Розвінчуємо міф на прикладі Естонії
ЦИФРОВІ ДЕРЖАВИ — ЦЕ ДЕСЬ ДАЛЕКО ЗА ОКЕАНОМ?
УКР
Коли кажуть про технологічно розвинуті країни, у першу чергу на думку спадають західноєвропейські держави, США чи розвинуті азійські країни, як-то Японія, Тайвань чи Корея. І навряд чи хтось вирішить шукати "передовика" цифровізації на пострадянському просторі, застряглому у непрозорості і застарілості багатьох інституцій і процесів. Та чи повірите, якщо ми скажемо, що є маленька країна, яка звільнилася від таких установок? Що є країна у Північній Європі, яка стала цифровим суспільство номер один у світі, залучаючи IT-таланти з усього світу із процвітаючою сценою стартапів, на відміну від будь-якої іншої країни? Така країна – це Естонія.
Трохи більше 30-ти років тому Україна та Естонія були частиною однієї країни – СРСР. На той час і Україна, і Естонія знаходились у напрочуд схожих умовах. Сьогодні ж це країна, яка першою реалізувала ідею є-резидентства і активно діджиталізує усі сфери життя всередині країни – цифрові суспільні послуги повністю інтегровані в повсякденність громадян, оскільки бездротовий Інтернет охоплює всю країну.
Цього року Естонія навіть стала першою за кількістю стартапів-єдинорогів на одиницю населення. 98% бізнесів сьогодні засновується в країні онлайн, 99% банківських операцій проводиться в інтернеті та 95% податкових декларацій також заповнюється через мережу. За нещодавніми дослідженнями, Естонія посіла перше місце за найрозвиненіший підприємницький сектор в державі у порівнянні з іншими країнами.
Який саме шлях обрала країна, що дозволив за 30 років досягти такого успіху у рівні життя та діджиталізації усіх сфер і стати одним з центральних світових IT хабів? І що, власне, означає ця діджиталізація для тих, хто живе і працює в країні? У цьому Liga.net розбиралась спільно з Work in Estonia.
Естонія була відносно бідною країною. Наш державний сектор, наш уряд та наші державні службовці хотіли запропонувати людям якісні послуги. Ми зробили це одразу в цифровому вигляді, тому що це було просто дешевше, легше.
ТРАНСФОРМАЦІЯ ДОВЖИНОЮ У 30 РОКІВ
Шлях Естонії від країни "совєтів" до діджитал-країни почався одразу після набуття незалежності, у 1991 році. Про це розповідала в інтерв’ю президентка Естонії Керсті Кальюлайд. З самого початку закладався вектор на цифровізацію.
"
Естонія з самого початку вирішила, що треба робити все по-іншому. Тобто, що не потрібно будувати бюрократію та надавати можливість для утворення корупції, аби потім з нею боротись. А треба відразу діджиталізувати послуги й створювати електронні реєстри, та виключити людський фактор.
"
Так пояснює причини успіху країни Яніка Мерило, естонка за походженням та радниця міністра цифрової трансформації Михайла Федорова. Серед інших чинників успіху країни вона називає законодавство, а також співпрацю держави з приватними компаніями.
Президентка Естонії
— КЕРСТІ КАЛЬЮЛАЙД
ТРАНСФОРМАЦІЯ ДОВЖИНОЮ У
30 РОКІВ
Радниця міністра цифрової трансформації Михайла Федорова
— ЯНІКА МЕРИЛО
Аби побудувати цифрову державу, Естонії знадобилась ціла низка реформ. Усе почалось із "Принципів естонської інформаційної політики", документу, перший драфт якого з’явився у 1994 році. Це – точка відліку, з якої починається діджитал трансформація Естонії, – бо саме тут були описані рамки трансформації на перші чотири роки, і тут же було4к закріплено, що 1% ВВП буде направлятись на розвиток сфери ІТ.
Після цього розпочався процес змін. Наприклад, ще у середині 90-тих банки почали придивлятись до можливостей інтернету та запускати е-сервіси. Потім, на початку 2000-них, впровадили власну унікальну ID-систему для онлайн-розпізнавання громадян через ID-карти. Також з’явився електронний підпис, аби громадяни могли онлайн проводити операції між собою. Через це сформувався запит на більшу цифровізацію держпослуг – адже закон, який запровадив цифровий підпис, зрівняв паперові та електронні документи, тож громадяни почали активніше користуватись саме електронними формами. У 2005 році Естонія стала першою країною, в якій дозволили онлайн-голосування. У 2019 році цією можливістю користувалась майже половина голосуючих громадян.
ПРИНЦИПИ ЕСТОНСЬКОЇ ІНФОПОЛІТИКИ
Е-СЕРВІСИ, ID-СИСТЕМА, ЕЛЕКТРОННИЙ ПІДПИС, ОНЛАЙН-ГОЛОСУВАННЯ
Е-РЕЗИДЕНСТВО
РЕФОРМА ОСВІТИ
Поступово в онлайн переходило все більше сервісів, цей процес не припинявся останні 20 років. Нарешті, у 2014 році з’явилося е-резидентство – можливість для іноземців онлайн реєструвати свій бізнес в Естонії та працювати законно.
Велике значення надавалось реформі освіти. До 2000 року кожна школа в країні вже була підключена до інтернету. Також, за словами президентки Естонії, уряд запропонував безкоштовне навчання комп’ютерній грамоті для 10% дорослого населення. Ці зусилля допомогли збільшити кількість естонських інтернет-користувачів з 29% у 2000 році до 91% у 2016 році.
ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ
Робота над діджиталізацією триває в Естонії і надалі. З останніх ініціатив – нова державна стратегія для штучного інтелекту, проактивне надання допомоги при народженні дитини та віддалена верифікація нотаріальних актів.
ПЛОДИ ДІДЖИТАЛІЗАЦІЇ
Результатом такої цілеспрямованої роботи над цифровізацією усього, що тільки можна, став масовий перехід усіх сфер життя в онлайн.

99% естонців сьогодні мають ID-карту. Freedom House оцінив Естонію як другу у світі країну за рівнем інтернет-свободи, Global Cybersecurity Index назвав її третьою в світі за рівнем кібербезпеки, а e-Government опитування ЄС у 2020 році засвідчило, що Естонія знаходиться на першому місці за індексом е-залученості громадян.
Житель країни навіть не помічає електронного урядування, мабуть, тому що це настільки звично та елементарно. Тобто я не пам’ятаю, коли я в останній раз спілкувалась взагалі з чиновниками. Все автоматизовано та все онлайн.
"
Радниця міністра цифрової трансформації Михайла Федорова
— ЯНІКА МЕРИЛО
Тотальна цифровізація та ІТ-розвиток відбивається на усьому – від отримання держпослуг, до покупок у супермаркетах. Наприклад, про свій досвід взаємодії з державою розповідають у своєму телеграм-каналі Test Automation Engineers Юрій та Юлія, які минулого року переїхали до країни. Серед героїв порівнянь з Україною – не лише держустанови, але і люди.

"Естонка середнього віку, ввічливо просить моє водійське посвідчення і айді карту, киває головою, каже, дуже добре, прописка і справка у вас уже є (І ось де магія…Вона це все побачила в системі, у мене з собою жодної бумажки), знайдеться у вас трохи часу, хвилин 20? Стало так ніяково…Мені жодного разу не посміхалися в державних установах. Не кажучи про те, аби поцікавитися наявністю в мене часу", – описує свій досвід Юлія.
За словами Яніки, в ідеальній е-країні держава сама може вирішити потрібні завдання, а не ганяти людину в ЦНАПи чи сервісні пункти, – оскільки всі реєстри з’єднані між собою.

Є відмінності і в інших буденних аспектах життя. Наприклад, наявність терміналу в усіх магазинах та закладах, безготівковий розрахунок є навіть на ринку. І не лише в столиці.
"Електронна система працює без проблем у всіх сферах, що насправді полегшує життя. Знайомі з інших країн Європи й з-за океану часто дивуються, коли я розповідаю, що через неї можна робити все," – пише про свій досвід Артем, який у 2019 році переїхав до Естонії на роботу в Bolt.
IT РИНОК КРАЇНИ-ПЕРЕДОВИКА ДІДЖИТАЛІЗАЦІЇ
Якщо на звичайне життя так сильно вплинула повсюдна діджиталізація, не менше вона відобразилась і на ІТ-ринку. Перший великий поштовх розвитку ІТ-індустрії був зумовлений величезним запитом з боку держави на електронні сервіси.
Майже всі державні електронні рішення були створені приватними ІТ-компаніями, які потім пішли продавати їх й іншим державам і компаніям, і створили свої продукти.
"
Такий підхід став сприятливим для стрімкого розвитку індустрії. Кожен чув про Skype та Bolt – знакові естонські стартапи. Серед інших відомих естонських стартап-імен – фінтех-компанія Wise, яка вийшла на Лондонську біржу з оцінкою в $11 млрд та свого часу стала другою найдорожчою компанією у Західній та Центральній Європі.

Загалом, станом на серпень 2021 в Естонії було 1216 стартапів, інвестиції в які до кінця року можуть сягнути 1 мільярда євро. Майже 7 000 людей працює у сфері стартапів.
Радниця міністра цифрової трансформації Михайла Федорова
— ЯНІКА МЕРИЛО
Окрім того, Естонія запустила цілу низку програм розвитку ІТ та стартапів: починаючи від різних хакатонів та підтримки нових бізнесів, та закінчуючи фінансуванням фондів бізнес-янголів та навіть державного венчурного фонду. Тобто представники держави вивчали, чого не вистачає для розвитку екосистеми і вкладались у її розвиток. Також була зроблена велика робота зі створення комфортних умов для бізнесу і прозорості для інвесторів. "Статистика Dealroom.co показує, що 60% підприємств, які залучили фінансування більше $1 млн – переїжджають у більш комфортні країни. Тим часом, менше 15% естонських компаній, що отримали фінансування – релокуються. Тобто важливе завдання держави – створити екосистему, законодавче поле та бізнес-середовище, де зручно вести бізнес будь-кому", – переконана радниця Михайла Федорова. Але найбільший вклад, на її думку, – той факт, що Естонія не заважає своєму ІТ-сектору ні на законодавчому рівні, ні з точки зору бізнес-клімату.
FinTech
Транспорт та логістика
Розробки для бізнесу та HR
Кібертех
Комунікації
Найбільший зі стартапів – Wise, де працює 1079 спеціалістів. До ТОП-5 СЕКТОРІВ, у яких розвиваються естонські стартапи НАЛЕЖАТЬ:
Середня місячна зарплата в естонських стартапах за перші шість місяців 2021 року становила 2685 євро.

Відкривати стартапи в Естонії можуть не тільки місцеві. Наразі в країні діє програма Estonian Startup Visa, яка допомагає іноземцям не з ЄС відкрити стартап в Естонії. За офіційними даними, близько 20% стартапів, відкритих в країні, з’явились внаслідок роботи цієї програми.
Усього за 30 років країна побудувала не лише повноцінну цифрову присутність усіх сервісів, але й стала чи не найзручнішим в Європі місцем для розбудови нових стартапів та залучення в них інвестицій. Більше того, країна активно промотує свій бренд діджитал-хабу Європи за кордон, залучаючи все більше талантів.
Естонія подарувала світу 7 ЄДИНОРОГІВ, за якими варто СЛІДКУВАТИ:
01
02
03
Skype – рішення для обміну повідомленнями та відео, яке купила Microsoft
SKYPE
Playtech – найбільший у світі постачальник програмного забезпечення для онлайн-ігор
PLAYTECH
Wise (раніше – Transferwise) – онлайн-система міжнародних грошових переказів
WISE
BOLT
Bolt – це сервіс замовлення таксі, а також платформа для "шейру" поїздок
04
PIPEDRIVE
Pipedrive – платформа для продажів, яка застосовується відділами продажів всередині компаній
05
ZEGO
Zego – комерційний постачальник автострахування, який надає можливості для бізнесу самозайнятим водіям
06
ID.ME
ID.me – створена естонцями американська мережа онлайн-ідентифікації, яка дозволяє людям доводити свою юридичну особу в Інтернеті
07
IT ЯК КОНСТАНТА
За три минулих десятиліття бренд Естонії, як діджитал-країни, сформувався та укріпився остаточно, і сьогодні країна не збирається розвертатись із цього вектору у будь-який інший. Більше того, ця балтійська країна докладає значних зусиль, аби зберегти та посилити позиції стартап-хабу Європи.
Так само Естонія продовжує вкладати суттєві кошти у модернізацію державного ІТ-сектору. Наступного року на це заплановано витратити додаткові 30 млн євро. Така стійка турбота про місцевий ІТ сектор дає надію на стабільність, яку так часто шукають працівники, що хочуть планувати своє життя на кілька років вперед. Це той напрямок, у якому варто рухатись і Україні.
Автор: Валерія Давидова
Фото: особисті архіви спікерів
Верстка і дизайн: Дмитро Кругліков, Юлія Виноградська


Дата публікації: 19.11.2021 р.

© 2021 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ