5 невеселих (але з хеппі ендом) бізнес-історій про те, як маленькі підприємці переживали коронакризу, та 10 корисних порад, де їм тепер взяти гроші, аби покращити підірване пандемією фінансове здоров’я
Як вирощувати в Україні мікрогрін та куди його продавати
Сестри Валентина Денисенко і Тетяна Чернікова роблять смачний, цікавий, корисний і дуже красивий продукт. Він додасть вишуканості будь-якій страві в ресторані, свіжого смаку бутерброду вдома і може стати простим снеком, що замінить, наприклад, соняшникове насіння перед телевізором. Йдеться про мікрогрін – невеликі ростки овочів, зелені чи трав, які збирають і використовують для харчування після 7-14 днів з початку посіву.
Свою справу вони почали в стресових умовах. Їхнім сім’ям довелося в 2014 році переїхати з Донецька та Горлівки до Харкова. Раніше сестри працювали в торгівлі, займалися продажем продуктів харчування та будівельних матеріалів.
На початку діяльності сестри навіть не знали, що таке мікрогрін. Вони шукали новітні інноваційні та обов'язково екологічні методи вирощування та продукти, популярні у всьому світі. Але коли спробували маленькі росточки, то відповідь на питання "Що вирощувати?" стала очевидною.
Поряд з будинком на ділянці висадили овочі.
«Уже два роки ми співпрацюємо з Благодійним Фондом «Карітас Харків», займаємося з дітьми з синдромом Дауна як агроконсультанти проєкту «Паростки майбутнього». Ми навчаємо діток вирощувати мікрозелень, споживати корисні страви, залучаємо до правильного харчування. Під час карантину ми передавали дітям набори для вирощування вдома, а вони надсилали відеозвіти про врожаї на підвіконнях. Таким чином підтримували один одного. Зараз такі набори для вирощування мікрозелені продаємо через соцмережі та супермаркети» – розповідає Тетяна Чернікова.
«Ми соціально відповідальний бізнес, тому наші ініціативи спрямовані на підтримку вразливих груп населення: внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю та жінок з дітьми. Зараз ми працюємо над проєктом «Агенція творчих ідей», який націлений на збільшення можливостей для жінок та дівчат через самореалізацію» - додає Валентина Денисенко.