З 2010 року міжнародна соціально-екологічна організація The Lien Foundation періодично проводить дослідження "Індекс якості смерті". Враховують такі показники: обсяги державного фінансування паліативної допомоги, її умови, доступність, кількість та оснащеність лікарень і хоспісів, скільки лікарів і медсестер працюють в них, який рівень їхньої підготовки, наскільки вони відверті в розмовах з пацієнтами тощо. Востаннє дослідження
проводили в 2015 році, в рейтинг увійшли 80 країн. На першому місці опинилася Велика Британія, Україна – на 69-му.
– А що таке гідна смерть? – запитую у Марини Лободіной. Запитання не стає для неї несподіваним.
– Проводилися опитування на тему "Як би ви хотіли померти?". У більшості відповідей є три складові: без болю, в чистоті та не на самоті.
Складнощі виникають з кожним пунктом. Розпочнімо з болю. До 2013 року наркотичні та психотропні знеболювальні могла призначати тільки комісія лікарів, а рецепт виписували максимум на два-три дні. Потім все змінилося. З 2013 року сімейний лікар може
підібрати дозування і виписати будь-яке знеболювальне терміном до 15 днів. У разі з наркотичними речовинами, для рецепта потрібен спеціальний рожевий бланк, і такі бланки є у сімейних лікарів або, принаймні, – в їхніх амбулаторіях. Проблем не мало б бути. Але виникають.
– Лікарі мають оцінювати характеристики болю пацієнта та добирати лікування, зокрема, наркотичними знеболювальними – вчасно і в потрібному дозуванні. Але: не знають, не хочуть зв'язуватися, все ще чогось бояться і часто не виписують ці знеболювальні. Наприклад, дехто думає, що зробить з пацієнта наркомана, – розповідає головна спеціалістка з паліативної допомоги в Івано-Франківській області Людмила Андріїшин. Вона працює в паліативом з 1997 року, коли в Івано-Франківську відкрився другий в Україні хоспіс.
– Якось до мене звернулася сім'я онкопацієнтки з сильними болями. Я оглянула її, вислухала скарги та визначила необхідне дозування морфіну. Рецепт порекомендувала виписати у сімейного лікаря, – згадує Андріїшин. – За кілька днів дочка пацієнтки повідомила, що лікар погоджується виписати тільки дозування в два рази менше. Але це дуже мало! Мені довелося самій розмовляти з лікарем. А скільки випадків, де я не можу поговорити?