Контрабандо, стоп?
Три історії про те, чому контрабанда сигарет в Україні дедалі зростає і як вона впливає не лише на курців
За підтримки «JTI Україна»

#1

Сигарети поза законом: кому і як шкодить контрабанда тютюну

Кожна двадцята пачка в Україні нелегальна, і це, як не дивно, проблема не лише для курців. За минулі три роки бюджет недоотримав через тютюнову контрабанду 8,5 млрд грн. Це трохи менше, ніж держава зазвичай витрачає на підтримку комунального господарства України.
На кожну пачку легальних сигарет припадає одна підроблена або контрабандна сигарета. За результатами досліджень «Kantar Україна», у першому півріччі 2020 року частка нелегальної продукції становила 5,4% від усього ринку.

Кожна п’ята нелегальна пачка — контрафакт відомих брендів. «75% нелегальної продукції начебто контрабандного походження, але понад половина нелегальних сигарет — це продукція без назви виробника. Ми вважаємо, що цей товар насправді місцевого походження, хоча й маркований під контрабанду, щоб ввести в оману споживача, а також заплутати контрольні та правоохоронні органи», — вважають в Українській асоціації виробників тютюнових виробів «Укртютюн».
Маркування на таких сигаретах іншими мовами, іноді зазначена і фейкова країна-виробник. Зазвичай ця продукція без акцизних марок, начебто для продажу в магазинах безмитної торгівлі (на ній є напис For Duty Free Only), але зустріти її можна тільки у вуличних торговців, а не в аеропортах. «Здебільшого це сигарети Compliment, а від цього року ще й Jin Ling та Marshall», — уточнюють в асоціації «Укртютюн».

Натрапити на такий товар, за даними сайту «Ні контрабанді!», можна переважно у шести областях: 70% нелегальної продукції продається у Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській, Одеській, Чернівецькій і Тернопільській областях.
Заплатимо з бюджету
Здавалося б, нелегальні сигарети — проблема лише курців. Але ж тютюнові компанії — одні з найбільших донорів бюджету.
Гінтаутас Діргела
директор з корпоративних  питань компанії «JTI Україна»


«Лише 2019 року державний бюджет недоотримав 5 млрд грн через контрабанду сигарет»
«Ціна «білої» пачки сигарет містить майже 70% податків, які йдуть на фінансування різних статей державних витрат», — говорить Юрій Рилач, начальник відділу роботи з державними органами «Бритіш Американ Тобакко Україна».

За даними Держбюджету за 2019 рік, вироблені в Україні та імпортовані сигарети завдяки акцизу принесли 44,1 млрд грн. У 2020-му державна скарбниця планує отримати 58,45 млрд грн, а це 11% від усіх очікуваних податків. Однак імовірно, що плани не будуть виконані, і насамперед через їхню надмірність. Цього року різницю у 14 млрд грн у відрахуваннях на акциз передбачалося отримати завдяки зростанню акцизу на 20%. До речі, такі підвищення плануються до 2025 року: Україна, зважаючи на умови угоди про Асоціацію з ЄС, має довести акциз до мінімального в Європі рівня — 90 євро за тисячу сигарет.

«Основна причина зростання незаконної торгівлі тютюновими виробами у 2016-2019 роках у тому, що через різке підвищення акцизного податку ціни на легальну продукцію ростуть набагато швидше, ніж доходи споживачів», — упевнена Наталія Бондаренко, директор із зовнішніх зв’язків «Філіп Морріс Україна».
У доповіді Інституту майбутнього «Контрабанда: сигарети» автори наголошують, що 2020 року офіційний ринок упаде на 20% через, зокрема, зростання акцизів. Є й інші причини падіння: скорочення населення, зокрема через міграцію, зниження доходів, а відтак — падіння попиту на легальні сигарети, і, відповідно, зростання нелегального ринку.
У січні-серпні 2020 року, повідомляють у ДФС, загальна вартість вилученої податковою міліцією з незаконного обігу тютюнової підакцизної продукції становить 691 млн грн (10,7 млн ​​пачок сигарет і понад 164 тонн тютюну), що удвічі більше за аналогічний період 2019-го. «Якби замість наявного фальсифікату наповнити тютюновий ринок легальною продукцією, то акцизний податок, який би пішов у бюджет, становив майже 447 млн ​​грн», — підрахували в ДФС. В асоціації «Укртютюн» вважають, що втрати бюджету від контрабанди сягатимуть понад 4 млрд грн.

За даними сайту «Ні контрабанді!», за минулі три роки нелегальний ринок сигарет коштував державі 8,5 млрд грн. За ці гроші можна було б заплатити пенсію 230 тис. пенсіонерів або побудувати понад 700 лікарень чи шкіл.
Шкода для всіх
Нелегальна торгівля сигаретами сприяє розвитку тіньової економіки, стимулює корупцію, криміналізує суспільство і навіть допомагає фінансувати тероризм, упевнені в асоціації «Укртютюн».
«Для незаконної торгівлі сигаретами необхідні розвинені тіньові ланцюги постачань, до яких залучаються тисячі людей. Власники такого бізнесу зазвичай не обмежуються лише цим і використовують доходи від продажу нелегальних сигарет для розвитку іншої тіньової діяльності. Щоб завозити контрабанду, виробляти контрафакт в Україні, торгувати нелегальним товаром на вулиці, потрібно «кришувати» бізнес, що спричиняє корупцію у контрольних та правоохоронних органах», — пояснюють у профільній асоціації.
Христина Лініченко
керівник FMCG-напряму Європейської Бізнес Асоціації


«Нелегальна торгівля — одне з потенційних джерел фінансування тероризму і сепаратизму, оскільки контрабандою тютюнових виробів зазвичай займаються злочинні угруповання, діяльність яких спрямована зокрема на розвиток корупції та відмивання грошей»
Інша проблема — компаніям сектора доводиться конкурувати з несумлінними виробниками, які взагалі не платять податки. «На початку цього року рівень контрабанди наближався до 6%. Це начебто небагато, але наш ринок дуже конкурентний, ми боремося за кожну десяту відсотка частки ринку. Контрабанда — це сигарети, з яких не сплачують податки. Для нашого бізнесу це дуже погано», — наголошує Гінтаутас Діргела.

І контрафакт, і контрабанда впливають на репутацію сумлінних учасників ринку. «Коли підробляють наші бренди, це шкодить репутації бренда і компанії, що загрожує втратою споживачів. Наш продукт найвищої якості, і якщо клієнт купує сигарети, які виготовлені з бозна якого тютюну та тютюнових матеріалів, це вадить іміджу компанії», — говорить топ-менеджер JTI.
А пересічний споживач не зможе відрізнити контрабандну продукцію від контрафактної. Курець, що купує сигарети з рук, не знає напевно, що саме він курить. Куріння і так шкодить здоров’ю, але коли люди курять підроблені сигарети, ніхто не уявляє, з чого вони зроблені і який дим вдихають. Варто зважати і на час, за який контрабанда долає відстань від виробника до споживача, іноді це період у два роки.

«Якщо йдеться про контрабанду, тобто про легально вироблені сигарети, які незаконно завезли до країни, то незрозуміло, в яких умовах їх зберігали та перевозили. Контрабандні сигарети завозять навіть у паливних баках або разом із вугіллям, що позначається на якості сигарет», — каже Гінтаутас Діргела.

В Україні три роки тому ухвалили стратегію боротьби з нелегальною торгівлею сигаретами, нещодавно нарешті затвердили план її виконання, та, на жаль, активних кроків поки що немає.
«У нашій країні існує лише адміністративна відповідальність за контрабанду, однак цього недостатньо, щоб її викорінити. Як наслідок, бізнес страждає від недобросовісної конкуренції у вигляді нелегального ринку сигарет», — говорять у Союзі українських підприємців (СУП).
 
Докладніше про джерела контрабанди, напрями та методи боротьби — у наступних матеріалах.
Текст: Павло Контрактович
Фото: censor.net,
Верстка: Дмитрий Шелестинский



Дата публикации: 11.09.2020 г.





© 2019 Все права защищены.

Информационное агентство ЛІГАБізнесІнформ

Made on
Tilda