ЯК ДІЗНАТИСЯ, ЩО ВАШОМУ КОНТРАГЕНТУ МОЖНА ДОВІРЯТИ
Від судів до податкового боргу
ІНСТРУКЦІЯ
"Довіряй, але перевіряй" – хто з нас не знає цього правила? Стара мудрість не дарма існує стільки років – адже у будь-якій діяльності завжди є ризик натрапити на шахраїв та просто несумлінних партнерів. Але нерідко при підборі контрагентів (постачальників, підрядників, партнерів тощо) бізнес довіряє, забуваючи перевіряти.

А неуважність при виборі партнера тягне за собою ризики: постачання сировини може зірватися, а компанія, взявши плату за послуги, зникнути. Або виявиться, що на підряднику "висять" борги та суди, а отже - виконати зобов'язання він нездатний.

Разом із ЛІГА:ЗАКОН у рамках проекту "Школа ризиків" ми підготували інструкцію. У ній є основні правила, які слід пам'ятати, щоб не отримати замість контрагента "кота в мішку".
Зробіть перевірку контрагентів невід'ємним процесом своєї компанії. Найчастіше компанії покладають це завдання на внутрішню службу безпеки, а у разі відсутності її у штаті – на юристів компанії.
01
ЗАФІКСУЙТЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
ПРАВИЛО
Майже будь-яку кризу можна попередити, якщо вчасно бачити ризики. Спробуйте LIGA360 та переконайтеся у цьому на власному досвіді.
Перевіряйте контрагента до того, як підпишете з ним договір, адже потім може бути складно "повернути назад", навіть якщо у вас з'являться підстави підозрювати партнера в несумлінності.

Більше того, обов'язково подбайте про кваліфіковане укладання договорів юристами, де будуть враховані всі нюанси відповідальності, гарантії та порядок розірвання.

Якщо ви виявите, що контрагент ненадійний вже після того, як уклали з ним договір, тоді необхідно отримати юридичну оцінку: наскільки ризики, пов'язані з контрагентом, можуть вплинути на виконання ним умов угоди. У разі потреби отримайте від контрагента гарантії виконання своїх зобов'язань або розірвіть договір.
02
ПРОВІРКА ДО ПІДПИСУ
ПРАВИЛО
Більшість потрібної для перевірки інформації є у ​​відкритих реєстрах. Наприклад, на сайті податкової можна дізнатися, чи має юрособа податковий борг. У Єдиному держреєстрі підприємств та фізосіб-підприємців України можна дізнатися цілий перелік показників, від статусу юрособи до КВЕДів, контактів, дати та місця реєстрації. У реєстрі суб'єктів оціночної діяльності можна дізнатися, чи має ваш потенційний оцінювач сертифікат, що дозволяє займатися цією діяльністю і так далі.

Але таких реєстрів дуже багато, перевірка контрагентів у кожному окремому може затягнутися, особливо якщо ви перевіряєте не одну компанію. Тому варто вибрати одне з існуючих на ринку рішень, де вся ця інформація агрегується, подається у зручному вигляді, а також дозволяє аналізувати дані та отримувати своєчасні повідомлення про зміни.

Одна з таких систем, де зібрані всі необхідні інструменти в одному місці – система Liga360.

Вона дозволяє на одній платформі відстежувати всі ризик-фактори. Спеціальні віджети та дашборди допоможуть спростити аналіз. Є можливість поставити на моніторинг і конкурентів, і партнерів, і клієнтів, а також свою власну компанію, і отримувати інформацію про стан усіх контрагентів у єдине вікно "Смарт сигнали".

Також система надає додаткову аналітику з 400 реєстрів та перевірених джерел, і навіть має окремий медіамоніторинг, який відстежує повідомлення у 20 000 онлайн та офлайн видань.
03
ВИКОРИСТОВУЙТЕ ІНСТРУМЕНТИ ПЕРЕВІРКИ
ПРАВИЛО
Перш за все під час перевірки переконайтеся, що потенційний контрагент – насправді існує.

Зокрема, перевірте термін реєстрації компанії: переконайтеся, що вона "не перебуває у стані припинення", не втратила вже статус юрособи (статус "припинено") і не проходить процедуру банкрутства.

Заодно подивіться на те, чи давно було зареєстровано компанію. Невеликий термін існування (наприклад, рік чи квартал) вказує на те, що компанія намагається уникнути контролю з боку держави.

Насторожувати має термін реєстрації менше трьох місяців.

І, нарешті, перевірте розмір статутного капіталу компанії. Якщо фінансові ресурси не відповідають обсягам діяльності, компанія швидше за все фіктивна. А розмір статутного капіталу, нижчий за встановлений законом, вкаже на фінансові проблеми, ризик анулювання ліцензії (якщо це умова ліцензування) або відмови в отриманні кредиту. Стоп-сигнал – статутний капітал від 0 до 1000 грн.
04
УБЕДИТЕСЬ, ЧТО КОМПАНИЯ СУЩЕСТВУЕТ НА САМОМ ДЕЛЕ
ПРАВИЛО
ПЕРЕКОНАЙТЕСЯ, ЩО КОМПАНІЯ СПРАВДІ ІСНУЄ
Перевірте, чи контрагент справно сплачує податки.

Зокрема, чи є у нього податкова заборгованість. Адже при отриманні доходу компанією саме податковий борг погашатиметься насамперед, а не зобов'язання перед іншим кредитором. Більше того, за податкового арешту активів є обмеження на продаж продукції.

Також зверніть увагу на те, чи є компанія в реєстрі боржників, і чи має заборгованість із виплати зарплат. Нарешті, перевірте наявність відкритих виконавчих проваджень щодо компанії. Зазвичай вони стосуються заходів зі стягнення з них коштів на погашення боргів.

Зрештою, наявність податкового та будь-якого іншого боргу вже говорить про фінансові проблеми потенційного контрагента, які ви навряд чи хочете зробити своїми.
05
ВСТАНОВІТЬ НАЯВНІСТЬ БОРГІВ
ПРАВИЛО
До вашого потенційного контрагента не має бути застосовано жодних санкцій на національному чи міжнаціональному рівні. Адже з компаніями у списках санкцій заборонено проводити будь-які транзакції.

Зверніть увагу, що ваш контрагент не повинен бути компанією, перереєстрованою в Криму.

Робота з таким контрагентом може спричинити як репутаційні ризики для вашого бізнесу, так і реальні фінансові втрати. Також потенційний контрагент не повинен бути у списках санкцій Антимонопольного комітету та не повинен був отримати анулювання реєстрації платником ПДВ.
06
ПЕРЕКОНАЙТЕСЯ, ЩО КОМПАНІЯ НЕ ПІД САНКЦІЯМИ
ПРАВИЛО
Особливу увагу зверніть на судовий реєстр.

Записи про справи, де стороною виступає ваш потенційний контрагент, можуть багато розповісти про те, як компанія веде свою діяльність та відноситься до партнерів.

Зверніть увагу на те, в якій позиції є потенційний контрагент – позивача чи відповідача, і що це за справи (кримінальні, адміністративні, господарські).
07
ДІЗНАЙТЕСЯ, СКІЛЬКИ СУДОВИХ СПРАВ НА КОМПАНІЇ
ПРАВИЛО
Розмиті межі сфер діяльності також говорять про те, що в компанії не все гаразд. Якщо серед компанія зазначає дуже "загальні" сфери, це може означати, що бізнес не прагне досягати реальних результатів і, ймовірно, фіктивний. Це ж стосується і просто дуже великої кількості видів діяльності - 11 і більше.

До речі, про види діяльності – якщо серед них є ті, які вимагають спеціальних сертифікатів, дозволів чи ліцензій, обов'язково переконайтеся, що потенційний контрагент їх має.

Крім того, регулярні зміни в установчих документах клієнта, зокрема, пов'язані зі зміною його найменування, структури власності, керівників та напрямків діяльності – ознака ризикованості. Якщо цих змін більше двох за рік, основний КВЕД компанія змінила цього ж року, а новий керівник на своїй посаді менше трьох місяців – подумайте двічі, перш ніж підписувати договір з таким контрагентом.
08
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ НА СТАБІЛЬНІСТЬ
ПРАВИЛО
Перевіряючи потенційного контрагента, зверніть особливу увагу на власників.

По-перше, вони не повинні перебувати під санкціями.

По-друге, насторожити має відсутність інформації про кінцевих бенефіціарів (у тому числі, вказівка власником іншої компанії, зареєстрованої в офшорній або низькоподатковій зоні, або в юрисдикції із "чорного списку" FATF).

По-третє, якщо вони також є власниками інших компаній, варто перевірити і ці компанії, щоб розуміти, чим займаються пов'язані з потенційним контрагентом юрособи та чи не вплине їхня діяльність на вашу співпрацю.
09
ПЕРЕВІРТЕ ВЛАСНИКІВ
ПРАВИЛО
Іноді в реєстрах ще нічого немає, а в медіа вже є повідомлення, які свідчать про ризики щодо потенційного контрагента.

Тому медіамоніторинг того, які повідомлення виходять у пресі про вашого нового партнера повинен стати невід'ємною частиною перевірки контрагента.
10
ПОДБАЙТЕ ПРО ПИТАННЯ РЕПУТАЦІЇ
ПРАВИЛО
Якщо ви бажаєте спростити собі моніторинг контрагентів, обирайте систему, яка здатна автоматично забезпечити виконання всіх 10 правил. До таких відноситься Liga360. Замовляйте тест системи вже зараз і не ризикуйте марно.
Автор: Валерія Давидова
Верстка: Юлія Виноградська


Дата публікації: 23.12.2021 р.

© 2021 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ