Недосконалість системи закупівель препаратів для орфанних пацієнтів – ще одна складність на шляху пацієнта.
Заявки на препарати для пацієнтів, які раніше закуповувалися за державний кошт через міжнародні організації, а тепер вже через ДП "Медичні закупівлі України", МОЗ збирає лише раз на рік.
Наприклад, заявки на лікування пацієнтів на 2021 рік збиралися у січні. Проте препарати досі не поставлені. Доставка відбудеться, ймовірно, у листопаді-грудні, можливо, навіть у першому кварталі вже наступного року.
Ба більше, через затягнуті бюрократичні процеси в МОЗ та у міжнародних організаціях можливостей збільшити заявку немає. Тому від встановлення у людини діагнозу до початку лікування може минути рік, зауважує Олена Мартиненко. За цей час через відсутність належного лікування у пацієнта можуть розвинутися важкі ускладнення і призвести до інвалідизації.
На сьогодні для хворих з Гоше в Україні використовують три препарати. Нарікаючи на недосконалість закупівель, Олена Мартиненко розповідає, як навесні 2020 року МОЗ хотіло закупити тільки один препарат, обравши його за критерієм – найнижча вартість. Якби це сталося, всіх пацієнтів з Гоше треба було би "переключити" на лікування цим препаратом.
В Європі практики інша, переконана Олена Мартиненко. Якщо пацієнта "переключають" з одного препарату на інший, то спостерігають кілька місяців, як організм реагує на інший препарат. У випадку побічної дії, якщо пацієнту недобре, – швидко повертають на попередній препарат.
Пацієнту не змінюють терапію лише на підставі ціни, і причина проста – препарати для лікування хвороби Гоше потрібно приймати пожиттєво. Сьогодні найдешевшим є один препарат, завтра – інший. Постійна зміна препаратів може призвести до того, що організм перестане реагувати на введення ферменту, і тоді пацієнт взагалі залишиться без лікування і шансу на нормальне життя.
Успіх лікування орфанних хворих напряму залежить від своєчасної діагностики, каже Олена Мартиненко.
Для своєчасної діагностики, насамперед, важлива компетентність сімейних лікарів або педіатрів – первинної ланки медичної допомоги. Грамотний лікар, підозрюючи хворобу Гоше, скерує пацієнта до лікаря-генетика. "Але сімейний лікар може чогось не знати. Тому мають бути спеціальні Центри, які би займалися виявленням, вивченням та лікуванням цих захворювань", – вважає Мартиненко.
Саме таких центрів в Україні не вистачає. Працює вже згаданий Центр орфанних захворювань у лікарні "Охматдит" у Києві, Центр муковісцидозу у Львові, спеціалізований генетичний центр у Харкові. "Але якщо пацієнт працює у Миколаєві або Одесі, може бути складно дістатися до Києва або Харкова. Якби були спеціалізовані регіональні центри для орфанних, з діагностикою було би краще", – додає вона.
Пацієнтам, які вперше чують про орфанні хвороби, спостерігають тривожні симптоми та не знають, куди звертатися – варто телефонувати на "гарячу орфанну лінію" за номером
Її запустила громадська спілка "Орфанні захворювання України". "Чекаємо на всіх пацієнтів, скеровуємо до лікарів або куди треба", – підкреслює Кулеша.
Крім того, тест-скринінг новонароджених діток на генетичні хвороби в Україні обмежений. У немовлят беруть пляму крові і досліджують на муковісцидоз, фенілкетонурію, галактоземію та вроджений гіпотиреоз, тоді як в інших країнах Європи та світу немовлят перевіряють на більшу кількість захворювань. У США, наприклад, проводять попередню діагностику 42 орфанних захворювань.
Голова громадської спілки "Орфанні захворювання України" Тетяна Кулеша переконана: МОЗ варто було би звертатися за консультацією до міжнародних організацій стосовно формату закупівель та вибору лікування для орфанних пацієнтів. "Щороку на цьому наполягаємо, бо проблеми є. Ми, як частина великої Європейської організації пацієнтів з рідкісними захворюваннями, постійно на безкоштовній основі пропонуємо МОЗ провести будь-які семінари, будь-які консультації", – каже вона.
Вона також зауважує, що цьогоріч більшість закупівель перейшли до ДП "Медичні закупівлі": "Це буде наш перший досвід з ними як з закупівельниками. Не можу сказати, як це відбуватиметься. Але ми би прагнули узгодженої роботи від МОЗ та ДП, щоби всі препарати поставлялися до пацієнтів у травні-червні".
Тим часом, голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький повідомляє, що у проєкті Держбюджету-2022 на закупівлю лікарських засобів для орфанних хворих закладено фінансування у розмірі 1,9 млрд гривень. "Моя особиста позиція полягає в тому, щоби коштом бюджету фінансувати лікування всіх українців з рідкісними орфанними захворюваннями. На жаль, можливості держбюджету обмежені", – говорить Радуцький.
Голова ГО "Всеукраїнське об’єднання інвалідів"
Якби у нас тест-скринінг був на більшу кількість нозологій, можна було би раніше встановлювати діагноз та розпочинати лікування – від цього залежить здоров'я і стан пацієнтів.
Голова ГО "Всеукраїнське об’єднання інвалідів"
Річ не в тім, що цей найдешевший препарат був поганим. Усі препарати працюють. Але не можна "переключати" пацієнта на якийсь препарат тільки тому, що його закупили найбільше. Ми не знаємо, якою буде реакція організму, можливо, буде гірше для пацієнта. У нас були випадки "переключення" пацієнта з одного препарату на інший, якщо були медичні показники (побічні дії через перший препарат). Але без медичних показів і рекомендацій лікаря робити це некоректно.
Голова ГО "Всеукраїнське об’єднання інвалідів"
У нас, можливо, після "переключення" теж є можливість повернутися до попереднього препарату. Але у нас може минути рік і два, тому все це лікування, яке ми отримали до цього, скотиться в прірву.