«Як прагматична людина він міг усвідомлювати практичну користь союзу із церквою. Адже на той час мешканці Війська Запорозького про всі найважливіші новини, а головне їх інтерпретацію отримували в церкві. Не забуваймо і про проповіді з похвалянням гетьмана. Це практично формування суспільної думки», — розповідає науковий співробітник Інституту історії України та Національного музею історії України Ярослав Затилюк. Але напевно на перше місце варто поставити вплив матері, яка була ігуменею. Звідти побожність і опікування храмами.
Найбільш обдарована гетьманом була Києво-Печерська лавра. Лише кілька цифр: 20500 дукатів на позолочення бані Печерської церкви, мільйон на мур, 73000 золотих на великий дзвін і дзвіницю до Печерського монастиря.
Велике кам’яне будівництво Мазепи відгукнулося виникненням козацького (або мазепинського) бароко. Воно дивувало своїми незвичними формами і квітнуло рослинними орнаментами, пишною ліпниною, різьбою та карбуванням.
Загалом на меценатство Іван Мазепа, за оцінкою дослідників, витратив більше мільйона дукатів, дев’ять мільйонів злотих та 186 тис. імперіалів. Очевидно, що як на наш час йдеться про величезні суми. Скільки це за сучасними мірками, питання непросте. Просто подивіться, приміром, на Церкву Всіх Святих у Києво-Печерській лаврі, або мур навколо Лаври, або Староакадемічний корпус Києво-Могилянської академії на Подолі. Крім цього, Мазепа робив храмам дарунки в сріблі і золоті, оздоблені коштовним камінням, — хрести, ікони, чаші, митри, домовини для святих мощів, книги. Це дозволяє хоча б приблизно уявити масштаб. Але треба розуміти контекст.
Патронат над храмами — певною мірою елемент виховання «доброго християнина», що простежується вже після перших століть від Хрещення Русі. «Згадаймо похвалу князю Володимиру-хрестителю, який піклується про бідних та будує храми. Або «Повчання» Володимира Мономаха, за яким ідеальним правителем є той, хто опікується храмами і водночас наглядає за ними. Або інший приклад: волинський князь кінця ХІІ ст. Володимир Василькович, що заповідає численні доходи і вклади на монастирі, а дружині і донці — лиш окремі маєтності. У цьому сенсі Мазепа цілком вписується в портрет людини доіндустріальної доби, яка допомагає церкві, бо це потрібно для спасіння душі своєї» , — пояснює Ярослав Затилюк.
У XVII-XVIII ст. благодіяння отримують додаткові смисли. У середовищі аристократії вони вважаються почесним і чи не найголовнішим обов’язком. І чим більше ти пожертвував, тим достойнішою людиною є. Це добре видно в експозиції, присвяченій історії Україні у XVIII ст. в Національному історичному музеї. У вітринах переважають дарунки церквам від козацької старшини більшого чи меншого рангу. «Пожертви церкві робив не тільки Мазепа, а і практична вся козацька еліта», — каже Ярослав Затилюк. Фактично це ознака статусу і відповідності своєму становищу.
На цьому місці у читача, якщо він ще не втомився читати, могло виникнути питання, як і у відвідувачів музею. А скільки точно грошей на благодійність витратив Іван Мазепа з особистих доходів?
«Питання складне, бо чітко прописаного розмежування між казною Війська Запорозького і особистою скарбницею гетьмана не було», — пояснює історик. На нього важко відповісти сьогодні, і по суті на нього з труднощами відповідали 28 листопада 1709-го.
Саме тоді вже після смерті Івана Мазепи в Бендерах розпочався судовий процес між його небожем Андрієм Войнаровським і частиною козацької старшини та Війська Запорозького. Суть справи: кому має належати гетьманський скарб, вивезений при відступі після поразки в Полтавській битві. Суддя — шведський король Карл XII.
Під час так званої «Бендерської комісії» і намагалися порахувати ті суми, які Мазепа спрямував на допомогу, зокрема церкві. Старшина стояла на тому, що це гроші з військового скарбу. Войнаровський своєю чергою доводив, що свідчень, скільки Мазепа витратив коштів зі своїх маєтностей, а скільки з військового скарбу немає.
Результат справи відомий. Карл XII вирішив її на користь Андрія Войнаровського. Чому? Бо шведський король позичав у Мазепи і йому було вигідніше бути винним Войнаровському. Та й про додаткові позики з ним домовлятися зручніше. Таким чином, Войнаровський опинився спадкоємцем більшої частини вивезеного скарбу. Гетьман Пилип Орлик залишився ні з чим. Більшість старшин повернулися з покаянням до царя. Войнаровського, між іншим, менше ніж за десять років схоплять в Гамбурзі агенти Петра I, доправлять в Петербург, а потім на заслання в Якутськ, де він помре.
«Справа у Бендерах дуже промовиста. Ми не можемо знати відповідь, скільки, і з якого скарбу було витрачено, але ж і не було таких прецедентів, щоб гетьмана звинуватили у незаконному використанні коштів. Мазепа опікується церквою, це зрозуміло його сучасникам і всі нижче по ієрархії повторюють справу і продовжують її», — каже Ярослав Затилюк.