Націлюючись на експорт в країни Близького Сходу, потрібно бути готовим, що перший час цей процес може здатися безперспективним. Однак при налагодженні сталих ділових контактів компанія може мати замовлення на десятиліття вперед. Тому жертвуйте короткостроковою вигодою, щоб отримати перспективу, радить Анатолій Кінах.
Партнери тут звикли до ведення бізнесу оффлайн, надаючи перевагу особистим зустрічам. Телефонні дзвінки, електронна переписку, Zoom і т.д. - в основному використовуються для попереднього обміну інформацією та знайомства. Жодні важливі бізнес-рішення за допомогою таких інструментів, зазвичай, не ухвалюються.
Також бажано, щоб потенційному партнеру вас представили, додає Кінах. Такі рекомендації (references) можуть прискорити персональні зустрічі з потенційними замовниками - імпортерами з приватного і державного секторів, клієнтськими компаніями.
Допомогти в цьому питанні можуть представництва ділових організацій України в країнах Близького Сходу, місцеві торгові агенти, торгові місії і представники при посольствах.
Ольга Гвоздьова радить брати участь в міжнародних виставках, подаватися на державні гранти, звертатися за експертною консультацією в такі організації, як Офіс по просуванню експорту, Експортно-кредитне агентство, Раду експортерів та інвесторів при МЗС.
Торгові ярмарки - хороший шлях для пошуку лобістів і можливих агентів, погоджується Андрій Бурцев. Але в цьому випадку треба бути обережними. "У разі підписання агентської угоди з неправильною компанією, юридично розірвати угоду буде практично неможливо, виходячи з особливостей місцевого права", - говорить директор ІНТЕРПАЙП.
Що є нормою для нашого регіону, може не бути нормою для Близького Сходу і навпаки. Також на сьогодні існує велика кількість моделей, теорій і бізнес літератури щодо ведення бізнесу в різних країнах. Одна з таких теорій - це модель Гофстеде, яка чітко описує культурні відмінності між країнами. Оптимальний варіант налагодити контакти на ринку - це мати провідника, вивчати теорію і брати активну участь в переговорах; літати в ці країни, а ще краще пожити там якийсь час, дізнатися, як проходить не тільки робочий день, а й їхнє життя поза роботою, радить Бурцев.