Виклики для ІТ-директора в постковідному майбутньому або як сьогодні забезпечують робочі місця
Наслідком півтора років пандемії COVID-19 стала нова реальність, в якій бізнес обирає між віддаленою роботою, роботою в офісі і гібридним форматом, де обидва варіанти суміщені.

Наприклад, з березня 2020 майже 90% працівників Intellias перейшли на роботу з дому і зараз переважна більшість фахівців працюють віддалено. Крім того, в компанії впровадили IntelliSmartWorkplaces, ідея якого в тому, що всі робочі місця в офісах діляться на три групи:
01
Фіксовані робочі місця для тих, хто буде працювати 100% робочого часу з офісу;
02
03
Робочі місця загального користування, які можна забронювати заздалегідь для тих, хто працює в офісі половину робочого часу;
"Незакріплені столи" за принципом co-working, коли можна зайняти будь-яке з вільних робочих місць. Для тих, хто рідко буває в офісі.
Інший приклад – SoftServe. Компанія зробила ставку на мобільність працівників задовго до пандемії, яка тільки прискорила цей процес. Крім того, тут впроваджують концепцію hot-desking: тимчасові робочі місця, куди можна прийти зі своїм ноутбуком і працювати.

В порядку забезпечення робочого місця технікою за останніх півтора року також відбулися зміни. Якщо раніше орієнтувалися на роботу на місцях, то тепер всі звикли до віддаленої роботи та мобільності. Відповідно, це впливає на технічну сторону забезпечення – як в розрізі вибору між ноутбуком і десктопом, так з точки зору супутніх аспектів, до яких відноситься забезпечення відмовостійкої інфраструктури для будь-яких форматів роботи, а також підвищення безпеки.

У партнерському проекті з AMD Liga.net розпитала компанії про те, які пріоритети виділяють для себе ІТ-директори, оновлюючи технопарки для постковідного офісу, як змінюють звичну схему роботи і що сьогодні ставлять на робочий стіл співробітникові – ноутбук або десктоп.
Почнемо з головного – з робочого інструмента, яким тепер забезпечують співробітників офіси.

Оскільки зросла роль мобільності, в багатьох офісах майже повністю переходять на ноутбуки, які вже не поступаються в продуктивності десктопам.

Але, як не дивно, від повноцінних десктопів поки теж не відмовляються на 100%.
ПРАВИЛЬНІ ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ РОБОТИ
безпеку даних і пристроїв, уніфікованість і більшу контрольованість з точки зору ІТ-інфраструктури, можливість розгорнути рішення швидко і безпечно.

По-друге, потрібно визначити, наскільки мобільний співробітник. Якщо працювати з будь-якого місця на планеті – це про нього, краще зосередити увагу на ноутбуці. Якщо ж графік роботи гібридний – завдання ІТ-відділу забезпечити комфортне місце в офісі, де досить продуктивним рішенням стане робочий стіл. Також такі рішення на 100% підійдуть деяким сферам діяльності: банківської або в ритейлі.
В "новій реальності" багато бізнесів перейшли на гібридний формат роботи. Команда Lenovo почала працювати в такому режимі задовго до 2020 року. І хоча сьогодні більшість колег повернулися в офіси, віддалену роботу час від часу практикують усі. Так само, як і багато офісів у всьому світі. І, як і раніше, різні завдання вимагають різних інструментів.

Перше, що потрібно відзначити, у більшості випадків десктоп – не альтернатива, а ефективне доповнення до ноутбука. Саме десктоп надає додаткові можливості:
"
Гібридна робота вимагає ще більшої уваги до захисту даних, адже кількість загроз зростає, де б не працювали колеги - вдома, в офісі, в кафе або коворкінгу. Найчастіше топ-менеджмент не приділяє достатньо уваги цьому питанню, але на комп'ютерах працівників зберігається конфіденційна інформація, витік якої може призвести до неприємних наслідків. Чимало рішень Lenovo працюють на базі процесорів компанії AMD і довели свою ефективність саме для бізнес-рішень.
Керівник напряму персональних комп’ютерів Lenovo
— МИКОЛА АНТОНЮК
У компанії пояснюють, що переважно ПК беруть ті клієнти, яким потрібно мати велику продуктивність і можливість "кастомізувати" характеристики техніки під конкретні вимоги. Тобто, підібрати потрібний процесор, обсяг оперативної пам'яті, відеокарту. У випадку з ноутбуками зробити це немає можливості. "ПК сьогодні, як і ноутбуки, можуть виступати пристроєм для віддалених співробітників. Але тільки для тих, хто постійно працює вдома, а не в гібридному домашньо-офісному режимі", – каже Надія Омельченко.
Водночас, популярність ноутбуків на робочому місці все одно продовжує зростати, оскільки вони незамінні для роботи з будь-якої точки. У компанії ІТ-Інтегратор також відзначають зростання популярності моноблоків і тонких клієнтів. Їх популярність також пов'язана з трендом на віддалену роботу і використанням компаніями технологій віртуалізації і VDI (технологія віртуальних десктопів).
Найголовніший аргумент для роботодавця на користь покупки ПК – низькі витрати в процесі експлуатації. "За нашими оцінками, сьогодні в структурі продажів в корпоративному секторі на частку ноутбуків припадає близько 60%, на частку ПК - близько 37%", – пояснює Омельченко.
"
При закупівлі техніки велика кількість корпоративних клієнтів реалізують 2-3 річні програми закупівель. Такі компанії ще не встигли переглянути структуру парку закуповуваної техніки. Але в найближчі рік-два зроблять це, так що можна прогнозувати, що співвідношення закуповуваних ноутбуків і ПК продовжить збільшуватися на користь мобільних пристроїв.
Віце-президент компанії ІТ-Інтегратор
— НАДІЯ ОМЕЛЬЧЕНКО
Сергій Шорніков, Head of IT в Intellias, зауважує, що в компанії досі видають десктопи – переважно тим фахівцям, яким потрібно постійно працювати з офісу. "На всіх столах, як і раніше, є місце для розміщення стаціонарного ПК, при необхідності", – підкреслює він.

Хоча всі, хто працює віддалено перейшли на ноутбуки.

Є й інша причина, з якої компанії послуговуються ПК.
Змінився не лише підхід до забезпечення технікою робочих місць, але і облаштування всієї супутньої інфраструктури. Раніше усе фокусувалося навколо офісу. Тепер же, з епохою віддаленої роботи, ключовою стала можливість забезпечити ефективну роботу не з офісу – вона має бути безпечною, надійною, стійкою до збоїв та кіберзагроз. І водночас – дозволяти працівниками виконувати завдання де б вони не знаходились.
ХМАРИ, КІБЕРЗАГРОЗИ І БЕЗПЕКА
У першу чергу це означає використання хмарних технологій. Вадим Михайлов, керівник департаменту хмарних сервісів "Датагруп" зазначав, що в період карантину багато компаній почали активно шукати рішення по організації віддалених робочих місць і це стимулювало розвиток ринку "хмарних" сервісів.
Разом із суттєвим збільшенням користувачів хмарними технологіями свою активність в рази більше почали проявляти також і кіберзлочинці. Тенденцію до зростання кіберзагроз відзначають усі опитані Liga Tech компанії, і всі описують схожу проблему – фішингові атаки. "Якщо раніше кіберзлочинці зосереджували свої зусилля на атаках шкідливого ПЗ, то зараз переключили свою увагу на програми-вимагачі, а також на фішингові атаки з метою збору облікових даних користувачів", – каже Борис Гаюр, генеральний директор Crayon Ukraine.

За словами Дмитра Терещенка, Head of Information Security Department, Sigma Software, вимушений перехід на віддалену роботу у 2020 році збігся з активізацією здирників, так званих ransomware, які діють за схемою "злом – шифрування інформації – вимога викупу за дешифрування цієї інформації".
"
У багатьох з'явилися бізнес-завдання, які вимагали оперативного вирішення по розгортанню IT-інфраструктури, але були складності з закупівлею "заліза", тому що виробництво було зупинено, а багато європейські країни закрили свої кордони. Ця ситуація зробила послуги IaaS ще більш затребуваними. І ті, хто тільки придивлявся до можливості використання "хмарних" технологій в своїй діяльності, в 2020-2021 рр. почали активно переходити в "хмари".
Керівник департаменту хмарних сервісів "Датагруп"
— ВАДИМ МИХАЙЛОВ
Для захисту компанії використовують цілу низку інструментів. Наприклад, у SoftServe використовують платформу Crowdstrike для захисту кінцевих пристроїв (EDR), безпекові інструменти хмарних сервісів Microsoft (ATP, CASB, та багато інших), Splunk Enterprise Security як систему управління подіями та інцидентами кібербезпеки (SIEM), інструменти для виявлення вразливостей в мережах, комп’ютерних системах та програмному коді.
Head of Information Security Department, Sigma Software
— ДМИТРО ТЕРЕЩЕНКО
"
У 2020 і 2021 року кількість таких випадків дуже сильно зросла. Про це говорять і останні звіти багатьох глобальних компаній, таких як IBM і Microsoft. Дії цих здирників на сьогодні становлять серйозну загрозу для бізнесів по всьому світу.
Дуже детально цю проблему описують фахівці Intellias. Крім описаного вище, вони також виділили ще два типи загроз. По-перше, почастішали випадки, особливо у великих компаніях, коли викрадають бази даних або іншу критичну інформацію, після чого вимагають викуп. Інша загроза – загроза експлуатації технічних вразливостей. Фішинг-зловмисники та вимагачі здебільшого і використовують подібні вразливості. Наприклад, нещодавно, стало відомо про вразливість в MS Word (CVE-2021-40444), яка дозволяла зловмиснику запускати на комп’ютері жертви код, який міг повністю скомпрометувати систему. Достатньо було лише відкрити документ з електронного листа.
Традиційні антивіруси поступово втрачають свою важливість, адже спираються переважно на бази вже відомих загроз (signatures-based) та не можуть захищати від загроз "нульового дня" (zero-day атаки). Тому ефективно використовувати комплексний підхід, який може складатися з EDR/XDR систем, наприклад, Microsoft Defender for Endpoints для поглибленого аналізу вразливостей спрямованих проти робочих станцій, Defender for Office 365 для захисту від фішингових кампаній та шкідливих вкладень в електронні листи, а також рішення для захисту облікових записів користувачів.
Senior Security Expert в Infopulse
— ВІКТОР ГОЛУБ
Крім кіберзагроз, завжди є загроза витоку інформації – ще одна проблема, з якою активно борються ІТ фахівці компаній. Віктор Голуб зазначає, що Mobile Device Management (MDM) та Mobile Application Management (MAM) є ефективним засобом контролю за пристроями чи додатками, в яких обробляється корпоративна інформація, навіть якщо це власні пристрої співробітника. Це не єдині заходи.

Наприклад, у Miratech розробили додаткові процедури стосовно безпеки робочого середовища, домашньої та публічних мереж, використання персональних пристроїв, географічних переміщень. Стали особливо прискіпливо звертати увагу на будь-які зміни у геолокації. "Окрім цього, ми налагодили додаткові засоби моніторингу інформаційних потоків, маркування інформації та доступу до систем. Активно впроваджуємо принцип мінімально необхідних даних (та доступу) для виконання прямих зобов’язань – це дає змогу локалізувати та мінімізувати витік у разі його настання. Ну і системи класу DLP", – розповідає Олег Худяков, директор з інформаційної безпеки Miratech.
"
Крім зовнішніх загроз існує також питання моніторингу роботи співробітників, адже в умовах віддаленої роботи з’являються прецеденти, коли працівники починають виконувати роботу для кількох компаній.

За словами Дмитра Софіна, виконавчого директора R&D Center Winstars Technology LLC, як наслідок компанії почали встановлювати на робочі девайси програми контролю за роботою.

Хоча не всі компанії вдаються до таких заходів. Наприклад, у SoftServe категорично проти таких заходів. "Ми не ведемо жодних спостережень за тим, як працюють люди, водночас постійно збираємо оцінки задоволеності клієнтів нашою роботою. Ці показники є стабільно дуже високими і не погіршились з переходом компанії на віддалену або частково віддалену роботу," – відповіли у компанії.

Надія Омельченко, ІТ-Інтегратор, розповіла, що моніторинг ефективності співробітників на домашньому режимі роботи постійно ведеться на рівні лінійних керівників. А окремі клієнти компанії використовують так звані системи обліку робочого часу (Employee Monitoring Software).
ВІДДАЛЕНА, ТА ВСЕ Ж РОБОТА
Популярні сервіси для організації роботи команди в умовах віддаленої роботи, такі як Microsoft Teams, також можуть у цьому допомогти. Наприклад, як розповідає Віктор Голуб, нещодавно в Teams був інтегрований новий сервіс – Microsoft Viva, який дозволяє слідкувати за психологічним станом здоров'я співробітників, отримувати зворотній зв’язок від підлеглих, керувати навчанням працівників, чи отримувати інформацію про їх самопочуття під час робочого процесу. Також у Microsoft Teams є інструмент Shifts, який дозволяє керувати робочим процесом для співробітників, що працюють у змінах.
Контроль ефективності, хмарні сервіси, ціла низка безпекових додатків – це все нова реальність для усіх бізнесів, що вже настала. Компанії повинні адаптуватися до неї. Адаптуватись не тільки з точки зору роботи з клієнтом, але і в розрізі забезпечення роботи співробітників на всіх рівнях – від налагодженої внутрішньої інфраструктури до робочої техніки. Навіть якщо компанія не переходить повністю на віддалений формат роботи, перед директорами ІТ департаментів бізнесів уже постають виклики new normal.
Процесори AMD Ryzen™ PRO користуються довірою великих компаній у всьому світі. Вони розроблені для проведення бізнес-обчислень на високому рівні та відрізняються високою надійністю. Технології AMD Secure і ARM® TrustZone® забезпечують ультрасучасні функції безпеки, виводячи системи на кристалі на новий рівень. Рішення на базі AMD розроблені з урахуванням щоденних потреб працівників сучасних підприємств і забезпечують продуктивність і абсолютну впевненість у нормальному робочому процесі.
Десктоп чи ноутбук обрати для бізнесу? Нарешті кожен ІТ-спеціаліст може обирати будь-яке рішення чи їхню комбінацію, не жертвуючи продуктивністю! Як лідер у сфері впровадження передових технологій компанія AMD акцентує увагу на використанні ефективних інноваційних розробок – від звичайних настільних систем до особливо важливих мобільних платформ.

Нове покоління процесорів AMD Ryzen™ PRO забезпечує необхідну продуктивність і надійність завдяки впровадженню ефективних інноваційних технологій і революційної архітектурі гібридних процесорів.
Користувачі зі всього світу купують ноутбуки Lenovo ThinkPad та ThinkBook для бізнесу на базі AMD Ryzen™ PRO завдяки їхній надійності та високому рівню захисту даних.
Гібридна робота вимагає ще більшої уваги до захисту даних, адже кількість загроз зростає, де б не працювали колеги вдома, в офісі, у кафе чи коворкінгах. Часто топменеджмент не приділяє достатньо уваги цьому питанню, але на комп’ютерах працівників збережена конфіденційна інформація, витік якої може призвести до неприємних наслідків. Пристрої брендів для бізнесу ThinkPad та ThinkCentre від Lenovo, крім інших важливих характеристик, мають високий рівень надійності та безпеки даних. Це реалізується завдяки набору засобів безпеки ThinkShield, до якого входить модуль TPM-шифрування, використання біометричних даних для входу в систему, технології PrivacyGuard, що захищає контент на екрані від допитливих очей тощо.
— МИКОЛА АНТОНЮК
Керівник напряму персональних комп’ютерів Lenovo
"
Автор: Валерія Давидова
Верстка і дизайн: Дмитро Кругліков, Юлія Виноградська


Дата публікації: 13.10.2021 р.

© 2021 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ