Таню звуть на обід. В їдальні перед двома тарілками вже сидить її хлопець – худий, з дивними різкими рухами. У нього ДЦП і розумова відсталість – сильніша, ніж у Тані. Вона не поспішає на обід:
– Мій хлопець хоче завести дитину, але я кажу – фінансів поки немає, свого житла немає. У нього – маленька кімната, ліжечко там не поставиш.
Таня невпевнено каже, що, можливо, хотіла б жити разом, але спочатку її хлопцю потрібно знайти роботу, заробляти, допомагати їй з ліками. І не псувати нерви.
Таня на кілька секунд замовкає. А потім продовжує сама, без запитань:
– Мені хотілося б поїхати відпочити за кордон. Не знаю, куди. Просто подивитися, як там. Я весь час дивлюся в інтернеті, що співаки, телеведучі десь відпочивають. І мені б хотілося.
Олеся Яскевич спокійна за майбутнє Матвія на кілька років наперед. Після школи соціалізації він піде в майстерню. На той час там відкриються кілька нових напрямів, і Матвій зможе обрати, чим займатися – валяти з вовни, клеїти фігурки або щось ще. Коли Матвієві виповниться 18, Олеся збирається відправити його в квартиру супроводжуваного проживання, яку організує в рамках свого проєкту.
– Я б дуже хотіла, щоб у Матвія з'явилася дівчина. Не впевнена, що це можливо, але Матвій розвивається так своєрідно, що мені складно щось прогнозувати на кілька років наперед. Мене гріє, що є секс-шопи, і Матвій у будь-якому разі зможе зняти елементарну напругу. А якщо він ще зможе отримувати від цього задоволення, я буду найщасливішою мамою у світі, – каже Олеся.
Павло Рубан п'ять років працював у реабілітаційному центрі для людей із ментальною інвалідністю. Щоліта возив клієнтів на канікули під Київ – щоб вони спробували жити без батьків. Проводив індивідуальні консультації та допомагав їм розібратися в своїх емоціях і відносинах з оточуючими. Йому досі подобається ця робота, але нещодавно він звільнився.
– Я просто вигорів, – каже Павло, затягуючись електронною сигаретою. – Спочатку я хотів щось змінити. Спілкувався з профільними чиновниками, намагався жити на маленьку зарплату психолога реабилитационного центра і зрозумів, що зараз у нашій країні ця сфера нікому не потрібна. Скрізь якесь замкнене коло, і я не знаю, що можна зробити, щоб його розірвати. Потрібно цілком змінювати цю систему.
Зараз у Павла психотерапевтична практика. Він збирається відкрити бар і продовжити роботу з людьми з ментальною інвалідністю – але не як постійний психолог реабілітаційного центру, а коли матиме час.