– В історії Юлі насильство було скоріше психологічним, ніж фізичним. Ляпас став точкою неповернення. Чоловік пив, влаштовував скандали, не працював, приводив друзів у брудних черевиках. Він начебто й не вимагав нічого від дружини, просто тріпав їй нерви і хотів, щоб вона мирилася з його поведінкою. Примушував її до покірності.
Що вважати насильством, залежить від індивідуальних особливостей людини - характеру, темпераменту, виховання. Насильство - це коли порушується баланс прав і обов'язків. Хтось плює на ваші права, але змушує виконувати обов'язки - застосовуючи фізичну силу, відбираючи гроші або за допомогою залякування і цькування (психологічне насильство).
Повернемося до Юлі та її чоловіка. Може людина пити, якщо їй так хочеться? Звичайно, це її право. Але у нього є і обов'язки, прописані сімейним і цивільним кодексом. Забезпечувати сім'ю, виховувати дітей, давати їм можливість вчитися, відпочивати і розвиватися. Чоловік Юлі не робив цього. Значить, баланс прав і обов'язків не дотримувався. Це вже насильство.
Терпіти насильство чи ні - вибір кожного. З мого досвіду, люди з певного віку (років з двох) не змінюються, і «я його зліпила з того, що було» не працює. У цій історії Юля відреагувала на насильство й пішла.
Далі їй потрібно вимагати від чоловіка виконувати його обов'язки - платити аліменти, брати участь у вихованні дітей і ділити будинок через суд. Навіть якщо чоловік працює неофіційно, і у нього немає «білого» доходу, йому призначать аліменти з розрахунку середньої зарплати по місту, в якому він живе, - в Полтаві. Майнові спори вирішуються однаково що для шлюбу зі штампом у паспорті, що для цивільних партнерств.
У цій конкретній ситуації марно звертатися в поліцію, щоб вплинути на чоловіка. Це потрібно робити, коли люди з якихось причин не можуть роз'їхатися. Наприклад, коли я працював міліціонером, кожні два тижні одна жінка приводила до нас «на виховні бесіди» сина, який її бив. Вони не могли роз'їхатися, і на якийсь час це допомагало.
Важливо не запускати домашнє насильство. Десь у 2001 році в моїй практиці був випадок, коли 50-річний син-художник постійно бив літніх батьків і відбирав у них пенсії. Якось батько сховав трохи грошей, а син їх знайшов, розлютився й штрикнув батька ножем. Той помер в лікарні і перед смертю попросив: «Ти його сильно не карай. Він все-таки мій син». Можливо, якби батьки не терпіли побої сина, а зверталися в міліцію, історія закінчилася б по-іншому.
Законодавчо є багато способів протидії домашньому насильству. Починаючи від адміністративних (штрафи, арешт на 15 діб, громадські роботи) і закінчуючи кримінальними (судові заборони на наближення, позбавлення волі). Механізми є, а бажання ними користуватися у правоохоронців немає. Випадки домашнього насильства псують статистику, та й мороки з ними багато.
Люди бачать, що звернення в поліцію не приносять користі, тому не телефонують. А якщо й телефонують, поліція може не захотіти приїхати або складати протокол. Саме тому наша статистика випадків домашнього насильства на карантині так відрізняється від європейської. У всіх країнах зростання, і тільки у нас «все добре».
Ситуація з домашнім насильством - не те, що можна виправити миттєво. Розкажіть бабусі в дикому селі: «Дід б'є вас десятиліттями - це насильство. Ви повинні були скаржитися в поліцію». Що вона відповість? Швидше за все: «Яке насильство, любчику? Ти про що?". Щоб ситуація змінювалася, потрібно поколіннями виховувати в людях самоповагу, з пелюшок розповідати про права людини, і чим людина відрізняється від тварини. Тільки тоді кожен буде знати, що для нього насильство, а що ні.