– Как клиент или предприниматель, который перевозит грузы. Поэтому вопросы, которые я буду задавать, интересуют многих. Инфраструктура страны – в плачевном состоянии. Это не интервью. Это разговор двух предпринимателей. В данном случае – государственного предпринимателя и предпринимателя Евгения Черняка, у которого есть ряд вопросов. В том числе, как клиента министерства. Не могу сказать, что много передвигаюсь по Украине, но визуально количество ремонтных работ на дорогах, по сравнению с тем временем, когда я достаточно часто ездил по Украине, увеличилось. Это визуальное впечатление? Или увеличилось количество денег, которые выделяются на ремонт дорог из государственного бюджета?
– Щодо доріг і взагалі інфраструктури, ви, насправді, праві. Коли я у 2015 році прийшов у міністерство на посаду заступника міністра, у нас була одна цифра. 95% всіх уставних фондів були зношені. Залізниця, дороги чи авіаційна галузь. Всюди була однакова картина. Ми зрозуміли, що без системних кроків, а лише обіцянками, не зможемо нічого відремонтувати. Це довгий інфраструктурний проект. Початок і завершення інколи займає п'ять - десять років. Якщо говорити про дороги, ми зробили дві системні речі: створили Дорожній фонд, який запрацював з 1 січня 2018 року (головна функція Державного дорожнього фонду – акумуляція коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автодоріг. – Ред.). Вперше за десятиліття галузь отримала гарантоване фінансування з боку держави.
Яка була типова картинка? На початку року прем'єр-міністр чи президент казали, що відремонтують всі дороги в країні. Ми зрозуміли, що без Дорожнього фонду, без того, що кошти гарантовано є протягом року, нам не вдасться нічого змінити. Друга проблема – галузь була повністю зношена. Понад 1,5 млрд грн боргів перед приватними компаніями за зроблені колись дороги. Ці компанії фактично зникли. Розпустили штат працівників, продали обладнання, бо у них не було державного замовлення. Третє питання – якість. Ми розуміли, якщо ці компанії сьогодні запустити на дороги, вони не дадуть хорошої якості. Їх потрібно контролювати і перевіряти. Державний контроль – завжди величезне питання. Тому ми паралельно запустили громадський контроль, який фінансується за рахунок уряду Британії. З цього року, на відміну від двох попередніх років, коли ми просто виділяли кошти з державного бюджету, кожний платник податків, який заправляє автомобіль на будь-якій заправці, чітко розуміє, що 50% акцизу йде не на фінансування зарплат, соціальних виплат чи пенсійних зобов'язань, а виключно в Дорожній фонд на дороги. З наступного року буде 75% з акцизу. З 2020 і, сподіваюсь, назавжди, 100% акцизу з пального буде йти в Дорожній фонд на фінансування доріг. Ми розуміємо, що Україна не запрацює, якщо не відремонтувати всі дороги державного значення. Можна збудувати заводи, поліклініки, школи. Але, коли немає доріг, в них немає сенсу, бо до них ніхто не добирається.
Ми затвердили стратегію розвитку автомобільних шляхів України до 2022 року. Зараз кожен громадянин може в режимі онлайн подивитися, які дороги і коли заплановано відремонтувати. Ми децентралізували Укравтодор (Державне агентство автомобільних доріг України - державна автотранспортна служба України. – Ред.). Це завжди була величезна структура, за рахунок якої жили її керівники і політична еліта. Кожен з них отримував свій процент від незроблених доріг, але виділених на ремонт коштів. 35% фінансування з Дорожнього фонду і 123 000 км доріг ми передали на обласний рівень. Тепер кожен платник податків не повинен йти до Києва. Керівник облдержадміністрації не буде розказувати казки, що Київ не дав гроші. Гроші в нього є. Він повинен пояснити кожному громадянину, коли яка дорога буде відремонтована. 65% коштів Дорожнього фонду ми зосередили на дороги державного та міждержавного значення, бо це переважно чотирьохполосні (або більше) магістралі, які потребують набагато більше коштів. Крім того українська новація – 5% з Дорожнього фонду йде на фінансування програм з безпеки руху. Ця програма розрахована на три роки. Приблизно 9 млрд грн будуть спрямовані на заходи для зменшення смертності на дорогах. В цьому півріччі кількість ДТП зі смертельними випадками знизилась на 10%.