Distress. Це англійське слово використовують, коли хочуть розповісти про розпач, небезпеку, лихо, кризу.
У фінансовому світі у нього є ще одне значення. Дистрес-активи – це те, що продається зі знижкою або дисконтом. В Україні це майже синонім іншого знакового фінансового терміна Non Performing Loans (кредити, які не обслуговуються) або NPL – абревіатури, без якої неможливо уявити сучасний банківський сектор України.
Що стоїть за цими англіцизмами? По-перше, культура кредитування в Україні, коли не повертають кредит, – звичайна практика навіть для найбільших бізнесменів. По-друге, люди, які навчилися заробляти навіть на такому дивному бізнесі, як дистрес-активи.
У масовій свідомості це пов'язано з напівлегальними фірмами, що зазвичай працюють як витуряйли боргів. Але це лише частина правди. Ринок проблемних активів – це насамперед складні юридичні конструкції, банкрутства та тривалі переговори, що крутяться довкола боргових активів вартістю $150 млн на рік.
LIGA.net зазирнула за лаштунки цієї цифри. Хто і як з нею працює і з чого вона виросла?
Велика історія ринку проблемних активів в Україні
"Коли в управління Фонду гарантування вкладів перейшло понад 90 неплатоспроможних банків, у країні не існувало ані ефективної системи аукціонів, ані професійних продавців токсичних активів, ані покупців, здатних придбати і відпрацювати такий масив. Нам довелося чи не з нуля створювати ринок електронних торгів", – згадує один із високопоставлених співрозмовників у ФГВФО.
У 2014-2015 роках фінансовий сектор України не мав вибору: війна і жорстка економічна криза означали, що велика частина балансів банків, яка вважалася активами, стане мертвим вантажем із необслуговуваних зобов'язань.
Але ринок проблемних активів, нехай і в дещо іншому вигляді, існував в Україні і до цього. Як він розвивався і з чого починався?
Етап перший. Народження легенди про поганого позичальника
Чому цифри поганих кредитів були такими низькими? Відповідь – у самих банках. Вони намагалися власними силами вирішувати питання "проблемки": у кожної великої фінустанови був внутрішній колекшен департамент, тому попит на послуги спеціалізованих дистрес-компаній був мізерним, додає СЕО фінкомпанії "Фінрайт" Юрій Погорєлов.
Ринок не міг не розуміти, що згодом такі практики стануть проблемою. Першим зорієнтувався власник стрімко зростаючого тоді Дельта Банку Микола Лагун і 2006 року заснував першу в Україні спеціалізовану колекторську компанію Credit Collection Group (CCG). За інформацією "Інтерфакс-Україна", банкір інвестував у свій колекшн-бізнес майже $1 млн, або на той час приблизно 5 млн грн.
Етап другий. Криза 2008-го і перші "великі колектори"
Як наслідок, наприкінці 2009 року банки почали активно продавати свої NPL. Крім Правекс Банку великими продавцями були Індекс-Банк (згодом Креді Агріколь Банк), СЕБ, ОТП Банк, БТА Банк, Кредобанк, Ренесанс Кредит (нині – частина ПУМБ), UniCredit (сьогодні його поглинув Альфа-Банк), Платинум Банк (збанкрутував 2016 року).
Купували активи найбільші фінкомпанії, які вміли працювати з дистрес-активами: окрім CCG та "Інвестохіллс Веста" це були "Укрборг", eCall, "Укрфінанс", CredEx. Вартість цих активів становила 5-10% від номіналу.
Банки хотіли за першої-ліпшої нагоди позбутися "проблемки". Такі угоди були радше технічними, ніж ринковими.
"У 2011 році рівень проблемних кредитів становив 65%, – розповідає СЕО одного з банків із західним капіталом. – Тоді ми провели першу масштабну чистку і майже 80% "поганого" портфеля перепоступилися українській фінкомпанії, яка теж належала PKO. Решту хотіли реструктурувати, але надії справдилися лише на третину".
Етап третій. Падіння "динозаврів" і часи "дикого Заходу"
Спочатку залучали кілька десятків бірж, але їм нарікали на непрозорість, про яку й досі ходять легенди. У 2016-му основним каналом стала платформа Мін'юсту СЕТАМ, та згодом їй почали закидати непрозорість та ручне управління продажами. Нею були незадоволені навіть у Фонді гарантування та Нацбанку.
"Стверджувати, що Фонд продавав активи своїм людям, не можна. Перед ним стояло завдання – продавати, – згадує Погорєлов. – Але ані ринок, ані ФГВФО не розуміли, як працювати з таким масивом активів".
Загалом, у той період ФГВФО виручив 107 млн грн у 2014 році та 1,2 млрд грн у 2015-му.
Етап четвертий. Епоха Prozorro
Волков з "Інвестохіллс Веста" оцінює ринок "проблемки" в Україні приблизно у $150 млн на рік, 70% яких становлять продажі Фонду гарантування. Найзнаковіші угоди ФГВФО – продаж недобудованого ТРЦ Республіка у Києві за 777 млн грн на Prozorro, одеського стадіону Чорноморець за 193 млн грн через First Financial Network, борги великих українських бізнесменів.
Але є й недолік роботи через Prozorro.Sale: можливість купувати борги самими позичальниками. Так, наприклад, свої зобов'язання з великою знижкою викупив власник корпорації "УкрАвто" (АвтоЗАЗ) Таріел Васадзе, олігарх Костянтин Жеваго та власники мережі маркетів "Велика кишеня". Хоча конкуренція, яку створює система, змушує боржників купувати свої борги дорожче, ніж у середньому на ринку, розповідає директорка Фонду Світлана Рекрут.
Хто покупці?
У Фонді свої активи часто називають квитками на війну. Це точний опис багаторазових судових баталій навколо боргу, які зазвичай проходить покупець дистрес-активів. За словами Волкова, майже 90% витрат його компанії – це юридичні кости, решта – витрати, зокрема, на піар, щоб захиститися від інформаційних атак несумлінних позичальників.
Хто ж купував квитки на судову війну у Фонду гарантування? LIGA.net підготувала мінірейтинг основних покупців, зважаючи на два основні критерії – кількість аукціонів та фактична сума покупок.
Як ці компанії роблять бізнес?
По-перше, більшість "ентузіастів" цього ринку – колишні банкіри, які зокрема працювали у банках-банкрутах. По-друге, сума стартових інвестицій залежить від сегменту: у роздробі достатньо $300-500 тис., у корпоративному секторі потрібно не менше $5-10 млн, говорить Андрій Волков.
"Наш цикл колекшена портфеля, як роздрібного, так і корпоративного, триває від півтора до трьох років, – розповідає він. – Тож ми навіть ще не закінчили роботу з активами, які придбали наприкінці 2018 року".
Скільки на цьому можна заробити? Волков описує це так: "Усі вважають, що ми купуємо активи за копійки і неабияк заробляємо. Але кожна інвестована копійка після надзусиль дає нам у найліпшому випадку півтори".
Інший великий сегмент проблемних боргів, які виходили на ринок того часу, – працюючі банки. За даними НБУ, у середині 2017 року рівень NPL у системі становив 57,7% – найвищий показник у світі. Саме тоді банки під тиском НБУ визнали більшу частину проблемних активів.
У 2017-2018 роках перепоступкою NPL-портфелів активно займалися Правекс Банк, ОТП Банк, Сбербанк, Райффайзен Банк Аваль, УкрСиббанк. Покупцем стала ще одна група – професійні інвестбанкіри, зокрема ICU і Concorde Capital.
Андрій Волков оцінює їхній продаж у $50 млн.
Етап п'ятий. Життя після Фонду гарантування
"Ми плануємо активізувати продаж, але проблема в тому, як навчити персонал працювати з ризиками, – розповідала на конференції Kyiv Post голова наглядової ради Укрексімбанку Оляна Гордієнко. – Яку ціну затверджувати? Що відповідати на питання прокуратури, яка точно колись прийде? Йдеться не лише про нинішню ситуацію, люди тримають в голові, що влада може змінитися і через кілька років їх запитають, чому вони вирішили продати і на якій підставі затвердили саме таку ціну".
У держбанків не так багато часу, щоб відповісти на ці питання. За прогнозами Рекрут, ринок може швидко згорнутися вже цього року, коли Фонд закриє останній продаж. Але фінансисти вірять у світле майбутнє "поганих" активів. Проблемні активи держбанків також цікаві для ринку, навіть якщо йдеться про "політичні" кредити у їхніх портфелях, вважає Волков.
"Ринок є, але ступінь його зрілості під питанням, – підсумовує він. – Поки що на ньому є лише невеликі локальні кредити. Але вже сформувалася інфраструктура у вигляді Prozorro, і це велика перевага".