5 невеселих (але з хеппі ендом) бізнес-історій про те, як маленькі підприємці переживали коронакризу, та 10 корисних порад, де їм тепер взяти гроші, аби покращити підірване пандемією фінансове здоров’я

COVID-19 добряче потріпав кишені всього світового бізнесу окрім, хіба, фармацевтів). Але чи не найбільше постраждав від коронакризи саме малий бізнес. Аби допомогти йому відновитися після локдауну і коронакризи Liga.net за підтримки Європейського Cоюзу в рамках проєкту "Комунікації Європи в Україні" розпочинає проєкт "Новий старт".
детальніше про проєкт
Ще в серпні ми разом з EU4Business зібрали майже 3 тисячі відповідей від українських підприємців про найбільші проблеми, які викликав ковід і впроваджений внаслідок нього карантин. Переважна більшість з них полягала саме в нестачі оборотних коштів для відновлення, чи запланованого ще в “доковідні” часи розширення.

Звідки їх брати зараз?

Отримавши відповіді підприємців, ми разом з експертним жюрі обрали 5 найяскравіших "постковідних" кейсів, і на їхніх прикладах, разом з експертами ЄС покажемо, які існують шляхи для розвитку та отримання фінансової підтримки.

То ж знайомтеся з нашими героями, а під кожним з кейсів шукайте поради експертів з отримання фінансування. Витримаємо цей нелегкий період разом :-)

Tilda Publishing
Click „Block Editor” to enter the edit mode. Use layers, shapes and customize adaptability. Everything is in your hands.
02
create your own block from scratch

Як вирощувати в Україні мікрогрін та куди його продавати

Сестри Валентина Денисенко і Тетяна Чернікова роблять смачний, цікавий, корисний і дуже красивий продукт. Він додасть вишуканості будь-якій страві в ресторані, свіжого смаку бутерброду вдома і може стати простим снеком, що замінить, наприклад, соняшникове насіння перед телевізором. Йдеться про мікрогрін – невеликі ростки овочів, зелені чи трав, які збирають і використовують для харчування після 7-14 днів з початку посіву.

Свою справу вони почали в стресових умовах. Їхнім сім’ям довелося в 2014 році переїхати з Донецька та Горлівки до Харкова. Раніше сестри працювали в торгівлі, займалися продажем продуктів харчування та будівельних матеріалів.

Валентина Денисенко
співзасновниця GreenForYou
«Ми завжди для своєї сім'ї вирощували домашні овочі, купували домашнє молочко та м'ясо. Тому вирішили, що в Харкові знайдуться покупці на натуральні та екологічні продукти».
Тетяна Чернікова
співзасновниця GreenForYou
«Ми хотіли створити продукт, який буде нести здоров'я людям, а також буде незвичайним, зможе здивувати покупців. В результаті ми знайшли мікрозелень, закохалися в неї самі, а зараз з радістю ділимося зі споживачами».

На початку діяльності сестри навіть не знали, що таке мікрогрін. Вони шукали новітні інноваційні та обов'язково екологічні методи вирощування та продукти, популярні у всьому світі. Але коли спробували маленькі росточки, то відповідь на питання "Що вирощувати?" стала очевидною.

«Я не можу вам передати відчуття, коли ти пробуєш ці ніжні паростки на смак. Кладеш у рот росточок, а він молодий, соковитий, хрусткий, наповнений оригінальним смаком, і головне –  надзвичайно корисний. Відразу додається енергія і гарний настрій», - розповідає Тетяна.
У 2017 році підприємниці склали бізнес-план, який був розрахований на 3 млн грн інвестицій. На той час це була непідйомна сума, враховуючи, що в Харкові вони сплачували оренду двох квартир, в яких проживали.

Уже згодом сестри орендували будинок і земельну ділянку під Харковом, де обладнали теплицю на 300 квадратних метрів зі стелажами для вирощування зелені. А ще потрібне було обладнання для системи поливу, опалення, освітлення, вентиляції.

Поряд з будинком на ділянці висадили овочі.

“Ми вирощуємо овочі, які зовсім не знайомі нашим покупцям. Наприклад, італійський мангольд, кучеряву капусту, японську мізуну. Ми любимо дивувати шеф-кухарів і любителів смачного,” - говорить Тетяна.
Багато часу пішло на навчання. Валентина і Тетяна вчилися в Хмельницькому у “Школі тепличного господарства” та на виробництві мікрогріну в Миколаєві, опановували досвід вирощування зелені і експериментували з різними сортами. На старті сестри близько року моніторили ринок Харкова і виявляли потребу в зелені в регіоні.

Спочатку здавалося, що вирощування не вимагає великих стартових інвестицій, потрібне тільки насіння, трохи води, освітлене приміщення. Врожай зелені можна збирати на 7-10 день, тобто оборотність бізнесу доволі висока. Але для професійного налаштування виробництва необхідне обладнання – холодильники, насоси, котли, вентиляція, полив, освітлення. Інвестиції склали $15 000. Частину цієї суми партнерки залучили в рамках грантових проєктів та регіональних програм допомоги бізнесу.

Зараз фермерське господарство «GreenForYou» вирощує 20 видів мікрозелені, серед яких горох, соняшник, редис, капуста, льон, гречка, люцерна. Перші продажі відбулися в червні 2018 року для мережі ресторанів «Синдикат смаку» в Харкові. Мережа досі залишається одним із постійних клієнтів компанії. Крім ресторанів, мікрогрін постачають в торгові мережі міста: Сільпо, Восторг, Класс, Рост, Fozzy, Чудо-маркет. Для них власниці разом з дієтологами розробили повноцінно збалансовані салатні набори з різними смаками для різних категорій споживачів: дітей, спортсменів, вегетаріанців, шеф-кухарів, любителів гострого та пікантного, для людей, які цінують крафтові продукти.
«Ми не використовуємо жодних хімічних засобів і стимуляторів росту, це екологічно чистий продукт, підтверджений документами якості», - зазначає Тетяна.
Вона жартує, що доглядати за мікрогріном треба як за дитиною: він дуже боїться перепадів температури і швидко гине, якщо умови вирощування порушуються.

Розширювати бізнес на всю Україну підприємниці планують поступово, бо логістика такого продукту повинна бути швидкою, термін його зберігання дуже короткий – близько семи днів.
«Ринок мікрогріну в Україні росте. Люди розуміють його користь і всім подобається смак. Популяризують його і ЗМІ, і прихильники здорового способу життя. Ми дуже багато розказуємо про свій продукт, проводимо майстер-класи з вирощування мікрогріну. Коли ми починали, то на ринку Харкова працювали п'ятеро виробників, зараз їх близько двадцяти», - каже Валентина.
Коронокриза змусила підприємниць переосмислити власний бізнес. Під час жорсткого карантину ресторани не працювали і ринок збуту для мікрогріну дуже звузився. GreenForYou втратив половину доходу, але зупиняти бізнес ніхто не збирався.

Власниці на 40% збільшили вагу наборів мікрозелені в супермаркетах, а також постачали безкоштовні набори медикам у різні лікарні міста.

Крім того, під час карантину партнерки не зупинили й благодіної діяльності компанії.

«Уже два роки ми співпрацюємо з Благодійним Фондом «Карітас Харків», займаємося з дітьми з синдромом Дауна як агроконсультанти проєкту «Паростки майбутнього». Ми навчаємо діток вирощувати мікрозелень, споживати корисні страви, залучаємо до правильного харчування. Під час карантину ми передавали дітям набори для вирощування вдома, а вони надсилали відеозвіти про врожаї на підвіконнях. Таким чином підтримували один одного. Зараз такі набори для вирощування мікрозелені продаємо через соцмережі та супермаркети» – розповідає Тетяна Чернікова.


«Ми соціально відповідальний бізнес, тому наші ініціативи спрямовані на підтримку вразливих груп населення: внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю та жінок з дітьми. Зараз ми працюємо над проєктом «Агенція творчих ідей», який націлений на збільшення можливостей для жінок та дівчат через самореалізацію» - додає Валентина Денисенко.

Сьогодні GreenForYou має повний цикл виробництва мікрогріну зі спеціальним зрошенням, освітленням, вентиляцією, опаленням, посадковою кімнатою та цехом фасування. Але й цього для власниць бізнесу замало.

Вже декілька років вони також садять овочі відкритого ґрунту: помідори, капусту, моркву, цибулю, та переробляють врожай. Уже зараз у них можна замовити в’ялені помідори, пастилу, цукерки з моркви і буряка, кабачків, солодкі чіпси з дині, груші, тикви, яблук.

Нещодавно сестри організували онлайн-ринок «Green for you» для продажів фермерських і крафтових продуктів з доставкою до дому, пропонують співпрацю іншим фермерам та виробникам для популяризації продуктів «з городу до столу».

Сестри мріють про власну землю і цех для переробки зелені та овочів, де вироблятимуть фірмові соуси, пасти, консервацію. Кажуть, головне, щоб були мир, здоров’я та умови для розвитку малого бізнесу в Україні.
Рекомендації від EU4Business*
Такі сильні, рішучі та відкриті для всього нового люди, як Валентина Денисенко і Тетяна Чернікова, - основа та рушійна сила українського малого та середнього бізнесу. Європейський Союз докладає великих зусиль, щоб надати таким підприємцям допомогу у доступі до знань, фінансів та ринків.

На сайті «Карта можливостей для МСБ», де зібрана вся актуальна інформація про чинні програми допомоги МСБ, ми радимо героїням цього матеріалу звернути увагу на програми Європейського Фонду для Південно-Східної Європи (EFSE) у розділі «Фінанси». Фонд сприяє економічному розвитку шляхом фінансування мікро- та малих підприємств (ММП), співпрацюючи в Україні з п’ятьма банками.
Крім того, цей бізнес підпадає під умови фінансування від Європейського Інвестиційного Банку в рамках програми Initiative East в рамках ПВЗВТ «Вікно гарантій».

В будь якому разі, ми запрошуємо наших героїнь завітати на консультацію до Центру інформаційної підтримки бізнесу у місті Харкові. Впевнені, що вони зацікавляться тими освітніми та консалтинговими заходами, що регулярно проводяться у центрі, зокрема, запланований на 20 листопада meet-up з масштабування бізнесу. Адже їхній бізнес з вирощування мікрогрінів може бути легко та прибутково масштабований за наявності необхідних знань та фінансування.

Ще варто згадати центр підтримки підприємців Дія.Бізнес. Це ініціатива МінЦифри, яке є державним партнером ЄС у низці проєктів, спрямованих на спрощення умов ведення бізнесу в Україні та приведення їх у відповідність до вимог часу.

Оскільки представництво Євросоюзу дуже тісно співпрацює в Україні з European Business Association (EBA) щодо розвитку бізнесу, ми не можемо не згадати про дві цікаві можливості, якими «GreenForYou» може скористатися, звернувшись до EBA.

По-перше, судячи з тексту, бізнесу менше трьох років, тож засновниці можуть подати заявку на участь у програмі від Erasmus for Young Entrepreneurs через EBA на таку поштову адресу: [email protected].

Нагадаємо, що «Еразмус для молодих підприємців» - це програма ЄС з міжнародного обміну, яка дає молодим або діючим підприємцям можливість навчатися у досвідчених керівників малого бізнесу в інших країнах-учасницях Програми. Також в EBA є корисна власна програма для ФОПів.

Як бачимо, можливостей для того, щоб отримати додатковий імпульс розвитку бізнесу – дуже багато! Головне – не зупинятися і вірити в успіх!
Такі сильні, рішучі та відкриті для всього нового люди, як Валентина Денисенко і Тетяна Чернікова, - основа та рушійна сила українського малого та середнього бізнесу. Європейський Союз докладає великих зусиль, щоб надати таким підприємцям допомогу у доступі до знань, фінансів та ринків.

На сайті «Карта можливостей для МСБ», де зібрана вся актуальна інформація про чинні програми допомоги МСБ, ми радимо героїням цього матеріалу звернути увагу на програми Європейського Фонду для Південно-Східної Європи (EFSE) у розділі «Фінанси». Фонд сприяє економічному розвитку шляхом фінансування мікро- та малих підприємств (ММП), співпрацюючи в Україні з п’ятьма банками.
Крім того, цей бізнес підпадає під умови фінансування від Європейського Інвестиційного Банку в рамках програми Initiative East в рамках ПВЗВТ «Вікно гарантій».

В будь якому разі, ми запрошуємо наших героїнь завітати на консультацію до Центру інформаційної підтримки бізнесу у місті Харкові. Впевнені, що вони зацікавляться тими освітніми та консалтинговими заходами, що регулярно проводяться у центрі, зокрема, запланований на 20 листопада meet-up з масштабування бізнесу. Адже їхній бізнес з вирощування мікрогрінів може бути легко та прибутково масштабований за наявності необхідних знань та фінансування.

Ще варто згадати центр підтримки підприємців Дія.Бізнес. Це ініціатива МінЦифри, яке є державним партнером ЄС у низці проєктів, спрямованих на спрощення умов ведення бізнесу в Україні та приведення їх у відповідність до вимог часу.

Оскільки представництво Євросоюзу дуже тісно співпрацює в Україні з European Business Association (EBA) щодо розвитку бізнесу, ми не можемо не згадати про дві цікаві можливості, якими «GreenForYou» може скористатися, звернувшись до EBA.

По-перше, судячи з тексту, бізнесу менше трьох років, тож засновниці можуть подати заявку на участь у програмі від Erasmus for Young Entrepreneurs через EBA на таку поштову адресу: [email protected].

Нагадаємо, що «Еразмус для молодих підприємців» - це програма ЄС з міжнародного обміну, яка дає молодим або діючим підприємцям можливість навчатися у досвідчених керівників малого бізнесу в інших країнах-учасницях Програми. Також в EBA є корисна власна програма для ФОПів.

Як бачимо, можливостей для того, щоб отримати додатковий імпульс розвитку бізнесу – дуже багато! Головне – не зупинятися і вірити в успіх!
*EU4Business є ініціативою ЄС, яка допомагає малим та середнім підприємствам у шести країнах регіону Східного партнерства, включно з Україною, ефективно розвиває ваш потенціал та стимулює економічне зростання.
Ольга Вергелес
Офіс розвитку МСП при Мінекономіки
Згідно з відомою фразою «хто володіє інформацією, той володіє світом», Офіс розвитку МСП запустили майже рік тому державний інформаційний портал для підприємців – www.sme.gov.ua.


Експерти Офісу раді допомогти зорієнтувати наших героїнь. Отже, легка та корисна навігація порталом. Просто клацайте на гіперпосилланя.

Ініціатива ЄБРР «Корисні ноу-хау під час кризи», - призначена для малого бізнесу в умовах пандемії коронавірусу.


Гранти на персональні проєкти у сфері соціального підприємництва.


Можливість створення кластеру з європейськими партнерами у грантовому конкурсі в рамках Програми ЄС COSME «Strand A: Clusters Go International – All Sectors» CLUSINT-01-2020.


Сторінка для питань щодо процедури подання та отримання кредиту за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Експерти Офісу допоможуть з інформацією та консультацією.


Сторінка з останніми новинами щодо обмежень роботи бізнесу під час карантину та переліком інструментів для онлайн роботи.
Згідно з відомою фразою «хто володіє інформацією, той володіє світом», Офіс розвитку МСП запустили майже рік тому державний інформаційний портал для підприємців – www.sme.gov.ua.


Експерти Офісу раді допомогти зорієнтувати наших героїнь. Отже, легка та корисна навігація порталом. Просто клацайте на гіперпосилланя.

Ініціатива ЄБРР «Корисні ноу-хау під час кризи», - призначена для малого бізнесу в умовах пандемії коронавірусу.


Гранти на персональні проєкти у сфері соціального підприємництва.


Можливість створення кластеру з європейськими партнерами у грантовому конкурсі в рамках Програми ЄС COSME «Strand A: Clusters Go International – All Sectors» CLUSINT-01-2020.


Сторінка для питань щодо процедури подання та отримання кредиту за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Експерти Офісу допоможуть з інформацією та консультацією.


Сторінка з останніми новинами щодо обмежень роботи бізнесу під час карантину та переліком інструментів для онлайн роботи.
Текст: Оксана Пирожок
Фото: GreenForYou
Верстка: Дмитрий Шелестинский



Дата публикации: 15.10.2020 г.





© 2020 Все права защищены.

Информационное агентство ЛІГАБізнесІнформ

Made on
Tilda