Від екомита до
піар-провалів
Як компанії раптово не втратити гроші
Відверта розмова про фінризики
Від екомита до піар-провалів
Гроші можна втратити раптово, і іноді – через найнесподіваніші причини. Це – фінансовий ризик, який нерозривно пов'язаний із веденням бізнесу. І невірний піар-хід, і неправильно підібраний контрагент, і зрушення у світовій економіці, зміни у глобальному регулюванні ринків, і війни на іншому кінці світу – все це може закінчитись фінансовими втратами тут і зараз. Але ж бізнес для того і існує – щоби приносити власнику дохід, і одним з головних завдань менеджерів та топуправлінців має бути контроль усіх кроків, які навіть у далекій перспективі можуть закінчитися втратами.

Майже завжди, озирнувшись назад, ми розуміємо, що цих втрат можна було уникнути, якщо вчасно і правильно оцінювати фінансові та інші ризики, і розуміти їх джерела.

Питання, що з усього різноманіття змін зачепить ваш бізнес і призведе до втрат? Чи можна передбачити ці ризики та застрахуватися від них? Чи є для цього прості та робочі інструменти? У партнерському проєкті з LIGA ZAKON ми шукали відповіді на ці запитання.
Майже будь-яку кризу можливо попередити, якщо вчасно бачити ризики. Спробуйте LIGA360 та переконайтесь у цьому на власному досвіді.

Фінансові ризики – ризики втрати фінансових ресурсів, як частково, так і повністю. Фінансові ризики різні за своєю сутністю: це ризики, пов'язані з зовнішнім середовищем, такі як зміни курсу валют, інфляція, ризики платоспроможності, а також ризики, пов'язані з тим, що робить компанія або її працівники.
ПОЗА НАШОГО КОНТРОЛЮ
Другий приклад з досвіду KPMG – у зв'язку з багаторазовим зростанням цін на газ багато підприємств або працюють у збиток, або призупиняють виробництво.

Тобто найбільші збитки українським компаніям зазвичай приносять події, на які ці компанії вплинути ніяк не можуть. Як у такому разі бути бізнесу?

Потрібно стежити за глобальними зрушеннями, які можуть вплинути на економіку, та читати аналітику.
Не всі події, які потенційно впливають на доходи нашого бізнесу, ми можемо контролювати.

Грунтуючись на своїй практиці, Адріан Козловський, заступник директора відділу інвестицій та ринків капіталу, KPMG в Україні, ділить фінансові ризики на об'єктивні (зміна відсоткових ставок, курсу валют, доступності кредитних ресурсів, галузеві фактори, глобальні фактори) та суб'єктивні (ризик ліквідності, операційний, кваліфікація менеджменту). І зазначає, що в Україні до збитків компаній найчастіше призводять саме об'єктивні ризики.
"
Останніми роками найбільша кількість проєктів з реструктуризації боргу нами була реалізована в сегменті нерухомості (торговельної та офісної). Це й не дивно, адже у цьому секторі одночасно реалізувалося кілька об'єктивних ризиків. До 2008 року кредити в цьому секторі видавалися в доларах США, хоча орендні ставки були високими і також прив'язані до долара США. Після 2008 року одночасно спрацювали монетарний (девальвація валюти) та галузевий ризики (зменшення орендних ставок у рази порівняно з піковими значеннями). Ця ситуація посилилася внаслідок подальшої девальвації у 2013-2014 рр.
Заступник директора відділу інвестицій та ринків капіталу KPMG в Україні
— АДРІАН КОЗЛОВСЬКИЙ
"
Неможливо передбачити майбутнє, але можна підстрахуватися та спланувати свої дії у разі несприятливих передбачуваних подій. Важливо швидко отримувати інформацію про зовнішні фактори. Також важливо мати прогнози та актуальну інформацію щодо валютних курсів, дані про кредитну політику як у світі, так і в країні, зміну правил для бізнесу в країні за зміни законодавства.
CFO LIGA ZAKON
— ІГОР КРАВЧЕНКО
На початку 2022 року багато компаній та організацій вийшли зі своїми прогнозами щодо глобальних об'єктивних факторів, на які варто звернути увагу, щоби прорахувати власні потенційні фінансові втрати у разі їхньої реалізації у новому році.

Наприклад, журнал Financial Advisor, спираючись на інструмент, створений Bloomberg Economic, передбачив кілька глобальних зрушень, які можуть вплинути на світову економіку, якщо реалізуються:
Поява більш смертоносного варіанту COVID-19 може повернути практику локдаунів зі своїми катастрофічними наслідками для бізнесів.
Напруга між Україною та Росією може спричинити ще більше зростання цін на газ.
Кліматичні зміни можуть вплинути на ціни на їжу та викликати їхнє подальше зростання, а це може призвести до протестів та дестабілізації у регіонах, які голодують.
Світовий економічний форум, зокрема, додає до цього списку зростаючу напругу в кіберпросторі і конкуренцію досліджень космосу, яка росте, за застарілого регулювання сфери.

Economist Intelligence також виокремлює на 2022 рік цілу групу ризиків, пов'язаних з Китаєм, і вказує на швидке посилення монетарної політики США та соціальну нестабільність як потенційні ризики для глобальної економіки 2022 року.
Чудово, глобальні ризики побачили. Але де ці проблеми, а де прибутки моєї компанії? Який між ними зв'язок? Для відповіді наведемо два приклади.
Так, візьмемо спершу боротьбу зі зміною клімату. У 2019 році Євросоюз ухвалив стратегію Green Deal – вона має до 2050 року зменшити до "нуля" викиди вуглекислого газу на європейському континенті завдяки масштабним реформам. У рамках Green Deal з 2026 року країни ЄС можуть запровадити "екологічне мито" на імпортні вуглеродомісткі товари (Carbon border adjustment mechanism – CBAM). І тут вже абсолютно європейська історія почне безпосередньо впливати на доходи українських компаній та створювати фінансові ризики. Щорічні втрати українських експортерів через дію СВАМ становитимуть до €396 млн, підрахували у Kyiv School of Economics. Як уникнути цих втрат та реалізації фінансового ризику від накладення CBAM? Вже зараз робити своє виробництво екологічнішим, щоб уникнути додаткового мита, якщо компанія експортує свій товар до Європи.
Інший приклад – війна. Але не між Україною та Росією, а між Китаєм та Тайванем. Негативний вплив від війни в нашій країні зрозумілий для кожного, але як конфлікт навколо Тайваню може стати причиною збитків українського бізнесу? Наприклад, Тайвань – світовий лідер із виробництва напівпровідників: у країні виробляється 56% світового запасу мікрочипів, без яких неможливо виробляти техніку. Вже зараз у світі вирує криза напівпровідників, оскільки попит на них перевищує існуючу пропозицію, і має реальні наслідки для бізнесу. Так, через дефіцит мікросхем ряд автовиробників почали зупиняти заводи, і за підсумком 2021 року автомобільна галузь ризикує втратити $110 млрд. Також подорожчала інша техніка, зокрема ігрові консолі та ноутбуки. Якщо буде війна і більше половини світового виробництва напівпровідників зупиниться – криза загостриться і ми побачимо, як постраждають інші галузі. Подорожчання техніки може статися скрізь, зокрема в Україні, що може безпосередньо вплинути на витрати та фінансові результати місцевого бізнесу. Що робити українській компанії в такому разі? Прорахувати можливі сценарії розвитку подій та їхнього впливу на показники компанії, а на основі цих сценаріїв скласти план дій, який дозволить уникнути великих втрат.
— АДРІАН КОЗЛОВСЬКИЙ
Заступник директора відділу інвестицій та ринків капіталу KPMG в Україні
Спектр глобальних подій, які можуть призвести до появи або реалізації фінансового ризику, дуже широкий. На жаль, зараз ми бачимо реалізацію можливих глобальних ризиків для українських підприємств. Це і зростання цін на енергоресурси, і збільшення кількості захворювань внаслідок поширення омікрону, і фактично нівелювання інтересу з боку міжнародних інвесторів до українських активів у зв'язку з геополітичними подіями, і відтік капіталу через зростання ставки Федеральної резервної системи США та зростання вартості кредитних ресурсів через підвищення облікової ставки НБУ.
"
Водночас, за його словами, сьогодні Україна значно менше залежить від волатильності світових фондових ринків, як через позитивні зміни (очищення банківської системи, перехід на гнучке курсоутворення), так і через об'єктивні фактори низького рівня кредитування в корпоративному секторі та фактичну відсутність локального фондового ринку, який міг би болісно реагувати на глобальні виклики.
У МЕЖАХ КОНТРОЛЮ
Якщо говорити про ризики, пов'язані з працівниками, то вони можуть бути прямими та непрямими. Прямі ризики – якщо службові обов'язки працівника – робота з активами або зобов'язаннями компанії. Наприклад, підписаний договір на невигідних умовах може завдати компанії збитків, кермування автомобілем, складом або майном несумлінним працівником може завдати шкоди компанії. Непрямі фінансові ризики – це невчасно виконана робота, страйки, хвороби персоналу, необережні висловлювання. Все це у перспективі може призвести до втрат.
Окрім цілого спектру проблем, які нам непідвладні, є й такі, на які ми здатні вплинути та запобігти. Але вони не менш різноманітні. Наприклад, хибні комунікаційні рішення.

11 жовтня 2021 року власниця бренду здорової їжі Yaro Юлія Привалова опублікувала в Instagram фото з Червоної площі в Москві, у відповідь на що отримала звинувачення від підписників у сепаратизмі. Замість продуманої і грамотної реакції на комунікаційну кризу, Привалова відповіла анекдотом про бандерівців. Як наслідок – великі ритейлери почали відмовлятися від продажу продукції бренду. Такі дії призводять до падіння продажу та прямих фінансових втрат. Так одне фото може коштувати компанії дуже дорого, а один непродуманий крок, безпосередньо не пов'язаний із фінансами бізнесу, – реалізувати справжній фінансовий ризик.

Ще сторіччя тому подібні історії були би неможливими, але 21 століття – це час, коли всі перебувають у полі зору, крім того – це час тісних економічних зв'язків. Час, коли ми всі пов'язані, як виробничо, так і комунікаційно.

Тому історія з Yaro – яскраве нагадування про те, що в сучасному світі будь-які неправильні рішення в бізнесі можуть призводити до фінансових втрат.

Окрім контролю комунікацій, які видає компанія, дуже важливо для запобігання фінансових втрат контролювати якість своїх контрагентів. Раніше ми вже докладно описували за якими ознаками встановити, що ваш підрядник чи постачальник – надійна компанія.

Так, для контролю ризиків несплати чи невиконання своїх зобов'язань контрагентами необхідно аналізувати історію компанії, суди, зв'язки засновників з іншими компаніями, реєстраційну історію, а також показники діяльності компанії, фінансові звіти. За можливості побачити угоди таких партнерів.
"
Неможливо покладатися на результати аналізу одних даних окремо від інших. Так відсутність поганої інформації може свідчити про відсутність даних про контрагента, і не можна ухвалювати рішення щодо контрагенту тільки за відсутністю поганої інформації. Компанія, яка тільки відкрилася, виглядає безпечною, але фінансові ризики є максимальними під час роботи з такою компанією.
CFO LIGA ZAKON
— ІГОР КРАВЧЕНКО
Тут важливо розуміти історію роботи працівника в компанії, його платоспроможність і заборгованість, судову історію, а також особисті якості, навички та знання, а на цій основі ухвалювати рішення про роботу такого працівника в компанії. Крім того, важливо правильно розподіляти навантаження та проводити навчання персоналу, а також правильно налагодити комунікацію з працівниками.

Також важливо контролювати власні фінансові показники. Але тут постає питання – на що звертати увагу? Найкраще це зрозуміти на прикладі системи, яка рахує фінансовий скоринг автоматично, відстежуючи зміни конкретних показників. Візьмемо для орієнтиру показники, на яких збудовано фінансовий скоринг у системі LIGA360 – FinIndex.
Якщо говорити про ризики, пов'язані з працівниками, то вони можуть бути прямими та непрямими. Прямі ризики – якщо службові обов'язки працівника – робота з активами або зобов'язаннями компанії. Наприклад, підписаний договір на невигідних умовах може завдати компанії збитків, кермування автомобілем, складом або майном несумлінним працівником може завдати шкоди компанії. Непрямі фінансові ризики – це невчасно виконана робота, страйки, хвороби персоналу, необережні висловлювання. Все це у перспективі може призвести до втрат.
Тут важливо розуміти історію роботи працівника в компанії, його платоспроможність і заборгованість, судову історію, а також особисті якості, навички та знання, а на основі ухвалювати рішення про роботу такого працівника в компанії. Крім того, важливо правильно розподіляти навантаження та проводити навчання персоналу, а також правильно налагодити комунікацію з працівниками.

Також важливо контролювати власні фінансові показники. Але тут постає питання – на що звертати увагу? Найкраще це зрозуміти на прикладі системи, яка рахує фінансовий скоринг автоматично, відстежуючи зміни конкретних показників. Візьмемо для орієнтиру показники, на яких збудовано фінансовий скоринг у системі Liga360 – FinIndex.
ПОКАЗНИКИ У МЕЖАХ НОРМИ
Як для людини можна відстежити її стан здоров’я за результатом низки аналізів, так і для компанії можна встановити, наскільки добре вона почувається, за переліком показників. Є системи, які можуть автоматично аналізувати їх та видавати результат. До них належить LIGA360.
LIGA360 – IIT-платформа для командного управління інформацією та мінімізації ризиків.

Надішліть заявку і безкоштовно протестуйте LIGA360 у своєму бізнесі.
натисніть на
ПОТОЧНА ЛІКВІДНІСТЬ

(Обігові активи / Короткострокові зобов'язання x 100%)

Чи є у компанії ресурси, які можна використовувати для погашення короткострокових вимог кредиторів (до 1 року).
АБСОЛЮТНА ЛІКВІДНІСТЬ

(Кошти / Короткострокові зобов'язання x 100%)

Чи може компанія погашати поточну кредиторську заборгованість лише за допомогою коштів та еквівалентів.
КОЕФІЦІЄНТ АВТОНОМІЇ

(Власний капітал / Активи x 100%)

Дозволяє визначити рівень залежності підприємства від позикового фінансування та навіть його спроможність погашати зобов'язання за допомогою власних коштів. Саме цей індикатор показує частку власного капіталу підприємства на суму коштів, інвестованих у неї.
РЕНТАБЕЛЬНІСТЬ

(Чистий прибуток / Активи x 100%)

Показує ефективність використання всіх активів компанії для створення доходів: скільки прибутку припадає на 1 грн активів.
Рентабельність оборотних активів

(Чистий прибуток / Оборотні Активи x 100%)

Демонструє можливості підприємства в забезпеченні обсягу річного прибутку по відношенню до середньорічної суми обігових коштів компанії.
ЧИСТА МАРЖА

(Чистий прибуток / Виторг x 100%)

Що вище чиста маржа, то ефективнішою вважається компанія з позиції конвертації продажу у реальний прибуток.
РЕНТАБЕЛЬНІСТЬ ЗАГАЛЬНИХ АКТИВІВ

(Операційний прибуток / Активи x 100%)

Показує ефективність використання довгострокових активів фірми отримання прибутку. Цей показник здатний відобразити прибутковість сукупних активів, їхню економічну вигоду і показує, наскільки керівництво компетентне в управлінні бізнесом та використанні активів.
ОБІГ ЗАГАЛЬНИХ АКТИВІВ

(Прибуток / Середньорічні активи)

Показує ефективність використання активів компанії. Значення показника говорить про те, скільки товарів та послуг продано за досліджуваний період на кожну гривню використаних активів.
ОБІГ РОБОЧОГО КАПІТАЛУ

(Прибуток / Середньорічний робочий капітал)

Показує, наскільки ефективно компанія використовує свій оборотний капітал підтримки заданого рівня продажів. Він дозволяє побачити взаємозв'язок між засобами, що використовуються для фінансування діяльності компанії, та доходами, які компанія отримує у результаті.
ОБІГ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ

(Прибуток / Середньорічна дебіторська заборгованість)

Показує ефективність управління заборгованістю клієнтів та інших дебіторів. Значення коефіцієнта демонструє, скільки разів дебітори погасили свої зобов'язання перед компанією.
Щоб оцінити фінансову стійкість підприємства, система оцінює стан ліквідності, платоспроможності, рентабельності, стабільності та ділової активності підприємства. Загалом у базі 10 індикаторів. Індекс відбиває економічний стан підприємства стосовно інших у галузі.

Значення FinIndex можуть змінюватися від 1 (низька фінансова стійкість) до 4 (висока фінансова стійкість) залежно від значень фінансово-економічних показників компанії.
ЩО ЦЕ ЗА ПОКАЗНИКИ?
натисніть на
01
02
Відстежуючи ці показники, ви можете вчасно помітити, як змінюється стан вашої компанії.

Насамперед ці показники відстежує генеральний директор (СЕО), якого уповноважили власники управляти капіталом та діяльністю компанії, а також фінансовий директор (якщо він є). Також зацікавлені у контролі фінризиків – головний бухгалтер компанії та всі директори, які управляють своїми напрямками загального бюджету компанії, а також призначені особи за управління бюджетом (закупники, маркетологи, менеджери тощо).
Щоби спростити роботу всій команді та зняти з них навантаження ручного прорахунку всіх ризиків, які можуть призвести до збитків, можна звернутися до автоматизованих рішень. Наприклад, LIGA360.

Система надає інформацію з усіх спектрів аналізу фінансових ризиків, а також збирає в одному місці новини про економіку, законодавчі зміни, контрагенти. Такожу ній реалізований інструментарій для командної роботи.
Відстежуючи ці показники, ви можете вчасно помітити, як змінюється стан вашої компанії.

Насамперед ці показники відстежує генеральний директор (СЕО), якого уповноважили власники управляти капіталом та діяльністю компанії, а також фінансовий директор (якщо він є). Також зацікавлені у контролі фінризиків – головний бухгалтер компанії та всі директори, які управляють своїми напрямками загального бюджету компанії, а також призначені особи за управління бюджетом (закупники, маркетологи, менеджери тощо).

Щоби спростити роботу всій команді та зняти з них навантаження ручного прорахунку всіх ризиків, які можуть призвести до збитків, можна звернутися до автоматизованих рішень. Наприклад, Liga360.

Система надає інформацію з усіх спектрів аналізу фінансових ризиків, а також збирає в одному місці новини про економіку, законодавчі зміни, контрагенти. Такожу ній реалізований інструментарій для командної роботи.

Надішліть заявку і безкоштовно протестуйте LIGA360 у своєму бізнесі.
Використання таких систем важливе, бо дозволяє максимально оперативно отримувати всю потрібну інформацію і прораховувати будь-які можливі загрози для фінансового стану компанії. А швидкість – ключова якість для запобігання ризикам.
Фінансові ризики – невід'ємна частина підприємницької діяльності, і всі компанії, так чи інакше, з ними стикаються. Головне – не втрачати фокус та уважно стежити за зовнішніми ринками та внутрішнім станом підприємства, а також мати план на випадок реалізації ризиків. Адже навіть якщо ризик реалізувався, можна не відреагувати так, щоби звести збиток до мінімуму. Якщо швидко отримати всю інформацію та оперативно запустити "план Б" – завжди можна обернути ситуацію на свій бік. Адже, як зазначає Ігор Кравченко, вміння бачити у ризиках можливість є однією з найважливіших характеристик успішного бізнесу.
Авторка: Валерія Давидова
Верстка: Юлія Виноградська


Дата публікації: 10.02.2022 р.

© 2021 Всі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнес