Зазвичай приватизація в Україні вважалася долею обраних — олігархів, червоних директорів і наближених до влади. Але переломний етап настав у березні 2017 року від запуску онлайн-аукціонів на Prozorro.Продажі.

За даними Prozorro.Продажі та Фонду державного майна (ФДМ), від 2018 до 2020 року до державного та місцевих бюджетів надійшло понад 5 млрд грн від приватизації. Прогноз на 2021-й — 3 млрд грн від малої приватизації держмайна, яку проводить ФДМ, але чималу частину ще має додати приватизація об’єктів місцевих органів влади.

Власником держмайна може стати чи не кожен, достатньо розуміти принцип роботи аукціонів і добре до них підготуватися.

Як це зробити?

LIGA.net за підтримки USAID EDGE і спільно з Міністерством економіки, Фондом держмайна та електронною торговельною системою Prozorro. Продажі підготувала для вас просту інструкцію, де ви знайдете поради фахівців та алгоритм необхідних дій, щоб узяти участь у приватизаційних торгах і перемогти за мінімального бюджету.
Я хочу стати інвестором. Як стати учасником аукціону з приватизації активів держави?
Щоб взяти участь у приватизаційному аукціоні, майбутньому інвестору необхідно зареєструватися на одному з майданчиків електронної торговельної системи Prozorro.Продажі, подати заявку на участь у конкурсі і запропонувати ціну.

Організатор через акредитований торговельний майданчик виставляє лот і оприлюднює дату аукціону. Всі охочі реєструються на будь-якому з акредитованих майданчиків і беруть участь у торгах: хто більше запропонує під час аукціону, той і перемагає.

Перелік спеціальних авторизованих майданчиків є на сайті Prozorro.Продажі, де (як і на сайті privatization.gov.ua) постійно оновлюється список виставлених на приватизацію державних об’єктів (підприємств, будівель, автомобілів). На цих же сайтах можна знайти всю необхідну інформацію про них: опис, фото, документи, дату аукціону і стартову ціну.

Наступний крок — оплата гарантійного (10% від стартової ціни лота) і реєстраційного внесків (1200 грн). Пройшовши ці процедури, ви стаєте учасником аукціону.
Які документи мені потрібно підготувати і подати?
Подання неповного пакета документів — одна з найпоширеніших помилок потенційних інвесторів у держмайно. До підготовки документів варто поставитися дуже серйозно.

Ось які документи вам треба зібрати:

- Заяву з ціновою пропозицією;
- Квитанцію про сплату реєстраційного та гарантійного внесків;
- Письмову згоду взяти на себе зобов’язання, описані в умовах приватизації;
- Копію паспорта та ідентифікаційного коду (для фізичних осіб).

Юридичним особам потрібно додатково подати такі документи:

- Фінансову звітність (навіть нульову) за останній квартал або рік;
- Виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб;
- Інформацію про кінцевого бенефіціара компанії;
- Інформацію про кредиторів (якщо державний актив купується за кредитні кошти).

Документи переможця аукціону перевіряє на відповідність законодавству організатор аукціону.

Далі майбутній власник держактиву підписує договір купівлі-продажу та сплачує всю вартість об’єкта. Перераховані гроші надійдуть до державного або місцевого бюджету.

Переможець аукціону може використати гарантійний внесок в рахунок оплати, хто програв — отримує його назад.
Види аукціонів та принципи їхньої роботи
В Україні продаж об’єкта супроводжується трьома видами аукціонів, що йдуть один за одним, тільки якщо попередній не відбувся. При цьому для продажу об’єкта вистачить навіть однієї заявки на купівлю.

Перебіг торгів можна відстежувати онлайн, але імена учасників аукціону оголосять лише після завершення аукціону.

За таким принципом працюють усі аукціони, але з деякими відмінностями.

Перший аукціон — на підвищення, так званий англійський аукціон. Його учасники три раунди роблять ставки. Учасник з найбільшою ставкою у попередньому раунді ходить останнім і бачить ставки конкурентів. Чия ставка за підсумками третього раунду виявиться найбільшою, той і переміг. Якщо цей аукціон не відбувся (не було жодної заявки), то оголошується другий.

Другий аукціон такий самий, як і перший, але стартова ціна лота на 50% нижче початкової, відповідно до закону про приватизацію. Учасники торгуються протягом трьох раундів, як і під час першого аукціону.

Третій аукціон, його називають голландським, проводять тоді, коли і друга спроба провалилася. Тут стартова ціна також на 50% нижче початкової, але поступово знижується, поки хтось з учасників торгів не заявить про бажання його купити. Отримана заявка зафіксує ціну, і вона вважатиметься стартовою. Після цього всі учасники зможуть поборотися за актив упродовж одного раунду. Як і в попередніх аукціонах, переможе той, хто запропонує найвищу ціну.
Як стати власником держмайна: поради організаторів аукціонів
Ознайомтеся з усіма документами, доступними у віртуальній кімнаті даних про об’єкт приватизації. Ці відомості допоможуть вам свідомо і виважено визначити бюджет, з яким ви будете змагатися на аукціоні.

Відвідайте об’єкт і ретельно його огляньте. Якщо у чомусь сумніваєтеся, зверніться із запитом про додаткові відомості до організатора аукціону.

Щоб бути упевненим під час аукціону, скористайтеся тренажером, який допоможе вам розробити стратегію торгів і краще зрозуміти їхній механізм.

Не відкладайте подання заявки на участь в аукціоні: зарахування сплати гарантійного та реєстраційного внесків триває певний час, тож якщо станеться несподіваний збій, ви можете не встигнути зареєструватися.

Успіхів!
Текст: Богдан Заїка
Фото: ФДМУ
Дизайн: Дмитро Кругліков, Юлія Виноградська



Дата публикації: 25.03.2021 г. © 2021 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ