Якби 60 років тому вже існували смартфони, то зараз ми могли би переглянути хроніку відеокадрів, ніби з голлівудського фільму-катастрофи. В кутику екрану цих відеозаписів була би дата 13.03.61 08:30. Піщані дамби, які стримували намив пульпи у Бабиному Яру, врешті не витримали.
Величезний потік багна, хвилею заввишки близько восьми метрів понісся вниз на Куренівський житловий масив. Суміш бруду перевертала автомобілі, автобуси і трамваї, валила дерева та будинки. Найсильніший удар на себе прийняло Подільське трамвайне депо. Далі техногенний сель затопив десятки житлових будинків, гуртожиток, заводські будівлі, стадіон. Загалом пульпа залила простір до 30 гектарів. Найбільше постраждали будинки між Кирилівською (тоді Фрунзе) і Новоконстантинівською вулицями.
Те, що відбулося перед трагедією, коли протікання дамби утворило величезну калюжу і блокувало проїзд транспорту – зменшило кількість жертв. Водії мусили об’їжджати, витрачаючи час. Багато з тих, хто намагалися проїхати через воду, ламалися і зупинялися. Люди виходили з трамваїв і шукали інші шляхи, щоби добратися на роботу. Зміг проїхати один автобус, який їхав із селища Димер. Його пасажири і стали згодом жертвами пульпи. Але все одно через воду на дорозі значно менше людей було на вулицях, аніж могло бути.
Євген Яковлєв пригадує розповіді колег геологів, яких викликали на місце аварії для оцінки ризику додаткових проривів. Фахівці розповідали, що побачені масштабні руйнування будинків і вуличної інфраструктури вражали. А коли пульпа затверділа, то у різних місцях почали виднітися людські тіла, застряглі у застиглій масі.
Валентина Дудка у той час перебувала за кількасот метрів від катастрофи. Їй досі важко згадувати той ранок. Свою розповідь вона чергує паузами, щоб заспокоїтися й зібратися з думками:
Я будівельниця. В 61-му мала 21 один рік. Ми тоді будували недалеко школу-інтернат. Працювали в три зміни. Того ранку було все, як завжди. Я попила чаю, трамваєм №3, на сьому годину приїхала на роботу. Переодягнулася і вийшла на об’єкт. Будували саме спальний і учбовий корпус інтернату. То було трохи на горі. Я бачила, як рвонуло. Все зносило, приватні будиночки, людей, худобу. Це неможливо передати словами. Потім ми підійшли трохи ближче, щоб подивитися. Я бачила, що люди намагалися вилазити на дерева, щоб врятуватися, але та маса валила і дерева. З того можна було з`їхати з глузду.
Згодом на шпальтах газети "Вечірній Київ" вийшла коротка замітка у чорній рамці. Якби Радянський Союз був християнською державою, то автор статті міг би провести біблійну аналогію з десятьма єгипетськими карами.
На стадіоні "Спартак" хвилею пульпи знесло пам’ятник Сталіну. Так куренівський сель випередив десталінізацію, яка у решті Києва відбулася тільки через пів року.
У тексті висловлювали співчуття родинам загиблих. І тільки 31 березня у тому ж виданні опублікували офіційний звіт комісії, яка розслідувала наслідки трагедії. За її висновками кількість жертв становила 145 людей.
Історик Владлен Мараєв вважає, що кількість загиблих можна було значно зменшити. Однак того ранку влада нічого для цього не зробила.
Коли зранку того дня стало відомо про протікання, а одними з перших це помітили працівники трамвайного депо, то про це доповідали владі. Проте за цей час навіть не спробували якось ізолювати цю територію чи евакуювати людей.
У центральному Державному архіві громадських об’єднань зберігають справи про ліквідацію наслідків затоплення Куренівки. Їх складали для щоденного інформування Президії ЦК КП України.
З них можна дізнатися, що:
– розтікання пульпи продовжувалося близько 30 хвилин. До десятої години відходи з Бабиного Яру припинили прибувати;
– затоплення зруйнувало 68 житлових будинків і 13 адміністративних будівель;
– непридатними для життя стали 298 квартир. У них проживало 353 сім'ї із загальною кількістю 1228 осіб.
Для ліквідації наслідків трагедії залучили військові частини Київського гарнізону, частини військ МВС, міліціонерів, пожежників, будівельників і звичайних громадян. Аби пересуватися над багнюкою – із плотів і решток будинків споруджували містки.
Багато людей одразу ж засумнівалися у правдивості офіційного числа загиблих. З’являлися різні версії про кількість жертв Куренівської лавини. А "Голос Америки" навіть сповістив про п’ять тисяч осіб.
У правдивості щодо 145 загиблих сумніваються і сьогодні. Найчастіше можна почути число від 1500 до 2000 людей.
У тому, що насправді загиблих значно більше, ніж повідомили у "Вечірньому Києві" тривалий час був переконаний і Михайло Кальницький. Але впродовж останніх років, коли опублікували практично усі доступні на сьогодні документи щодо Куренівської трагедії, він змінив свою думку.
Умене, зрештою, склалося враження, що ті 145 загиблих – це кількість, яка більш-менш відповідає реальності. Може ще кілька десятків, яких не знайшли. Найімовірніше – це 150-200 людей. Документи свідчать, що загалом усе населення на тій території, яка постраждала від розливу пульпи, - це десь 1320 осіб. Ще кілька сотень людей могли працювати в той час у депо, ще трохи на тих заводиках, які були неподалік. Але ж це був ранок, початок робочого дня, люди роз’їхалися на роботу. Крім того, за офіційними даними, 800 осіб залишилися неушкодженими, а близько 200 евакуювали травмованими.
Владлен Мараєв підтверджує – в істориків наразі немає підстав вважати, що жертв було вдесятеро більше. Адже таку кількість було би дуже складно приховати. Проте додає: «Однак 145 загиблих – це ті жертви, які вдалося виявити на кінець березня. Але оскільки шар застиглої пульпи в районі трамвайного депо і житлових будинків розбирали ще навіть влітку, то цілком можливо, що певну кількість загиблих в офіційних даних не врахували».
Натомість пан Євген Яковлєв пригадує висновки своїх колег, про які ті ділилися в особистих розмовах. Геологи були переконані у невідповідності оцінки людських втрат в офіційних документах і реальних жертв: "Мої колеги були учасниками відновлювальних робіт в Куренівці. Вони спілкувалися з мешканцями Куренівського району, які були серед постраждалих. Ті були впевнені, що людей тоді загинуло більше, ніж 145. Говорили про 700-800 загиблих".
Після трагедії порушили кримінальну справу проти шістьох осіб. Її розглядали з 2 по 24 серпня у Київському обласному суді. Визнали винними і засудили до різних термінів позбавлення волі шість чоловік. Четверо керівників київського будівельного управління і двох проєктувальників з Москви. Причиною аварії назвали "помилки в проєкті гідровідвалів і дамби", а також "дефекти проведення будівельних робіт". Але досі невідомі ні подробиці суду, ні терміни, які отримали засуджені.
У 90-их був запит до судових органів щодо матеріалів щодо цієї справи. У відповіді йшлося, що оскільки термін зберігання матеріалів минув, то їх знищили. Чи їх справді знищили, чи приховали – невідомо. Однак у судових архівах зараз цих матеріалів немає.
Одним із тих, хто мав би розділити відповідальність за Куренівську трагедію – був тодішній очільник міста, голова міськвиконкому Олексій Давидов. Однак він уник можливих санкцій.
Володимир Пінчук на початку 60-их часто бував у київській мерії, заходячи в управління капітального будівництва. Каже – Давидов справді боявся, що доведеться відповідати за Куренівку. І висуває пояснення, чому голова міста уник відповідальності:
Я знаю, що після аварії був дзвінок від Микити Хрущова у ЦК Партії. "Як там себе почувають Олексій Йосипович?", – турботливо запитав Перший секретар. Того дзвінка вистачило, аби Давидова ніхто не зачіпав. Відомо, що під час війни він був ординарцем (це військовослужбовець, якого призначали у військовий штаб до командира або до почесної особи для виконання їх доручень. – прим. В.М.) у Микити Хрущова.
Через кілька років Давидова призначили на наступний термін. Та коли у 1963 році він помер від інфаркту, серед киян популярною була версія, що той насправді через докори сумління застрелився.
Після смерті на честь Давидова було названо вулицю на Русанівці. За деякими спогадами, у 60-их водії трамваїв оголошували зупинку “Бульвар Дениса Давидова” замість “Бульвар Олексія Давидова”. Таким чином вони нібито висловлювали протест проти дій влади, через які в Куренівці загинуло близько 50 їхніх колег з трамвайного депо.
Наслідкам Куренівської катастрофи присвячений епізод "R02/ Куренівська трагедія" документального проєкту "Бабин Яр. Контекст" Сергія Лозниці.
Події, зафіксовані у фільмі, відбуваються на відтинку вул. Фрунзе (зараз – Кирилівська).
Вид на ділянку Бабиного Яру при виході в місто після аварії
Вид зі сторони міста на частину дамби №1, яка вціліла після аварії гідровідвалу
Руйнування гідровідвалу на ділянці №2 в відрозі №3 Бабиного Яру після аварії
Права частина промоїни на ділянці №3 та дамбі №3 біля правого берега третього відрогу Бабиного Яру після аварії