонські ложі. На їхню думку, людей на планеті стало занадто багато, а природних ресурсів – мало.

Жити всередині такого фільму доволі страшно, але захоплююче. Конспірологи вірять, що до коронавірусу багатії вже намагалися скоротити населення Землі за допомогою епідемій курячого і свинячого грипу. Але щось пішло не так, і вони придумали коронавірус. За рахунок технологій зараз втілити підступні плани в життя набагато простіше, ніж раніше. Для цього в різних країнах впроваджують системи на кшталт нашої "України в смартфоні". Частину населення – "старих, алкоголіків, слабких, тупих" – знищать. У решти відберуть приватну власність і повністю їх контролюватимуть.

– Серед ваших соратників є ті, хто перехворів на коронавірус?

– Є ті, у кого були позитивні ПЛР-тести. У деяких навіть пропадали запахи і смаки. Але тут все просто. У 20% захворювань на ГРВІ – схожі симптоми. Або це хімічна пневмонія (така хвороба справді існує і виникає від вдихання хімічних речовин, шкідливого пилу і парів. – Ред.). Ті, хто малює цю статистику щодо хворих і померлих, розпилюють щось на вулицях. Іноді руками тих, хто не знає, що робить, – наприклад, двірників. Люди дихають і хворіють. Можливо, на їхніх кістках осідають різні речовини і утворюють металевий каркас. І потім цей каркас резонує з випромінюванням 5G.

Мікітен пояснює, що Білл Гейтс планує створити 5G-цифровий концтабір. За допомогою вакцини в людину проникає генномодифікована суміш, і в тілі утворюється імплант. Він контролюватиме всі показники організму і виконуватиме завдання ззовні. Але головне – через нього можна буде "майнити криптовалюту". Тобто, вакцинований, сам того не знаючи, стане фабрикою для видобутку біткоїнів. Правда, йдеться, начебто, лише про РНК-вакцини – Pfizer і Moderna.
“Білл Гейтс хоче створити 5G-цифровий концтабір”
– Ви знаєте, що один з компонентів у вакцині Moderna називається "люциферин"? І там його 66,6%, – запитує Сергій (на сайті Moderna такий компонент не зазначений. – Ред.).

Мікітен продовжує: навіть якби і була хвороба, від якої потрібно захищатися, маски точно не допоможуть. Він каже, що це просто шматки ганчірки, які, до того ж, на початку пандемії раптом подорожчали з 50 копійок до 15 гривень.
– В Одкровенні Іоанна Богослова говориться: "Щоб ніхто не міг ані купити, ані продати, якщо він не має знаме́на ймення звіри́ни, або числа ймення його", – цитує Сергій Книгу Апокаліпсису.

З часів Римської імперії богослови та релігійні фанатики придумували сотні інтерпретацій цієї фрази. У Мікітена є своя версія: маска – перепустка в магазин, тобто символ, без якого нічого не можна купити і продати. Те саме незабаром може статися з вакцинацією. Сергій побоюється, що у нас, як у Росії, скоро введуть QR-коди і відвідувати кафе та ресторани зможуть тільки вакциновані.

Сергій каже так серйозно і захоплено, що реальність у кав'ярні на Подолі навколо нас починає змінюватися. Він показує на офіціантку в масці і повідомляє, що дівчина почувається жахливо, коли носить її. Я намагаюся заперечити: "Але ж ми не знаємо, яка позиція у цієї дівчини". У Сергія її погляди не викликають сумнівів:

– Яка може бути позиція? – вигукує він. – Вона носить маску, бо хоче їсти, потрібно сплачувати комуналку, ростити дитину. А що відчувають чоловіки-воїни в масках? Вони розуміють, що це абсурд, до того ж незаконний. Але що їм робити? Піти з армії, поліції, силових структур і піти в охорону? Але там теж потрібно носити намордник, тільки менша зарплата і можливості. Нас всіх змусили займатися злочинною діяльністю – носити ці маски.
Від редактора. Може здатися, що наш співрозмовник живе у вигаданому світі, який не має стосунку до реальності. Насправді – має. У 1928 році американські соціологи Вільям і Дороті Томаси сформулювали таку закономірність: якщо ситуації визначаються людьми як реальні, вони реальні за своїми наслідками (теорема Томасів). Що це означає в нашому випадку? Вірування конспірологів можуть бути мотивами цілком реальних дій, зокрема злочинів. Сам факт того, що хтось серйозно сприйме будь-яке з їхніх тверджень і відмовиться від вакцинації, може призвести до трагічних наслідків.
Від редактора. Може здатися, що наш співрозмовник живе у вигаданому світі, який не має стосунку до реальності. Насправді – має. У 1928 році американські соціологи Вільям і Дороті Томаси сформулювали таку закономірність: якщо ситуації визначаються людьми як реальні, вони реальні за своїми наслідками (теорема Томасів). Що це означає в нашому випадку? Вірування конспірологів можуть бути мотивами цілком реальних дій, зокрема злочинів. Сам факт того, що хтось серйозно сприйме будь-яке з їхніх тверджень і відмовиться від вакцинації, може призвести до трагічних наслідків.
Піар і переконання
В Україні доволі багато антивакцинаторів з великою аудиторією. Тих, кого можна назвати лідерами антивакцинальних думок. Зазвичай вони паралельно займаються іншими суспільно значущими темами – пишуть і ведуть ефіри про політику та економіку, незаконні затримання, медицину. Про що завгодно, що хвилює велику аудиторію. Антивакцинація стає головною темою їхнього публічного життя тільки в періоди сплесків захворювань – свинячого або курячого грипу, дифтерії, а коронавірусу і поготів.

– Серед антивакцинаторів є люди, які просто використовують цю тему для розкручування, піаряться, – розповідає Андрій Сем’янків. – Наприклад, старша наукова співробітниця Інституту мікробіології і вірусології імені Заболотного Надія Жолобак. Кому вона була відома до пандемії коронавірусу? Видатних відкриттів у неї немає, вона просто рядова працівниця наукового інституту. Але коронавірус зробив з неї зірку. Вона записує відео – і отримує мільйон переглядів. Це пастка, в яку легко потрапити.

Надія Жолобак – українська вчена, до думки якої часто апелюють антивакцинатори. У своїх відеоінтерв'ю Жолобак розповідає, що хвороби виникають у хворому суспільстві, коронавірус можна назвати просто нежиттю і вакцинуватися від нього немає сенсу.

До тієї самої категорії охочих пропіаритися Андрій зараховує львів'янина Остапа Стахіва. Він позиціонує себе як правозахисник, "народний мер Львова" і голова громадської організації "Ідея нації". У місцевих ЗМІ його часто називають провокатором.

Стахів з 2007 року постійно балотувався то до Верховної Ради, то до місцевих рад, але так нікуди і не пройшов. Діапазон тем, на які він висловлюється, широкий – від знесення історичних будівель до ринку землі і тортур у відділках поліції. З початку пандемії Стахів активно виступає проти вакцинації в своєму фейсбуці та проводить акції проти карантинних обмежень. Стахіва не раз ловили в брехні та маніпуляціях на темі коронавірусу. Водночас під його постами і відео про ковід і вакцинацію – по 500-1000 лайків і коментарів.
Антивакцинатори використовують тему щеплень для особистого піару
– Я особисто інспектував лікарні, де нібито лежали хворі на пневмонію під час спалахів ковіду. Ці лікарні були порожніми! – сказав Остап Стахів Liga.net, але від подальшої розмови відмовився. – Якщо ваше ЗМІ бреше і друкує статистику нібито хворих і померлих, мені ні про що вести діалог. Як говориться в притчах царя Соломона, зі злодієм не май і добрих справ.

Проти вакцинації активно виступає адвокат Сергій Гула з Білої Церкви. У нього понад 13 000 підписників у фейсбуці. На думку Сем’янківа, Гула – з тих, хто заробляє гроші на цій темі:

– Коронавірус і вакцинація – теми, які зачіпають емоції людей. Гула будує собі образ людини, яка бореться проти зла з усім світом і йде до кінця. Цим він просто привертає до себе клієнтів, яким близька така риторика, – впевнений Андрій.

Це далеко не повний список лідерів антивакцинальних думок, і у кожного з них є своя мотивація. Люди, які щиро вірять в те, що говорять, за словами Сем’янківа, – в меншості.
Лікар Чайка
На сайті лікаря Василя Чайки висить опис: "Доктор за покликанням і освітою". У розділі "Які проблеми я вирішую" – довгий список органів і систем організму – від голови і серцево-судинної системи до жіночого та чоловічого здоров'я і проблем зі шкірою, волоссям і нігтями. Деякі пункти написані з орфографічними помилками.

Чайка веде блог у фейсбуці – там у нього 5000 друзів і 18 500 підписників – і канал в YouTube. 12 березня 2020 року він опублікував відео під назвою "Секретна правда про коронавірус", яке подивилися майже 450 000 осіб.

У відео Чайка розповідає, як ЗМІ нагнітають страх та істерію навколо коронавірусу. Люди панічно бояться захворіти, це, на його думку, викликає в мозку певні реакції і людина захворює. Приблизно так Чайка пояснює в своєму блозі й інші хвороби – рак грудей нібито виникає через "занепокоєння жінки про гніздо", алергія – через раптову негативну подію в житті.

Василь продає відеокурси з лікування хвороб і оздоровчі програми "марафони здоров'я". Наприклад, марафон "Я обираю жити!", який Чайка позиціонує як "покроковий алгоритм позбавлення від будь-якої хвороби", коштує $390, за знижкою – $219. Купити його можна, натиснувши на кнопку "Стати здоровим".

Чайці 39 років, він закінчив Вінницький медуніверситет і до 2008 року працював педіатром у державній клініці у Вінниці. А потім вирішив піти.

– Мої погляди повністю суперечать тому, що відбувається в офіційній медицині, – пояснює Чайка. – Наприклад, якщо у дитини починалися ускладнення після щеплення, я писав про це в її картку, надсилав лист у санстанцію. А потім мене викликали і повідомляли, що це неправильно, я помилився і потрібно все переписати. Коли я відмовлявся, картка кудись зникала. Я зрозумів, що не хочу допомагати створювати ідеальну статистику, і пішов.

Водночас до вакцинації загалом Чайка ставиться позитивно. Але у разі дотримання двох умов: той, кому роблять щеплення, повинен бути повністю здоровий і жити в місцевості, де є спалах конкретної хвороби.
“Вакцинація – просто маркетингова стратегія”
Якийсь час Василь вів приватну педіатричну практику, а потім зайнявся фізичною та медичною реабілітацією. Сам він розповідає, що допомагає людям після гострої фази будь-яких хвороб – хоч ангіни, хоч травми.

– У лікування входить стандартна медикаментозна терапія, все, що має стосунок до остеопатії, вертебрології, мануальної терапії та роботи з підсвідомістю – психологія, психіатрія, НЛП, – каже Чайка і додає, що всім цим займається він особисто.

Відтоді, як Василь опублікував відео про коронавірус і страх, минуло майже півтора року. Це відео блокував YouTube, а на самого Чайку намагалися накласти штраф у 560 грн. Проте лікар штраф не сплатив, а відео виклав знову. І досі дотримується озвученої в ньому думки.

– У 2003 році була атипова пневмонія, в 2008-му – пташиний грип, в 2012-му – свинячий. Все це – одне й те саме, один штам грипу, – каже Чайка. – Можна говорити що завгодно, але через коронавірус відкрився ринок вакцинації, якого раніше не було. Це маркетингова стратегія, яка не стосується хвороби. Вакцинуватися просто немає від чого.

Сем’янків давно знайомий з діяльністю Василя Чайки у фейсбуці. Він каже, що ще чотири роки тому лікар вів змістовний блог, де писав про доказову медицину і лікування хвороб – наприклад, астми. Інші блогери навіть крали у нього контент.

– А потім я побачив, що він говорить про коронавірус, і у мене склалося враження, що у нього стався дебют психічного захворювання, – розповідає Андрій. – Сталася біда, а інтернет не відключили.

Лікарі, за словами Сем’янківа, – окрема категорія антивакцинаторів. Але в цьому немає нічого несподіваного. Деякі лікарі, як і інші люди, не оцінюють інформацію критично і не прагнуть дізнатися більше. Когось бентежить, що вакцина з'явилася вже за рік після початку пандемії, когось – що клінічні дослідження не закінчені, а хтось не довіряє виробникам.
МІНІСТЕРСТВО АНТИВАКЦИНАТОРІВ. СТОРІНКА МОЗ У ФЕЙСБУЦІ СТАЛА ГОЛОВНИМ МАЙДАНЧИКОМ КОНСПІРОЛОГІВ

Серед мільйонів (згідно з опитуванням) українських антивакцинаторів є мала, але дуже активна частина затятих пропагандистів. Заблокувати базу всіх супротивників щеплень в Україні було би непросто, але ми дізналися їхню приблизну кількість і масштаби впливу.

На прохання LIGA.net, компанія Artellence проаналізувала пости (і коментарі під ними) фейсбук-сторінок і акаунтів зі 10 000+ підписниками, частка українських фоловерів на яких складала не менше 50%. До нашої вибірки потрапили пости, написані з 1 січня до 7 липня 2021 року.

Серед 16 млн користувачів фейсбуку та величезної кількості сторінок в Україні майже 7900 сторінок і акаунтів мають понад 10 000 підписників. За пів року ці сторінки й акаунти написали понад 6 000 000 постів. Але лише 21 200 (<1%) були написані про коронавірус і вакцинацію, а користувачі залишили під ними 674 655 коментарів (121 000 коментарів були безпосередньо про вакцинацію).

Багато людей могло залишити 1-2 коментаря про коронавірус, і вони майже не впливають на загальну картину, тому ми відфільтрували і проаналізували користувачів з понад 20 коментарями про ковід і вакцинацію. Таких залишилося 1402 людини. Але навіть серед них, далеко не всі – критики вакцинації. Нам вдалося виявити лише 341 користувача, які писали переважно негатив.

Аналіз Artellence показує, що переважна більшість сторінок – це особисті акаунти людей, які мають активну позицію проти вакцинації. Серед цих акаунтів немає явної великої ботоферми і немає причин припускати, що їхня діяльність якимось чином організована. На думку засновника Artellence Володимира Лозового, великі сплановані кампанії на одну тему зазвичай мають щонайменше 10 000 негативних коментарів на день. А у нашому випадку, 341 акаунт написав 21 300 коментарів за пів року.

Головне місце ненависті для цих користувачів – сторінка Міністерства охорони здоров'я. 9% від усіх коментарів про вакцинацію на сторінці МОЗ написали 341 аккаунт. На інших сторінках кількість коментів була в десятки разів меншою, тому сторінку міністерства можна назвати головним майданчиком антивакцинаторів.
Хто за цим стоїть
Розмірковуючи про те, чи ховається якась "довколополітична" сила за антивакцинальною кампанією в Україні, складно самому не скотитися в теорії змови. Ми поговорили про це з кількома експертами, і всі вони доходять одного висновку: частково антивакцинальні настрої в Україні підігріваються Росією, а частково їх транслюють ті, хто щиро в це вірить або намагається таким чином завоювати аудиторію.

Політолог Михайло Басараб пояснює: Росія веде масштабну винахідливу пропагандистську кампанію на території недружніх їй країн. Мета – створити атмосферу хаосу, де якомога більше людей будуть незадоволені наявним станом речей і, зокрема, діями уряду. Для цього використовують не лише політичні теми, але й усе, що хвилює людей і може посилити розкол в суспільстві.

– Ми можемо простежити це не лише на прикладі України, – каже Басараб. – У 2018 році Національний центр біотехнологічної інформації (США) опублікував дослідження, в якому йшлося про те, що російські боти розганяли антивакцинальні дискусії в американському сегменті Twitter.

Політолог зазначає, що серед організаторів антикоронавирусних акцій, які за останні півтора року не раз проводилися перед будівлями органів влади, були лідери думок, які навмисне провокують напруження і протистояння в суспільстві.

– Наприклад, є така Вікторія Шилова, яка під час Євромайдану закликала зачистити Майдан і Хрещатик, а пізніше організовувала мітинги нібито солдатських матерів, створюючи картинку для російських ЗМІ, – розповідає Басараб. – А нещодавно вона була однією з організаторів антивакцинального мітингу під Кабміном.

За словами Басараба, свою роль в антивакцинальній кампанії відіграла Українська православна церква Московського патріархату – її представники не дотримувалися карантинних обмежень під час великодніх свят 2020 року і висловлювалися на підтримку конспірологічних теорій.

І все ж не можна стверджувати, що всі, хто беруть участь в антивакцинальних кампаніях, працюють на Росію. Є й ті, хто просто опинився під впливом пропаганди або був від початку схильний вірити в конспірологічні теорії. Таких, можна сказати, "використовують втемну".
Кожному своє
За тиждень після нашої зустрічі Сергій Мікітен оголосив у фейсбуці про нову акцію, яка відбудеться наприкінці липня, – Світову організацію демонстрації за свободу і права людей, проти псевдопандемії, карантинного терору і геноциду.

На цю ж акцію закликає їхати в своєму фейсбуці Остап Стахів. Паралельно Стахів пише кілька постів на день – про викиди хімічних відходів у річку біля села Підгайчики, про те, як чиновники заблокували роботу працівників Народного дому в місті Глиняни, про незаконний склад деревини, який знайшли в Славському. Наприкінці кожного поста Стахів публікує номер своєї банківської картки та просить "підтримати канал".

Доктор Василь Чайка і далі активно веде блог у фейсбуці. Він записує відео з рекомендаціями щодо лікування рахіту, раку, захворювань сечостатевої системи і щитоподібної залози. Нещодавно Чайка розпочав продавати відеокурс про лікування алергії. Він коштує $159, зі знижкою – $99.
Ще щонайменше рік у антивакцинаторів буде багато роботи – з'являються нові штами коронавірусу, можуть бути масштабні спалахи хвороби. Можливо, когось гучна історія з боротьбою проти карантину зробить відомим, комусь допоможе залучити клієнтів, а хтось спробує себе в ролі правозахисника. А тим часом, люди вмиратимуть.
Липень 2021 року
Верстка: Анна Андреєва
© 2021 Усі права захищено.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ
[email protected]