На початку березня ми обрали за орієнтир один зі
сценаріїв, який спрогнозувала консалтингова фірма McKinsey & Company, і будували роботу компаній Групи, враховуючи, що локдаун триватиме до серпня-вересня. Тоді уряд усіх готував до тривалого жорсткого карантину, і бізнеси згортали інвестиції, завмирали, щоб його пережити.
Як вийшло насправді, ви й самі знаєте: швидко, жужмом і досить несподівано все закінчилося. Це з одного боку добре, оскільки дозволило раніше почати відновлювати нормальну роботу, але з іншого — погано, адже найбільша проблема для бізнесу — непередбачуваність, коли незрозуміло, як поводитиметься держава. А у нас незрозуміло було цілий рік.
Ось свіжа ситуація з січневим локдауном: упродовж листопада думали, коли його впроваджувати, постійно змінювали дату. А що передбачає така зміна? Бізнес починає терміново коригувати плани, бюджети. Величезна кількість співробітників витрачає час не на свої прямі завдання, а на підготовку чергового сценарію, потім ще одного, потім ще... Кількість ресурсів, які бізнес спалив на цю марну роботу, можна порахувати у грошах, і це будуть колосальні цифри.
Крім того, за таких умов бізнес починає жити за касовим методом, тобто лише поточними грошима. Компанії зупиняють інвестиційні проекти, урізають витрати на просування і збут, тому що не знають, чи матимуть вони ефект від цих витрат за кілька місяців, бо невідомо, що станеться за кілька місяців!