Рекламний проєкт.

За підтримки ПрАТ "Філіп Морріс Україна"

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), 7 із 10 основних причин смертності у світі – неінфекційні захворювання: інфаркт, астма, онкологія та діабет. Ризик розвитку цих хвороб та смерті від них підвищують, зокрема, поведінкові фактори: нездорове харчування, куріння, низький рівень фізичної активності, зловживання алкоголем.

Тому необхідно звертати увагу споживачів на відмову від шкідливих звичок, надмірного споживання алкоголю, солі та цукру, роботу зі стресом.

Щодо другої за поширеністю причини – куріння – експерти сходяться на думці: повністю виключити ризики для здоров'я можна лише за умов повної відмови від сигарет та нікотину. Але для тих, хто не може кинути через сильну психологічну чи хімічну залежність, є альтернативи, які, якщо вірити дослідженням, дозволяють значно знизити ризики. Ними вважаються пристрої, що доставляють нікотин в організм без утворення диму, який є основною причиною розвитку пов’язаних з курінням захворювань. Серед таких продуктів зі зниженим ризиком – системи для електричного нагрівання тютюну та вейпи. За даними Public Health England, такі продукти, як електронні сигарети, дозволяють скоротити виділення шкідливих речовин на 95% порівняно з сигаретами і тим самим знизити ризики для здоров'я. Парадоксально, але передовими у розробці продуктів, які знижують ризики для курців, вважаються тютюнові компанії.
Зменшення шкоди
До 50-х років минулого століття увага до шкоди від куріння була мінімальною. З появою досліджень того, як продукти горіння тютюну впливають здоров'я людини, почався контроль тютюнової галузі. З'ясувалося, що сигаретному димі – понад 6000 речовин, і близько сотні класифікуються як шкідливі чи потенційно шкідливі. У відповідь на це ВООЗ пропонував різні шляхи вирішення, у тому числі нікотинозамісну терапію. Але за весь час існування вона несуттєво вплинула на зниження рівня куріння у світі.

Наприкінці 70-х років можливості зменшити шкоду від вживання нікотину розпочали вивчати провідні тютюнові компанії. Пошук менш шкідливої версії традиційної сигарети теж виявився безуспішним. Жодний фільтр не міг усунути з тютюнового диму продукти горіння. Усвідомивши це, компанія Philip Morris International (PMI) у 2002 році припинила розробки у цьому напрямку та розпочала шукати нові шляхи зниження ризиків для здоров'я курців.
Взявши за основу розуміння того, що ключову небезпеку в сигаретах становить тютюновий дим, у 2008 році науково-дослідний підрозділ компанії (R&D) почав працювати над створенням бездимних продуктів. У 2009 році відкрився дослідницький центр The Cube у Швейцарії, де понад 930 вчених та інженерів різних спеціальностей працюють над створенням продуктів зі зниженим ризиком. Одна з флагманських розробок вже відома усьому світу – це IQOS, електрична система для нагрівання тютюну.

За даними PMI, з моменту запуску першої версії IQOS у 2016 році і до сьогодні на неї перейшли вже 20,4 млн повнолітніх курців по всьому світу. З них 14,9 млн повністю відмовилися від сигарет. Сам виробник зазначає, що поставив за мету до 2025 року домогтися переходу 40 млн курців на продукти зі зниженим ризиком, які замінили б сигарети. За офіційними даними, до того часу компанія планує отримувати від таких продуктів до 50% чистого річного доходу.
Принципи розробки
Стіки з тютюновим листям, обробленим за особливою технологією, нагріваються в системі до температури не вище 350°С – технологія HeatControl ™ контролює рівномірне нагрівання тютюну без горіння (воно починається на 600°С). В результаті утворюється аерозольний залишок, в якому, як показали дослідження, зокрема, незалежних лабораторій Канади, США, Китаю, Німеччини, вміст шкідливих речовин значно знижений (на 95% менше) порівняно з димом сигарет. Нагадаємо, що у звичайній сигареті температура досягає 800-900°С.
5 головних запитань про бездимні продукти
01
02
03
Основна відмінність – це спосіб отримання нікотину. Як пояснює PMI, у бездимних альтернативах тютюн, оброблений за особливою технологією, або рідина зі вмістом нікотину, нагріваються до температури не вище 350°C. Внаслідок чого утворюється аерозоль чи пара. Під час куріння сигарети тютюн згорає. Коли курець затягується, температура на кінчику сигарети досягає 900°C. У проміжку між затяжками температура дещо нижча – близько 600°C. У процесі горіння утворюється дим – він є основною причиною розвитку пов'язаних із курінням захворювань.
Чим бездимні продукти відрізняються від звичайних сигарет?
Під час нагрівання тютюну виділяється менше шкідливих речовин, ніж під час його горіння. У димі звичайної сигарети містяться продукти горіння – це 6000 різних речовин, до яких входять небезпечні та потенційно небезпечні токсини і канцерогени.

Щоб унеможливити всі ризики, необхідно повністю відмовитися від куріння. Куріння підвищує ризик розвитку раку легень у 15-30 разів, призводить до звуження судин та підвищення тиску. Тому у людей, які курять, частіше трапляються інфаркти міокарда та інсульти.

Хоча електронні сигарети та системи для нагрівання тютюну викликають звикання і не є повністю безпечними, той факт, що вони несуть менше ризику, ніж звичайні сигарети, офіційно визнаний. У 2020 році Управління з санітарного надзору за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) США вперше дозволило продаж електричної системи для нагрівання як тютюнового продукту з модифікованим ризиком. Саме IQOS отримав такий дозвіл. У 2021 році дозвіл FDA отримала компанія Vuse Solo, але на продаж електронних сигарет. Це говорить про те, що тільки науково обґрунтовані та сертифіковані бездимні альтернативи можуть розглядатися як продукти, які несуть менше шкоди.
Чи дійсно бездимні альтернативи менш шкідливі?
Тільки на систему IQOS з моменту запуску у 2016 році повністю перейшло 14,9 млн курців у всьому світі. І ця цифра продовжує зростати. Тому тютюнові компанії переводять частину своїх виробництв на випуск бездимних продуктів. Наприклад, фабрика Philip Morris International у Греції припинила випускати звичайні сигарети.
Курці справді відмовляються від сигарет і переходять на бездимні альтернативи?
04
Поки що немає однозначної відповіді на це запитання. Але, наприклад, у Великій Британії Національна служба охорони здоров'я розглядає бездимні альтернативи як спосіб боротьби з курінням.

Англія може стати першою країною, де на державному рівні лікарям буде дозволено призначати пацієнтам електронні сигарети для людей, які хочуть кинути курити звичайні сигарети.
05
Бездимні альтернативи допоможуть кинути курити?
Наприклад, жувальний тютюн (снюс) та нікотиновий пластир. Снюс популярний у Швеції, але в інших країнах ЄС заборонений через потенційну небезпеку для здоров'я. Споживання такого тютюну дуже швидко розвиває нікотинову залежність, яка згодом починає підривати важливі системи організму, зокрема серцево-судинну.

Нікотиновий пластир наклеюють на шкіру для надходження нікотину в організм без куріння або вживання іншої нікотиновмісної продукції.

За останні три десятиліття було проведено безліч досліджень, які довели ефективність та безпеку таких медикаментів. Оптимально така терапія діє у поєднанні з когнітивно-поведінковою психотерапією, коли фахівець додатково працює з курцем для усунення психологічної залежності.
З системами для нагрівання та електронними сигаретами зрозуміло. Чи є інші альтернативи?
Бездимні продукти, як-от IQOS, здатні вплинути і на життя тих, хто не курить. За відсутності вогню та диму немає попелу та пасивного куріння. Якщо врахувати, що, за даними ВООЗ, щороку пасивне куріння вбиває близько 1,2 млн людей, то бездимні продукти дозволяють вирішити цю проблему. PMI провела дослідження про те, як впливають продукти горіння сигарети та речовини в аерозолі IQOS на людей у закритому приміщенні без вентиляції. Експеримент тривав 4,5 години. Результати показали, що на відміну від сесії, де добровольці курили сигарети, використання IQOS не призвело до викиду шкідливих речовин у кількості, яка могла би становити ризик для здоров’я людей довкола.

У PMI також зазначають, що відстежили низький рівень інтересу повнолітніх людей, які ніколи не курили, до таких продуктів як IQOS – показник склав менше 1%. Простіше кажучи, більшість курців починали свій досвід саме зі звичайних сигарет.

Philip Morris пояснює, що основна відмінність IQOS від подібних товарів – ступінь вивченості. За даними компанії-виробника, жоден продукт не проходив такої кількості клінічних та доклінічних досліджень. Про ретельність перевірки говорить і той факт, що у 2020 році американський контролювальний орган Food and Drug Administration (FDA) дозволив продавати IQOS у США як тютюновий продукт із модифікованим ризиком, використовуючи інформацію про знижений вплив шкідливих речовин на організм людини. Регулятор застосував до таких продуктів підхід, аналогічний до авторизації медикаментів.
Костас Салварас
Генеральний директор Philip Morris Україна
На пошук відповідей ми витратили багато років і близько $8,1 млрд інвестицій – і продовжуємо вивчати та вдосконалювати наші бездимні продукти далі. Ці відповіді наближають нас до майбутнього без сигаретного диму. Ми розробили та досліджували портфоліо бездимних продуктів, які доставляють нікотин без горіння. Це означає, що колись ми як виробник припинимо продаж сигарет. У рамках трансформації бізнесу серед наших цілей – до 2025 року зробити бездимну продукцію доступною в 100 країнах (на кінець 2020 року вона була доступна на 64 ринках), аби кожен курець, який не може з якихось причин кинути курити, мав можливість зробити вибір на користь продуктів зі зниженим ризиком".
Майбутнє за версією PMI
Компанія розуміє, що лише система для електричного нагрівання тютюну може не задовольняти потреби всіх курців. Зараз у The Cube, науково-дослідному центрі PMI, ведуться розробки та дослідження інших продуктів, наприклад, електронних сигарет. Така система виділяє під час використання нікотиновмісний аерозоль. Він утворюється не шляхом нагрівання, а внаслідок хімічної реакції. Великий спектр інших продуктів перебуває на різних стадіях розробки та комерціалізації.

Наприкінці жовтня в Україні розпочався продаж мінівейпу від PMI – IQOS VEEV. В основі кожного продукту компанії лежить принцип зниження рівня шкідливих речовин у порівнянні з сигаретним димом. Глобальна мета компанії PMI, сформульована ще в 2016 році, – створити майбутнє без сигаретного диму.
У позиційному документі Міжнародної асоціації зниження шкоди (IHRA), що має консультативний статус при Економічній та Соціальній раді ООН, йдеться: "Зменшення шкоди – це методи та програми, спрямовані на скорочення негативних наслідків, пов'язаних із вживанням психоактивних речовин для людей, які не мають можливості чи бажання припинити їх вживання" . На думку експертів, інноваційні продукти можуть стати рішенням для повнолітніх курців, які не хочуть відмовитися від куріння. А перехід курців на менш шкідливі альтернативи сприяє досягненню мети ВООЗ щодо скорочення смертей від хронічних неінфекційних захворювань.

Використання IQOS та IQOS VEEV не виключає всіх ризиків для здоров'я. Аерозоль містить нікотин, що викликає залежність.


*Джерело: міжнародна оцінка компанії PMI світового ринку пристроїв для нагрівання тютюну на грудень 2018 року (за винятком Китаю та США).
**"На 95% менше" означає середнє зниження рівня низки шкідливих речовин (крім нікотину) порівняно з димом сигарети (3R4F). Не обов'язково означає зниження ризиків на 95%. IQOS не виключає усіх ризиків для здоров’я.
Використання IQOS та IQOS VEEV не виключає усіх ризиків. Аерозоль містить нікотин, що викликає залежність. Тільки для використання повнолітніми особами.
Авторки: Анастасія Шевченко
Верстка: Юлія Виноградська
Фото: прес-служба PMI, depositphotos.com


Дата публікації: 24.12.2021 р.

© 2021 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ