Zero block
Поки в Україні не перший рік розмірковують, як підняти потенціал українського села, підприємець Михайло Корилкевич пропонує швидкий і ефективний шлях — створювати сімейні молочні ферми. Чому це має спрацювати?
Tilda Publishing
create your own block from scratch
Make село great again

Чи можливо заробити у селі? Звісно, якщо маєш достатньо землі, техніку, а ще, бажано, інвестора та страховку від неврожаю.

Україна — один за найбільших світових виробників олійних культур, а зернові рекорди останніми роками постійно оновлюються. Та чи тільки рослинництво може приносити прибутки та гарантувати гідний рівень життя на батьківщині?

Вочевидь, позитиву у тваринницькій галузі менше. Зокрема, скотарство в Україні потребує справжньої санації не тільки з боку держави, а й із залученням зусиль приватних інвесторів.

Держава намагається стимулювати селян тримати худобу за допомогою державних дотацій — за кожну молочну корову платять 5 000 грн. Проте скорочення поголів’я свідчить — такий стимул працює слабо.

І українські підприємці самостійно шукають можливості для підтримки та розвитку галузі. В першу чергу — шляхом розвитку кооперативного руху та обладнання сімейних фермерських господарств.

Одним з ініціаторів програми розвитку молочного скотарства в Україні є рівненський підприємець Михайло Корилкевич.
Маючи власну молочну ферму на 1 500 голів дійного стада та спостерігаючи нереалізований потенціал на селі, кілька років тому він почав розбудовувати сімейні молочні ферми, залучивши до цього процесу не лише власну інвестиційну компанію та українських співінвесторів, а й міжнародних партнерів.

Головне питання, на яке намагався відповісти Михайло Корилкевич, починаючи свою программу підтримки: чи можливо скоротити строк окупності товарної молочної ферми, який зазвичай становить близько 10 років. Вивчав досвід Німеччини, Канади, Данії, навчався у провідних українських фахівців. Та рецепту успіху для великої молочнотоварної ферми не знайшов.

Тоді Корилкевич вирішив піти іншим шляхом: впровадити в Україні світову кооперативну практику. Адже найбільші виробники молока в світі — це саме кооперативні об'єднання сімейних ферм.

Підприємець почав самостійно інвестувати у дрібні молочні ферми, які, каже Корилкевич, вже зараз дають непогані результати.

Як працює така система підтримки, як долучитися до ініціативи та хто може нею скористатися - розбиралася Liga.net.
Zero block
Tilda Publishing
create your own block from scratch
Як з'явилася програма підтримки
#1
Ідея започаткувати соціально-інвестиційний проєкт для розвитку молочного скотарства з'явилася у 2016 році. Проте рік команді підприємця довелося витратити лише на те, аби підготувати селян до нового формату господарювання.

“Ми їздили по селах, пояснювали, навчали, агітували долучатися до нашого фермерського руху. Я запрошував на зустрічі із селянами представників місцевої влади та навіть канадського посла, який переконував, що модель сімейних ферм працює — канадський уряд інвестував у схожі проєкти в Україні мільйони доларів”, — згадує Корилкевич.

Першу ферму відкрили 2017 року. А зараз, станом на 1 жовтня, в Україні сформовані 55 таких господарств, в кожному з яких налічується від 10 до 50 голів дійного стада. Ще 20 ферм на стадії організації.

До 2030 року програма планує покрити всю Україну, створивши мережу з 5 000 сімейних ферм, які будуть об'єднані в 100 молочних кластерів на 300 кооперативів, що будуть їх обслуговувати.

Це означає, що поголів’я корів в Україні має прирости на 10% або 150 000 додаткових голів дійного стада і близько 1 млн т молока.
Zero block
Tilda Publishing
create your own block from scratch
Як це працює
#2
Проєкт Михайла Корилкевича допомагає селянам у створенні сімейної ферми, надаючи необхідне фінансування.

Є кілька схем отримати його. З депозитного рахунку компанії “Укрмілкінвест”, якою володіє родина Корилкевича, потенційні власники сімейної ферми можуть взяти позику на тварин. Але наразі на таку схему фінансування погодився тільки Укрексімбанк. Кредит не нульовий— видається під 15%, проте частину відсоткової ставки можуть погасити державний та місцевий бюджети. “У нас був випадок, коли кредит для фермера виявився безкоштовним, оскільки частину відсотків погасили з держбюджету, в рамках програми компенсації відсотків для аграріїв, а частину — місцева влада за рахунок місцевих бюджетів різних рівнів та програм інвестиційного розвитку”, — розповідає Корилкевич.

Крім того, є грантові програми. Наприклад, канадський уряд фінансував сімейні ферми у Львівській та Дніпропетровській областях, а також пасовища на Рівненщині. Також діють гранти від шведського уряду та програма ПРООН на 1 млн грн. “Вона працює на засадах співфінансування — 7% фінансує грантодавець, решту — наш фонд та фермер. За цією програмою відкрито три показові ферми”, — розповідає Корилкевич.

При цьому проєкт забезпечує безперебійний збут продукції на 8 молокозаводів. Для цього Укрмілкінвест заключає договори з молокозаводами та фермерами. А, отже, молокопереробні підприємства, що найближче розташовані безпосередньо до господарств фермерів, зобов'язані це молоко прийняти.
Zero block
Tilda Publishing
create your own block from scratch
Як стати інвестором
#3
Наразі сімейні молочні ферми шукають співінвесторів для масштабування проєкту до 5 000 ферм. Для реалізації проєкту необхідно 6,3 млрд грн інвестицій.

За майже чотири роки роботи проєкту вже залучено $1,6 млн інвестицій. Зокрема, станом на вересень 2020 року вже залучений 21 інвестор зі сфери рітейлу, які сумарно вклали в розвиток проєкту понад 400 000 грн.

Свій проєкт Корилкевич називає соціально-орієнтованим бізнесом. Адже, окрім заробітку грошей, його учасники можуть зробити реальний вклад у розвиток українського села та долучитися до професійного бізнес-комьюніті.

Для того, аби стати співінвестором, достатньо подати заявку на сайті, оформити документи та зробити внесок у банку до статутного фонду. Після цього співінвестор отримує витяг з реєстру майнових прав.

Михайло Корилкевич
засновник проєкту “Сімейні молочні ферми”
Інвестування в СМФ — це не лише про заробляння грошей та отримання прибутку. Це в першу чергу про соціальний ефект, який буде мати ваша інвестиція — підтрика підприємництва на селі та розвиток фермерського руху в Україні. Інвестори в СМФ — це не просто гравці на фінансовому ринку, це спільнота змінетворців, яка змінює країну тут і сьогодні
Zero block
Tilda Publishing
create your own block from scratch
Умови участі у програмі для фермерів
#4
Михайло Корилкевич зізнається, що участь у програмі можуть брати не всі.

Аби отримати фінансування, фермер вже повинен мати діючу ферму та бажати розширити її потужності. До того ж, це має бути повна сім'я — чоловік, дружина, діти, адже інакше фермер може не справитися із навантаженням. Більше того: учасників тестують психологічно, аби вони підтвердили свою готовність працювати.

Також важливим критерієм для участі в проєкті розвитку сімейного фермерства є наявність земельної ділянки для обладнання ферми (це може бути вже існуючий хлів) та близько 100 000 грн власних коштів. “Ми за те, щоб давати не рибку, а вудку, працюємо зазвичай за принципом 25% власних та 75% залучених коштів”, — пояснює Корилкевич.

Ще одна обов'язкова умова — гарантія того, що тварини будуть забезпечені кормами. Це може бути власна ділянка для вирощування кормів, або ж чітко налагоджена система постачання кормів, яку координують регіональні менеджери проєкту.

Аби підготувати учасників проекту до розширення власного бізнесу, для них проводять лекції та семінари, де менеджери проекту надають допомогу в питаннях забезпечення фермерів кормами та технікою, необхідною для діяльності.
Zero block
Tilda Publishing
create your own block from scratch
Строк
окупності проєкту
#5
Перша ферма на Рівненщині вже окупилась. Строк окупності склав 2,5 роки і наразі вони працюють над розширенням. Максимальний період повернення інвестицій в розбудову проєкту — 4 роки.

Цілі розвитку сімейних ферм до 2026 року в цифрах:

Джерело: Дані Укрмілкінвест
Zero block
Tilda Publishing
create your own block from scratch
Вимоги до породного складу ферм
#6
Чітких вимог до породного складу проєкт сімейних ферм не виставляє. Селяни починають зазвичай з добре знайомої української чорно-рябої або червоної степової породи корів, оскільки саме такі тварини для України найбільш звичні. “Справа в тому, що сім'ї, яка ще не може забезпечувати весь технологічний етап, треба на чомусь тренуватись. І якщо ми відразу дамо високопродуктивну незвичну для фермерів тварину, ферму можна просто занапастити”, — пояснює Корилкевич.
Zero block
Tilda Publishing
create your own block from scratch
Де вже працює програма
#7
Наразі програма працює в шести областях: Рівненській, Волинській, Тернопільській, Хмельницькій, Житомирській та Вінницькій областях. Проте проєкт буде розширюватися й далі — за словами Корилкевича, наразі зацікавленість виявляють і селяни з інших регіонів.

Проєкт сьогодні:

Станом на жовтень 2020 року відкрито

Джерело: Дані Укрмілкінвест
Zero block
Tilda Publishing
create your own block from scratch
Чи допоможе проєкт українському агросектору?
#8
Сказати однозначно, що ініціатива зі створення сімейних ферм відродить молочарство до рівня 90-х років наразі було б занадто сміливо. Проте, за планами Корилкевича, до 2030 року сімейні ферми мають з'явитися по всій країні, розширивши мережу до 5 000 сімейних ферм. Всі вони будуть об'єднані у 100 молочних кластерів на 300 обслуговуючих кооперативів.

Це означає, що поголів’я корів в Україні має прирости на 10% або 150 000 додаткових голів дійного стада і близько 1 млн т молока.

Крім того, в Україні додатково з'явиться 20 000 робочих місць, а стейкхолдери проекту - банки, донори, безпосередньо фермери, молокопереробники тощо отримають злагоджену систему взаємодії та кожен свої бенефіти - він нових клієнтів для фінустанов до нових можливостей для українських промисловців.
Текст: Мария Бровинская
Фото: надані компанією Дані Укрмілкінвест, depositphotos.com, kurkul.com
Верстка: Дмитро Шелестинський



Дата публікації: 07.10.2020 г. © 2019 Всі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ
Made on
Tilda