Спроби провести реальні “польові” дослідження вже є. Наприклад, автори дослідження в Шотландії отримали такі
результати: введення першої дози вакцини АстраЗенека на 94% знизило частоту госпіталізацій у літніх пацієнтів 80+ років, які все ж заразилися після першого щеплення. Інформацію зібрали у 45 000 пацієнтів, що отримали першу дозу вакцини АстраЗенека.
Подібну інформацію зібрали і в 220 000 вакцинованих Файзером, щеплення яким почалося в Британії раніше: ефективність першої дози у попередженні госпіталізацій у даної вікової групи склала 85%. Наразі порівнювати результати щодо двох вакцин некоректно, бо Файзер отримало більше учасників, аніж АстраЗенеку.
Для підтвердження тези про нібито низьку ефективність вакцини АстраЗенека посилаються на дані проведеного в Південній Африці клінічного
дослідження, за результатами 2 фази якого ефективність вакцини в попередженні легких та середньої тяжкості випадків захворювання склала трохи більше 21,9%, хоча ані тяжких випадків, ані госпіталізацій не спостерігалося.
Саме через ці результати влада ПАР вирішила в подальшому проводити вакцинацію від Джонсон і Джонсон. Проте цих даних недостатньо, аби робити висновки. У дослідженні взяло участь близько 2000 осіб, що дуже мало. Середній вік учасників – 31. Подібні результати для цієї вікової групи були в
дослідженні епідефективності вакцини Файзер в Ізраїлі. В той час, як для вікової групи вакцинованих 60+ кількість нових підтверджених випадків
знизилася на 41%, а частота госпіталізацій – на 31%. В групі від 59 років і нижче результати були значно скромнішими – кількість нових випадків знизилася на 12%, а частота госпіталізацій – на 5% (ці дані є проміжними, бо на момент дослідження було щеплено лише близько 30% даної вікової групи).
Самі по собі такі показники здаються низькими. Проте навіть у разі, коли молоді люди справді отримують менший прямий зиск від вакцинації від ковід, більша ефективність вакцини в групах медризику розвантажує медичну систему та дозволяє всім громадянам отримати необхідну меддопомогу вчасно.
Чи є підстави сподіватися, що вакцина все ж покаже хороші результати в реальних умовах? Наразі у Великій Британії, яка вже
провакцинувала понад 27% населення принаймні однією дозою,
спостерігається суттєве зниження захворюваності на COVID: кількість позитивних результатів тесту на коронавірус знизилася на 26,3%, а кількість смертей – на 27,1%. Тобто ми вже можемо бачити перші результати стратегії поєднання карантинних обмежень та вакцинальної кампанії.
До 31 липня уряд Великої Британії
планує провакцинувати кожного дорослого в країні принаймні однією дозою вакцини та
послабити карантинні обмеження (перший етап послаблення почнеться з 8 березня).