5 невеселих (але з хепі-ендом) бізнес-історій про те, як маленькі підприємці переживали коронакризу, та 10 корисних порад, де їм тепер взяти гроші, аби покращити підірване пандемією фінансове здоров’я

COVID-19 добряче потріпав кишені всього світового бізнесу окрім, хіба, фармацевтів). Але чи не найбільше постраждав від коронакризи саме малий бізнес. Аби допомогти йому відновитися після локдауну і коронакризи Liga.net за підтримки Європейського Cоюзу в рамках проєкту "Комунікації Європи в Україні" розпочинає проєкт "Новий старт".
детальніше про проєкт
Ще в серпні ми разом з EU4Business зібрали майже 3 тисячі відповідей від українських підприємців про найбільші проблеми, які викликав ковід і впроваджений внаслідок нього карантин. Переважна більшість з них полягала саме в нестачі оборотних коштів для відновлення, чи запланованого ще в “доковідні” часи розширення.

Звідки їх брати зараз?

Отримавши відповіді підприємців, ми разом з експертним жюрі обрали 5 найяскравіших "постковідних" кейсів, і на їхніх прикладах, разом з експертами ЄС покажемо, які існують шляхи для розвитку та отримання фінансової підтримки.

То ж знайомтеся з нашими героями, а під кожним з кейсів шукайте поради експертів з отримання фінансування. Витримаємо цей нелегкий період разом :-)

Tilda Publishing
Click „Block Editor” to enter the edit mode. Use layers, shapes and customize adaptability. Everything is in your hands.
05
create your own block from scratch

Як вижити організаторам квестів, коли івент-індустрія в комі

Люди люблять історії. А власник компанії Q-team (від авторів Questoria.ua) любить їх створювати. В його квести вже зіграло майже 400 тисяч людей у кількох десятках міст.

Грати в ігри Олексій Самулєв любив з дитинства. З 2008 року почав брати участь у телевізійному клубі «Що? Де? Коли?» та організовувати квести для друзів. Якось, у 2014 році, подруга попросила організувати рольовий квест на День народження.
«Гості не могли заспокоїтися два тижні після цього, всі обговорювали той вечір. Я зрозумів, що такі ігри дають емоції не порівнювані з іншими видами відпочинку, що пропонуються в Україні», згадує Олексій.

У той час він працював кіносценаристом, але в 2014 році кіноіндустрія в Україні зупинилася. Олексій вирішив відмовитися від роботи в Москві і почав створювати з нуля власну справу.
Олексій Самулєв
власник компанії Q-team
«Спочатку всі працівники збиралися в мене на квартирі. Ми придумували разом сценарії квестів, на дивані сиділи реквізитори, на підлозі розкладалися буклети з індивідуальними ролями, все починалося буквально на колінах. Як і у всіх IT-компаній, у моєї є історія про гараж».
На проведення перших квестів довелося позичити в родичів три тисячі доларів.

У 2014 році, під час активних бойових дій на Донбасі, його знайомі часто запитували, чи точно він хоче займатися костюмованими вечірками, коли в країні війна.

«Я теж ставив собі це питання», зізнається Олексій Самулєв.

Місяці поспіль з усіх медіа лилися жахливі новини про події на Сході України. Не проігнорувати, не відволіктися. Та після квесторій, рольової гри «Дикий захід» чи в детектив, люди підходили зі словами: «Ми вперше за півроку зуміли відволіктися і відпочити. Спасибі вам!»

«І це стало моєю відповіддю», каже засновник Q-team.

Квести як тімбілдинг

Стартувати в кризу не просто, тому спочатку доводилося проводити ігри на межі собівартості. Компанія шукала hr-менеджерів та власників компаній і пропонувала ігри як форму тімбілдингу. Фактично, компанії вдалося запропонувати новий жанр для корпоративних заходів квесторію, трансформаційну гру, яка дає розуміння ефективності цінностей для кожного та для команди.

Серед клієнтів Q-team були McDonald's, Нова пошта, Coca-Cola, GlobalLogic, Toyota, Nestle, 95 квартал та інші міжнародні й українські компанії.
«В Україні тімбілдинги часто перетворюються на попойки, конкурс тостів. Після таких заходів плинність кадрів навпаки може збільшитися. Усі говорять про підвищення дружності колективу, але мало компаній, які ставлять та досягають своїми заходами конкретних оцифрованих КРІ для росту залученості команди та бізнес-показників», вважає Олексій.
Наразі вартість квесту стартує від 3960 грн і зростає залежно від складності, кількості акторів-фасилітаторів, діджеїв, запрошених сценаристів, реквізиторів та hr-психологів, додаткових костюмів, замовлення їжі і напоїв, трансферу.

Перед початком гри для тімбілдингу команда Q-team робить діагностику залученості команди, спілкується з hr-відділом, а часто навіть з власником для розуміння завдань щодо розвитку команди.
На початку квесту учасники отримують роль і потрапляють у своєрідну «історію», наприклад, на корабель, який тоне, і де протягом години потрібно якось діяти. Кожен квест схожий на сюжет фільму, наприклад, «Східний експрес» чи «Ножі наголо», де кожен співробітник має роль зі своїми секретами і цілями, що не відомі іншим.
«У таких ситуація люди проявляються найкраще. У кожного є своя мета, кожен виграє чи програє. Після квесту усім є що обговорити. Це як знятися у фільмі, де ти маєш свою роль, але не читаєш її з паперу, а дієш на власний розсуд».
Останнім часом перед компаніями часто стоїть питання: куди краще витратити гроші – на премії чи на корпоратив. Вибір може здатися очевидним, адже краще дати співробітникам більше грошей.

«Але якщо у вас в команді неполадки з взаєморозумінням, довірою, цінностями, то гроші цю ситуацію не врятують. А от спільне проживання якогось штучного конфлікту може щось змінити. Тому ми називаємо наші квесторії інвестиціями в ріст компанії, її прибуток і цінності», зазначає підприємець.

Івент-індустрія в комі

У 2014 році Q-team провела лише перші квести, а вже пару років потому компанія відкрила філії в Одесі і Харкові, лінійка продуктів розширилася до 40 сюжетів. У Харкові квест-підприємці запустили масштабне ліцензійне шоу від французького телепроєкту «Форт Буаяр».

У 2019 році кількість квестів сягнула 1173. Компанія організовувала квести не лише в Україні, а фантастичний квест на Кіпрі, квести на виживання в Іспанії та Португалії, піратський квест на Балі, квест-регату на 16 яхт навколо Сицилії, морський квест в Туреччині.


Усе змінив карантин. Івент-індустрія впала в кому. Вижили після неї не всі. Для Q-team ситуація виявилася шоковою, адже заборона на масові заходи поставила під загрозу роботу всієї команди в Києві та регіонах. Реквізитори, сценаристи, ведучі і працівники відділу продажу залишилися без роботи. Власнику довелося закласти власне житло, щоб зберегти команду. Доходи впали в десятки разів.
«Ми почали з двох речей. По-перше, випустили безкоштовний онлайн-квест на півтори години для мам з дітьми. Тому що вони залишилися вдома і якийсь період не можна було виходити нікуди. По-друге, стали думати про потреби своїх клієнтів, дзвонити їм зі словами підтримки. Це змістило фокус команди зі стану «Аааа, ми всі помремо без грошей» до необхідності придумати щось нове», пояснює Олексій Самулєв.
Під час карантину Q-team почала створювати квести онлайн і проводити їх через zoom. Попит виявився дуже непоганим. Компанія випустила нові продукти: Q-team Zoom Game, квест-скриня, квест за викликом.

Уся команда була переведена на дистанційну роботу і зідзвонювалась в zoom двічі на день – вранці та ввечері. У співробітників була паніка через невизначеність, але спільна мета і план не давали впасти духом.

Відділу продажу було поставлене завдання просто телефонувати клієнтам, запитувати, як у них справи і дарувати безкоштовний квест для дому.
«Насправді це був дуже важкий, але крутий час. Ми працювали більше, але отримували менше грошей. Можливо, з точки зору грошей закритися було б вигідним рішенням, але зараз, коли ринок потроху оживає, наші позиції значно сильніші. Ми готові вже до будь-яких сценаріїв з карантином».
Зараз Q-team шукає додатковий капітал, який планує інвестувати в маркетингову воронку нових продуктів та розробку кращого сайту.

Стратегія Q-team зробити квести таким самим популярним видом дозвілля, як кіно і вийти зі своїми продуктами на англомовні ринки. Після цього літа в команді панує приголомшливо нова атмосфера і вдячність за достойну поведінку в стресових умовах. Історію про виживання під час коронакризи розповідають першочергово всім новачкам в компанії.
Рекомендації від EU4Business*
Вміння гідно реагувати на виклики, адаптуватися до нових обставин, розширювати асортимент, створюючи нові актуальні продукти, — ставлення до власної справи, гідне захвату та підтримки.

Нестача коштів — це головний наслідок пандемії COVID-19, з яким зіткнулися малі та середні підприємства. Щоб зменшити ці наслідки, ЄС мобілізував додаткові кошти для фінансування МСБ в Україні.

На оновленому сайті ініціативи EU4Business наші герої можуть детально ознайомитися з усіма чинними фінансовими програмами, що реалізуються через перелічені там українські банки.

Більше того, аби зменшити кредитне навантаження, Q-team може долучитися до "Програми часткового відшкодування процентних ставок за кредитами для суб'єктів малого і середнього підприємництва м. Києва", що стала можливою завдяки "Фонду розвитку підприємництва".

Якщо наших героїв цікавлять міжнародні ринки, то їм варто зареєструватися в мережі EEN, що дозволяє знаходити закордонних партнерів. Для цього можна звернутися до Офісу підтримки експорту EPO та написати на таку поштову скриньку: [email protected].


Також героям можна порадити скористатися можливостями ресурсу
https://www.merezha.com.ua/ – для покращення маркетингової воронки.
Вміння гідно реагувати на виклики, адаптуватися до нових обставин, розширювати асортимент, створюючи нові актуальні продукти, — ставлення до власної справи, гідне захвату та підтримки.


Нестача коштів — це головний наслідок пандемії COVID-19, з яким зіткнулися малі та середні підприємства. Щоб зменшити ці наслідки, ЄС мобілізував додаткові кошти для фінансування МСБ в Україні.


На оновленому сайті ініціативи EU4Business наші герої можуть детально ознайомитися з усіма чинними фінансовими програмами, що реалізуються через перелічені там українські банки.


Більше того, аби зменшити кредитне навантаження, Q-team може долучитися до "Програми часткового відшкодування процентних ставок за кредитами для суб'єктів малого і середнього підприємництва м. Києва", що стала можливою завдяки "Фонду розвитку підприємництва".


Якщо наших героїв цікавлять міжнародні ринки, то їм варто зареєструватися в мережі EEN, що дозволяє знаходити закордонних партнерів. Для цього можна звернутися до Офісу підтримки експорту EPO та написати на таку поштову скриньку: [email protected].


Також героям можна порадити скористатися можливостями ресурсу https://www.merezha.com.ua/ – для покращення маркетингової воронки.
*EU4Business є ініціативою ЄС, яка допомагає малим та середнім підприємствам у шести країнах регіону Східного партнерства, включно з Україною, ефективно розвиває ваш потенціал та стимулює економічне зростання.
Ольга Вергелес
Офіс розвитку МСП при Мінекономіки
Згідно з відомою фразою «хто володіє інформацією, той володіє світом», Офіс розвитку МСП запустив майже рік тому державний інформаційний портал для підприємців – www.sme.gov.ua.

Експерти Офісу раді допомогти зорієнтувати нашого героя. Отже, легка та корисна навігація порталом. Просто клацайте на гіперпосилання.

Ініціатива ЄБРР «Корисні ноу-хау під час кризи», — призначена для малого бізнесу в умовах пандемії коронавірусу.

Можливість створення кластеру з європейськими партнерами. Грантовий конкурс в рамках Програми ЄС COSME «Strand A: Clusters Go International – All Sectors» CLUSINT-01-2020.

Програма Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини для менеджерів. Вона дає змогу українським підприємцям та менеджерам підвищувати професійні компетенції у сфері ведення бізнесу, а також набувати нової експертизи для ведення зовнішньоекономічної діяльності, встановлювати ділові контакти з німецькими та іншими іноземними партнерами, сприяти просуванню української продукції та послуг на міжнародних ринках.

Сторінка з останніми новинами щодо обмежень роботи бізнесу під час карантину та переліком інструментів для онлайн роботи.


Згідно з відомою фразою «хто володіє інформацією, той володіє світом», Офіс розвитку МСП запустив майже рік тому державний інформаційний портал для підприємців – www.sme.gov.ua.

Експерти Офісу раді допомогти зорієнтувати нашого героя. Отже, легка та корисна навігація порталом. Просто клацайте на гіперпосилання.

Ініціатива ЄБРР «Корисні ноу-хау під час кризи», — призначена для малого бізнесу в умовах пандемії коронавірусу.

Можливість створення кластеру з європейськими партнерами. Грантовий конкурс в рамках Програми ЄС COSME «Strand A: Clusters Go International – All Sectors» CLUSINT-01-2020.

Програма Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини для менеджерів. Вона дає змогу українським підприємцям та менеджерам підвищувати професійні компетенції у сфері ведення бізнесу, а також набувати нової експертизи для ведення зовнішньоекономічної діяльності, встановлювати ділові контакти з німецькими та іншими іноземними партнерами, сприяти просуванню української продукції та послуг на міжнародних ринках.


Сторінка з останніми новинами щодо обмежень роботи бізнесу під час карантину та переліком інструментів для онлайн роботи.

Автор: Оксана Пирожок
Фото: Q-team
Верстка: Дмитро Шелестинський



Дата публікації: 19.11.2020 р.





© 2020 Усі права захищено.

Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ

Made on
Tilda