Коли молода лікарка, житомирянка Ярина Бойко (ім’я змінено на її прохання), записалася на щеплення в амбулаторії, де працювала, її колеги дивилися на неї як на прибульця. “В нас невелика амбулаторія: два лікаря, три медсестри, 12 санітарок. Всі здавали аналіз на антитіла, щоб якщо що мати аргумент у разі відмови від щеплення", – згадує Ярина Бойко. На запитання, чому так, ніхто з колег науково-обґрунтованої відповіді надати не міг.
Часто люди буквально вигризають для себе щеплення. І парадоксально: що вищий їхній ризик важко перехворіти на коронавірусну хворобу, то важче їм отримати вакцину.
Наприклад, редакторка LIGA.Life Ірина Андрейців – на восьмому місяці вагітності. Вагітні жінки – у зоні ризику важко перехворіти на COVID-19. Проте на обличчях і в поведінці медиків були сумніви, чи варто робити щеплення, схвалене для вагітних в усіх розвинутих країнах світу. А після вакцинації Ірині довелось ще й витримувати хвилі хейту зокрема і від медиків після того, як вона поділилась досвідом щеплення у Facebook.
Хоча Американський коледж акушерства та гінекології (ACOG) та Медична спільнота матері та плода (SMFM)
рекомендують наразі щеплення проти COVID-19 усім вагітним жінкам, оскільки не виявлено негативного впливу на мати та/чи дитину.
“Вакцинуватися чи ні проти ковіду – вибір кожної окремої жінки. Вакцинація у нас добровільна. І кожна вагітна зважує користь і ризики і робить вибір. Але! Коли деякі медики через свої стереотипи та застарілі погляди на світ відмовляють жінку від її права на захист себе і своєї дитини – вони забирають у неї цей вибір. Коли вони замовчують наукові дані, які радять щепитися вагітним, вони, сорі, злочинці”, –
написала Ірина.
Значна частина населення України з недовірою ставиться до вакцинації та й взагалі будь-якої наукової інформації щодо коронавірусу. Наприклад, 41% українців негативно
ставляться до вакцинації. Медики – не виключення. Ситуація, коли українські лікарі відмовлялись щепитись і через це залишкові дози доводилось виливати, – потрапила навіть
у світові ЗМІ.
Скільки серед
конспірологів та антивакцинаторів лікарів, сказати складно. Але – багато. І, звичайно ж, не тому, що вони – лікарі, у яких є якесь "таємне знання". Медичні працівники, як й усі інші українці, живуть у суспільстві, де люди часто не довіряють владі, міжнародним організаціям та один одному. Що менше у суспільстві довіри, то вищий відсоток антивакцинаторів. Це – загальна тенденція.