5 невеселих (але з хепі-ендом) бізнес-історій про те, як маленькі підприємці переживали коронакризу, та 10 корисних порад, де їм тепер взяти гроші, аби покращити підірване пандемією фінансове здоров’я

COVID-19 добряче потріпав кишені всього світового бізнесу окрім, хіба, фармацевтів). Але чи не найбільше постраждав від коронакризи саме малий бізнес. Аби допомогти йому відновитися після локдауну і коронакризи Liga.net за підтримки Європейського Cоюзу в рамках проєкту "Комунікації Європи в Україні" розпочинає проєкт "Новий старт".
детальніше про проєкт
Ще в серпні ми разом з EU4Business зібрали майже 3 тисячі відповідей від українських підприємців про найбільші проблеми, які викликав ковід і впроваджений внаслідок нього карантин. Переважна більшість з них полягала саме в нестачі оборотних коштів для відновлення, чи запланованого ще в “доковідні” часи розширення.

Звідки їх брати зараз?

Отримавши відповіді підприємців, ми разом з експертним жюрі обрали 5 найяскравіших "постковідних" кейсів, і на їхніх прикладах, разом з експертами ЄС покажемо, які існують шляхи для розвитку та отримання фінансової підтримки.

То ж знайомтеся з нашими героями, а під кожним з кейсів шукайте поради експертів з отримання фінансування. Витримаємо цей нелегкий період разом :-)

Tilda Publishing
Click „Block Editor” to enter the edit mode. Use layers, shapes and customize adaptability. Everything is in your hands.
04
create your own block from scratch

Як заробляти на вихлопних газах. Історія українського стартапу DaGreenTech

– Пам’ятаєте фільм "Марсіянин"? – запитує мене власник стартапу DaGreenTech Антон Подольський.

Ми зустрічаємося з ним біля кінотеатру "Жовтень" у Києві і замовляємо два американо.

– Так, це фільм Рідлі Скотта з Метом Деймоном в головній ролі.
– Я був дуже вражений після перегляду. Дуже гарні зйомки іншої, непридатної для життя планети. Сподіваюся, що людству вистачить розуму зберегти свою власну, щоб не шукати можливості життя на Марсі.

Після фільму він почав думати над тим, як знизити вплив людини на навколишнє середовище. У 2015 році рішення було знайдене.
Антон Подольський
керівник DaGreenTech
"Наша місія – допомогти очистити планету, як банально це не звучало б. Цього року в Києві тиждень був смог, пилова буря, клімат швидко змінюється і це може дуже сумно закінчитися для всіх нас".

Його стартап пропонує рішення з очистки рідких та газових потоків від сірководню та інших токсичних забруднювачів. Використання такої технології дозволить підприємствам і навіть власникам автомобілів уникнути викидів і монетизувати власні вихлопні гази. Сама технологія належить до категорії "зелених", адже передбачає використання відновлюваної зеленої енергії.


Офіс "вдома"

У розробку та лабораторне тестування самої технології вже інвестовано 170 тисяч евро. Стартап наразі реєструє патент, шукає фінансового партнера і знаходиться в процесі реєстрації юридичної особи.

Засновник отримував пропозиції від акселератора стартапів зареєструвати компанію в Нідерландах, є пропозиції попрацювати в Естонії, але наразі він хоче працювати вдома – в Києві.
"Ми бачимо значні зрушення в підтримці бізнесу як з боку України, так і Євросоюзу. Якщо наша технологія допоможе іншим країнам в реалізації "Green Deal", то ми будемо тільки раді", – пояснює Антон Подольский.
Підтримка Євросоюзу дуже важлива для стартапу в цей непростий час. Європа зараз – це локомотив зеленої енергетики, пул ідей для їх реалізації.

Співпраця з європейськими організаціями – це ще й можливість швидко купувати європейське обладнання, додає Антон Подольский, а також "last but not least" (англ. "останнє, але не менш важливе") – наявність низьких кредитних ставок.

Дослідницький офіс стартапу буде розташовуватися в Києві. Ще один підрозділ компанії базуватиметься в Харкові, де є сильна технічна база. Все інше покаже час.

Про команду

Антон Подольський вивчав енергетичний менеджмент у Відні і Х'юстоні, проходив стажування в Стенфорді, але починав з України – з вивчення промислової інженерії в Одеському вищому інженерному морському училищі. Коло людей, з якими він спілкувався, задач, які ставили викладачі, і предмети, які вивчав, дозволили сформувати ідею власного стартапу, підібрати команду і зрозуміти необхідність ідеї для України та ЄС.
"Я працюю в галузі уже майже 30 років, розумію особливості промислового виробництва на всіх ділянках роботи. У нас в команді два молодих професори, інженери, хіміки, електротехніки, частина команди має досвід роботи в Японії та ЄС, запускала 4 міжнародні проєкти", – зазначає керівник DaGreenTech.
Всі разом вони провели тестування технології з залученням радників з компанії BP (раніше – British Petroleum) та Данського енергетичного агентства в українських університетах та лабораторіях у різних країнах.

Що дозволяє технологія

1
Забезпечувати одноетапне перетворення H2S та інших можливих сірковмісних сполук на водень та побічні продукти високої цінності. Сама технологія може забезпечити до 40% потреби у водні на нафтопереробному заводі, споживаючи водночас його відходи. "Блакитний" водень, що утворюється завдяки технології, набагато чистіший порівняно з класичним паровим риформінгом метану.
2
Декарбонізувати нафтогазову галузь. Виробництво водню підприємствами галузі призводить до значних викидів вуглецю. Для прикладу: 3/4 виробленого у світі водню призводить до викиду 830 MtCO2. Це відповідає річному викиду CO2 Індонезії і Великобританії разом узятих. Рішення стартапу дозволить знизити кількість викидів.
3
Видаляти токсичні забруднюючі речовини з рідких сільськогосподарських відходів, одночасно виробляючи водень. Це рішення дозволяє знижувати забруднення ґрунту стоками з тваринних комплексів. На тваринництво припадає близько 1/3 використаної людством води.
4
Очищати біогаз, вироблений як невеликими господарствами, так і великими підприємствами.

Кому вона може бути цікава

За словами СЕО DaGreenTech, аналогічних розробок в Україні немає.

"Ми думали, як вихлопи та викиди приватних підприємств перетворити на щось корисне. У результаті використання нашої технології промислові підприємства можуть навіть заробити на водні. Україна вже почала тестувати поставки водню в Німеччину, оскільки в ЄС було прийнято рішення максимально швидко перейти на цей вид палива. В Австрії запускають перший потяг на водні, Audi і Daimler-Benz тестує використання водню, пояснює він. Фактично водень є унікальним паливом майбутнього, при використанні якого викидається в атмосферу лише 2 елементи – кисень і вода".

Технологія дозволяє DaGreenTech очищати біогаз від меркантанів для того, щоб він міг відповідати найсуворішим вимогам щодо якості газу, а також може бути застосована для очистки вихлопів металургійних заводів, ТЕЦ, комунальних підприємств.
"Якщо у вас є забруднений газовий потік на підприємстві, ми зробимо так, щоб в результаті вплив на навколишнє середовище був мінімальним", – каже Антон. Але воду на вино все ж не обіцяє перетворити.
За його словами, в світі існує близько 800 нафтопереробних заводів, в результаті переробки нафти утворюються відходи з сірки і азоту, яку можна було б завдяки технології DaGreenTech перетворити на сірчану і азотну кислоти, які використовує хімічна промисловість.

Вплив пандемії та гроші

Через пандемію COVID-19 Антону довелося скасувати низку зустрічей з потенційними інвесторами, затрималася і реєстрація патенту. У березні він мав летіти в США на зустріч з представниками венчурних фондів і брати участь в роботі акселератора в Нідерландах, але не зміг через скасовані рейси.

"Коронавірус сильно нас загальмував з пошуком партнерів. Більшість інвесторів в нашій сфері – це близько 400 організацій – потребують особистих контактів і перемовин, а кордони закрили. Через карантин інвестори втрачали по 10 млн доларів за день, якщо не більше, тому завдання у цих організацій були інші, їм було не до нас, потім в Європі була пора відпусток і з осені все починає трохи відновлюватися", – пояснює Антон.

За його словами, складнощі є і з реєстрацією патенту, оскільки ця процедура в нас і так не дуже швидка.
"У якийсь момент офіс, де ми реєструємо патент, пішов на карантин. Ми досі чекаємо завершення реєстрації, адже для нас наявність патенту це одна з основних складових успіху інвестування", коментує власник DaGreenTech.
Серед фінансових інвесторів стартап бачить як інвестиційні фонди, так і приватні компанії. Для запуску бізнесу на старт потрібно 2,2 млн євро.

"Нам потрібен не просто інвестор, а партнер, адже технологія орієнтована в тому числі на ринок Європи та США. Інвестор – це не завжди гроші. Інвестор, це ще й широкий досвід і старший партнер. Це один з найважливіших членів команди", – вважає Антон Подольський.

За його словами, наразі стартап працює над створенням прототипу технології. За наявності готового зразка інжинірингові компанії будуть готові йти далі і пропонувати ті чи інші інженерні рішення залежно від сфери застосування технології. Монетизувати бізнес засновник планує шляхом продажу ліцензій на використання технології.
Рекомендації від EU4Business*
Розробка технології, що дозволить зменшити шкідливі викиди в атмосферу — шляхетна мета, що, безумовно, варта всебічної підтримки.

Одразу зазначимо, що герою цього матеріалу доцільно звернутися до програми HORIZON 2020 — наймасштабнішої програми ЄС з досліджень та інновацій, яка підтримує розвиток передових технологій, відкриттів та розробок. Навіть якщо поточна фаза програми вже добігає кінця, варто ознайомитися з усіма деталями, щоб як слід підготуватися до участі у наступній фазі. Детальніше про цю та інші грантові та кредитні програми підтримки бізнесу з боку ЄС — на оновленому сайті ініціативи EU4Business.

Також варто зауважити, що у 2021 році почнеться наступна фаза ініціативи FINTECC, яка реалізується в Україні через ЄБРР шляхом Програми по виділенню інноваційних ваучерів на кліматичні проєкти. Інноваційні ваучери являють собою гранти, за допомогою яких компанії зможуть покрити 75% витрат на обслуговування, що відповідає критеріям, в розмірі до 50 000 євро (без ПДВ). Дуже радимо нашому герою моніторити новини цієї програми та намагатися вчасно долучитися.

Щодо пошуку міжнародного інвестора, то тут обов'язково стане у нагоді Enterprise Europe Network.
Розробка технології, що дозволить зменшити шкідливі викиди в атмосферу - шляхетна мета, що, безумовно, варта всебічної підтримки.

Одразу варто зазначити, що герою цього матеріалу доцільно звернутися до програми HORIZON 2020 — наймасштабнішої програми ЄС з досліджень та інновацій, яка підтримує розвиток передових технологій, відкриттів та розробок. Навіть якщо поточна фаза програми вже добігає кінця, варто ознайомитися з усіма деталями, щоб як слід підготуватися до участі у наступній фазі. Детальніше про цю та інші грантові та кредитні програми підтримки бізнесу з боку ЄС - на оновленому сайті ініціативи EU4Business.

Також варто зауважити, що у 2021 році почнеться наступна фаза ініціативи FINTECC, яка реалізується в Україні через ЄБРР шляхом Програми по виділенню інноваційних ваучерів на кліматичні проєкти. Інноваційні ваучери являють собою гранти, за допомогою яких компанії зможуть покрити 75% витрат на обслуговування, що відповідає критеріям, в розмірі до 50 000 євро (без ПДВ). Дуже радимо нашому герою моніторити новини цієї програми та намагатися вчасно долучитися.

Щодо пошуку міжнародного інвестора, то тут обов'язково стане у нагоді Enterprise Europe Network.
*EU4Business є ініціативою ЄС, яка допомагає малим та середнім підприємствам у шести країнах регіону Східного партнерства, включно з Україною, ефективно розвиває ваш потенціал та стимулює економічне зростання.
Ольга Вергелес
Офіс розвитку МСП при Мінекономіки
Згідно з відомою фразою «хто володіє інформацією, той володіє світом», Офіс розвитку МСП запустив майже рік тому державний інформаційний портал для підприємців – www.sme.gov.ua.

Експерти Офісу раді допомогти зорієнтувати нашого героя. Отже, легка та корисна навігація порталом. Просто клацайте на гіперпосилання.

Конкурс інноваційних екологічно дружніх стартап-проєктів. До участі запрошуються українські підприємці та винахідники.

Ініціатива ЄБРР «Корисні ноу-хау під час кризи», — призначена для малого бізнесу в умовах пандемії коронавірусу.

Можливість створення кластеру з європейськими партнерами. Грантовий конкурс в рамках Програми ЄС COSME «Strand A: Clusters Go International – All Sectors» CLUSINT-01-2020.

Програма Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини для менеджерів. Вона дає змогу українським підприємцям та менеджерам підвищувати професійні компетенції у сфері ведення бізнесу, а також набувати нової експертизи для ведення зовнішньоекономічної діяльності, встановлювати ділові контакти з німецькими та іншими іноземними партнерами, сприяти просуванню української продукції та послуг на міжнародних ринках.
Згідно з відомою фразою «хто володіє інформацією, той володіє світом», Офіс розвитку МСП запустив майже рік тому державний інформаційний портал для підприємців – www.sme.gov.ua.

Експерти Офісу раді допомогти зорієнтувати нашого героя. Отже, легка та корисна навігація порталом. Просто клацайте на гіперпосилання.

Конкурс інноваційних екологічно дружніх стартап-проєктів. До участі запрошуються українські підприємці та винахідники.
Ініціатива ЄБРР «Корисні ноу-хау під час кризи», - призначена для малого бізнесу в умовах пандемії коронавірусу.

Можливість створення кластеру з європейськими партнерами. Грантовий конкурс в рамках Програми ЄС COSME «Strand A: Clusters Go International – All Sectors» CLUSINT-01-2020.

Програма Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини для менеджерів. Вона дає змогу українським підприємцям та менеджерам підвищувати професійні компетенції у сфері ведення бізнесу, а також набувати нової експертизи для ведення зовнішньоекономічної діяльності, встановлювати ділові контакти з німецькими та іншими іноземними партнерами, сприяти просуванню української продукції та послуг на міжнародних ринках.
Автор: Оксана Пирожок
Фото: DaGreenTech
Верстка: Дмитро Шелестинський



Дата публікації: 11.10.2020 р.





© 2020 Усі права захищено.

Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ

Made on
Tilda