Контрабандо, стоп?
Три історії про те, чому контрабанда сигарет в Україні дедалі зростає і як вона впливає не лише на курців
За підтримки «JTI Україна»

#2

Повз бюджет транзитом: як Україна стала одним із центрів тіньового ринку сигарет у Європі

Контрабанда сигарет коштує українському бюджету великих грошей. Лише за минулі три роки втрати майже зрівнялися з річними витратами бюджету на весь комунальний сектор — 8,5 млрд грн. Чому це погано і кому загрожує, Liga.net писала у матеріалі «Сигарети поза законом: кому і як шкодить контрабанда тютюну». Але чому це сталося? Причини різкого зростання контрабанди сигарет потребують окремої статті. І ось вона.
Частка незаконних сигарет на українському ринку велика і становить у першому півріччі 2020 року 5,4%, за даними «Kantar Україна». Але вітчизняні курці нечасто натрапляють на них. Чому? «Переважна більшість незаконних тютюнових виробів реалізується не на внутрішньому ринку, а у країнах Євросоюзу», — пояснюють у Державній фіскальній службі.

У першому півріччі 2020-го незаконні сигарети 390 разів намагалися провезти через кордон, принаймні про таку кількість випадків знає Держмитслужба, яка конфіскувала тютюнових виробів на суму 12,8 млн грн. Зафіксовано 291 факт незаконного ввезення сигарет в Україну на суму 5,5 млн грн, вивезення — 99 випадків на 7,3 млн грн.a
Рік
Випадки
Кількість, млн шт.
2019
1060
73
2018
1109
52,3
2017
1883
1883
Джерело: Державна митна служба
«Проблема протидії незаконному переміщенню тютюнових виробів особливо актуальна на західному кордоні України з державами-членами ЄС. Це насамперед пов’язано з тим, що Україну використовують злочинні угруповання, а також окремі компанії та громадяни для отримання надприбутків і незаконного експорту сигарет до Європи», — відповіли на запит Liga.net у Держмитслужбі. Зазвичай сигарети везуть з Білорусі, китайський тютюн надходить через морський кордон.
Місце і ціна
«Контрабандним раєм» Україну робить транзитне розташування, вважають у ДФС, і дешевизна сигарет, які коштують менше, ніж у європейських країнах. Якщо виправити географію неможливо, то підняти ціну на сигарети можна.
І насамперед завдяки щорічному зростанню акцизу на 20%. Такі підвищення плануються до 2025 року, адже Україна, зважаючи на угоду про Асоціацію з ЄС, має довести акциз до мінімального у Європі рівня — 90 євро за тисячу сигарет. Ця норма спрацювала б, якби акцизна політика уряду була послідовною.

«В Україні затвердили план підвищення акцизу на вісім років, і це правильне рішення, якщо дотримуватися цього плану. Коли наміри про підвищення акцизів не змінюються щороку, тоді й бізнес може спокійно планувати свою діяльність і споживачів ніщо не підбиває купувати нелегальні сигарети», — пояснює Гінтаутас Діргела, директор з корпоративних питань компанії «JTI Україна».
А з цим у нас проблема. «Основна причина зростання незаконної торгівлі тютюновими виробами у 2016-2019 роках у тому, що через різкі підвищення акцизного податку ціни на легальну продукцію ростуть набагато швидше, ніж доходи споживачів», — упевнена Наталія Бондаренко, директор із зовнішніх зв’язків «Філіп Морріс Україна».

У Союзі українських підприємців (СУП) згодні з виробниками: «Три роки тому ухвалили 8-річний план підвищення акцизів на сигарети. І це був правильний крок, тому що нарешті бізнес міг планувати свою діяльність відповідно до планів Кабміну. Але знову акциз підвищувався більше, ніж очікувалося. Це негативно впливало як на роботу легального бізнесу, так і на ситуацію з нелегальним ринком — він почав рости».
Стратегія без плану
У Держмитслужбі кажуть, що вони борються як можуть. Щоб не допустити незаконного переміщення товару, в автоматизованій системі управління ризиками створили кілька алгоритмів перевірок відповідних індикаторів ризику.
Таким індикатором можуть бути:
1
товари прикриття, які часто використовують для переміщення тютюнових виробів; зміна водія під час перетину митного кордону;
2
контроль вагових показників на основі результатів зважування транспортних засобів у пунктах пропуску;
3
викриття нетипового маршруту тощо.
Але чинне законодавство неефективне у боротьбі з порушниками, говорять митники.
Виробники з ними згодні. «Три роки тому ухвалили стратегію боротьби з нелегальною торгівлею сигаретами, але без плану дій вона залишалася декларацією про наміри. Нині план, в якому прописані дії, відповідальні органи та терміни, затвердили. Але поки що немає жодних реальних змін», — каже представник JTI.

«Контрольні та правоохоронні органи діяли у межах своїх повноважень, іноді навіть спільно, проте ніхто не намагався скласти елементи пазла разом, щоб побачити загальну картину», — додають в асоціації «Укртютюн». Наприклад, досі не існує зведеної державної статистики навіть щодо вилучених, конфіскованих і знищених сигарет.
Злочини без покарання
Майже всі учасники ринку впевнені, що за контрабанду сигарет в особливо великих розмірах потрібна кримінальна відповідальність.
«Покарання у вигляді штрафу та конфіскації товарів — недостатній превентивний захід для припинення незаконних дій з експортно-імпортними операціями. Доцільно запровадити кримінальну відповідальність за контрабанду товарів, зокрема підакцизних, незаконне переміщення яких завдає найбільшої шкоди економіці країни», — наголошують у Державній митній службі.

Митники, до речі, запропонували доповнити Кримінальний кодекс України двома статтями про відповідальність за контрабанду товарів і контрабанду підакцизних товарів. Зокрема, законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо криміналізації незаконного переміщення підакцизних товарів та підвищення інституційної спроможності митниці» пропонує розмежувати кримінальну відповідальність за контрабанду звичайних товарів і контрабанду підакцизних товарів. І якщо звичайних товарів для притягнення до кримінальної відповідальності треба ввезти/вивезти на мільйон гривень, то підакцизних вистачить і на півмільйона.

До 2012 року в Кримінальному кодексі контрабанда вартістю тисячу або більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян вважалася кримінальним злочином, за який можна було опинитися за ґратами на 3-7 років, а в разі рецидиву — на 5-12 років.
Знову криміналізувати статтю хотіли у листопаді 2019 року: ДФС зверталася до Мінфіну і Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. Але поки що статус покарання за контрабанду не змінився.

Виробники згодні з держорганами. «Адміністративна відповідальність недостатньо лякає контрабандистів у порівнянні з можливою кримінальною відповідальністю. Ми бачимо, що правоохоронці докладають усіх зусиль у боротьбі з контрабандою, але потрібно розуміти, що превентивні дії набагато дешевші боротьби з наслідками», — упевнений Гінтаутас Діргела. На його думку, посилення відповідальності за контрабанду тютюнових виробів у великих розмірах — один із перевірених способів боротьби з контрабандою.

«Поки арсенал правоохоронців обмежений адміністративним провадженням, у межах якого неможливо провести повноцінне розслідування, як у кримінальній справі, виявляють переважно виконавців, а джерела походження і пункт призначення нелегальної продукції не з’ясовують», — говорять в асоціації «Укртютюн».
Текст: Павло Контрактович
Фото: dengi.informator.ua, malina-group.com,
Верстка: Дмитрий Шелестинский



Дата публикации: 29.09.2020 г.





© 2019 Все права защищены.

Информационное агентство ЛІГАБізнесІнформ

Made on
Tilda