Історія тривалістю у тисячоліття

Рекламний проєкт.

За підтримки ПрАТ "Філіп Морріс Україна"

Люди вживають нікотин уже кілька тисячоліть. Навіть якщо ви не курите, ймовірно, ви стикаєтеся з нікотиновмісними продуктами щодня, хоч про це не здогадуєтеся.

Нікотин використовується у сільському господарстві як засіб проти комах, а у природному середовищі виробляється рослинами для самозахисту від шкідників. Сьогодні ця речовина застосовується у ветеринарії проти паразитів. А у мінімальних кількостях наявна у продуктах, наприклад, у баклажанах, цвітній капусті, томатах та картоплі.
У дослідженні 1993 року вчені встановили, що з’ївши всього 19,2 грам томатного пюре, ви отримаєте стільки ж нікотину, скільки і за три години пасивного куріння, пише Huffington Post.

Але у великих кількостях нікотин може завдати шкоди організму. Якщо це отрута, то чому люди почали курити? Чому звикають до нього? І чому помідори та картопля не викликають такої залежності, як сигарети?
Природа залежності: чому курцям важко забути про сигарети
Нікотин — це безбарвна масляниста рідина, що належить до алкалоїдів — групи азотовмісних органічних сполук природного походження. Потрапляючи в організм людини, він імітує дію нейромедіатора ацетилхоліну. Залежно від нейронів, на які він впливає, ацетилхолін може як допомогти сконцентруватися і активізуватися, так і заспокоїти, уповільнити серцевий ритм, розслабити м’язи.

Нікотин, "вдаючи" ацетилхолін, зв’язується з тими ж рецепторами у нейронах і здійснює схожий вплив на нервову систему, залежно від стану людини допомагаючи їй заспокоїтися або бути активнішою. Але наявність нікотину в організмі має і побічний ефект. Чутливість рецепторів до нікотину та ацетилхоліну знижується, а їх кількість у клітинах збільшується. Аби реакція перетворилася на залежність, треба додати дію на внутрішню "систему винагороди". Це ті самі "ритуали": випити чашку кави та викурити сигарету, щоб знизити стрес, вийти на перекур із колегами під час перерви.

Але чому не виникає залежність від баклажанів чи помідорів? Справа у дозуванні та частоті вживання.
В одному грамі помідора міститься від 7,1 до 7,3 нанограма (одна мільярдна частина) нікотину, а в листі тютюну виду Nicotiana tabacum — від 1,7 до 49,3 мг/г сухого листя. У дослідженні, опублікованому в The New England Journal of Medicine, розрахували умовну дозу нікотину, яка викликає та підтримує залежність. Це 5 мг на добу з розрахунку рівня концентрації котоніну (основного метаболіту нікотину) у крові або слині курця, що становить 50-79 нг на мл крові. Для продуктів харчування цей показник недосяжний. Чого не скажеш про сигарети.

В одній сигареті у середньому міститься 10 мг нікотину. Через дим до організму надходить близько 1-2 мг. Небезпечна доза нікотину для дорослого — 0,8 мг на кілограм маси тіла (досі ведуться дослідження для розрахунку граничної дози). Відповідно, для людини вагою 60 кг небезпечна доза — 48 мг.

І хоча отруєння нікотином у побутових умовах — досить рідкісне явище, отриманої дози достатньо для формування залежності.
Небезпечна доза нікотину для дорослого — 0,8 мг на кілограм маси тіла (досі ведуться дослідження для розрахунку граничної дози).
В одній сигареті у середньому міститься 10 мг нікотину. Через дим до організму надходить близько 1-2 мг.
Фізіологічно нікотин виводиться з організму за 2 тижні, але ацетилхолінові рецептори не встигають відновити чутливість. Тому вважати, що курцеві буде легко забути про звичку за 21 день — неправильно.

Процес відмови від куріння складний та тривалий. Перші тижні виникає "синдром відміни" — за роки куріння нікотин стає природним стимулятором багатьох процесів у організмі людини, тому його відсутність позначається на фізіологічному рівні.
Може спостерігатися слабкість, головний біль, запаморочення, зниження працездатності. На психологічному рівні з’являється дратівливість, гнів, пригніченість.

Відмова може бути поступовою і тривати до року. Щоб знизити ризик рецидиву, лікарі рекомендують використовувати нікотиновмісні продукти: пластирі, медикаментозну терапію (за призначенням) або інноваційні бездимні альтернативи.
Нова роль нікотину
Дослідження показали, що до хвороб, пов’язаних із курінням, здебільшого призводить не нікотин, а продукти згоряння сигарети. Тютюновий дим складається з 6000 хімічних речовин, 150 з них є токсичними та становлять загрозу для здоров’я. Враховуючи це, тютюнові компанії запропонували повнолітнім курцям спосіб зниження ризиків — потенційно менш небезпечні нікотиновмісні продукти, такі як нікотинові пластирі, жуйки, електронні сигарети та системи для нагрівання тютюну, наприклад, IQOS.

Компанія Philip Morris представила IQOS на світовому ринку у 2014 році після проведення багаторівневого дослідження. Утім, вивчення та розробки тривають досі, і компанія планує продовжувати їх у майбутньому.
Експерти пояснюють, що єдиний спосіб виключити усі ризики від споживання нікотиновмісних продуктів — повністю відмовитися від звички. Але якщо курець не може або просто не хоче, рекомендується розглянути одну з альтернатив.

Бездимні продукти відрізняються рівнем вмісту нікотину, способом та швидкістю його доставки. У нікотинових пластирах дозування може варіюватися від 7 до 21 мг. Жуйка з нікотином містить 2-4 мг. Електронні системи доставки нікотину — від 0,5 до 15,4 мг нікотину (15 затяжок).
У нікотинових пластирах дозування може варіюватися від 7 до 21 мг. Жуйка з нікотином містить 2-4 мг.
Електронні системи доставки нікотину — від 0,5 до 15,4 мг нікотину (15 затяжок).
Останні вважаються найефективнішими з двох причин. По-перше, вони дозволяють зберегти звичний смак тютюну (це стосується насамперед IQOS) та швидкість доставки нікотину в нервову систему (через вдихання аерозолю в легені, звідки нікотин одразу потрапляє у кровообіг). По-друге, вони повторюють ритуал використання, що формувався роками.

Так, у IQOS нікотин вивільняється з тютюну без горіння та, відповідно, без продуктів згоряння. Спеціально оброблене листя нагрівається до 350 градусів за Цельсієм (замість згоряння при 900 градусах, як у сигареті) і виділяє аерозоль замість диму. Така технологія отримала назву Heat-not-Burn і, окрім відчутного зниження впливу шкідливих речовин на організм курця, повністю виключає пасивне куріння.
Згідно з дослідженнями, вміст дев’яти пріоритетних токсичних компонентів за списком ВООЗ (монооксид вуглецю, формальдегід, ацетальдегід, акролеїн, нітрозонорнікотин, 4-(N-метил-N-нітрозаміно-)-1-(3-піридил-)-1-бутанон (NNK), бензол, 1,3-бутадієн, бензапірен) в аерозолі бездимних альтернатив значно нижчий, ніж у димі звичайних сигарет. Це означає, що їхній рівень скорочується на понад 90% порівняно з сигаретами.

У деяких країнах (США, Нова Зеландія, Велика Британія та інші) електронні системи доставки нікотину розглядають на національному рівні як спосіб боротьби із захворюваннями, пов’язаними з курінням.
Електронні сигарети не призводять до підвищення рівня та зміни ставлення до куріння (нормалізації), але можуть допомогти знизити ризики. Не можна виключати можливість того, що при тривалому використанні електронних сигарет може бути завдано певної шкоди через вдихання інших інгредієнтів, окрім нікотину, але вона, ймовірніше, буде дуже незначною або значно меншою, ніж шкода від сигаретного диму.
— Джон Брітан, професор, директор Британського центру досліджень тютюну та алкоголю
Якщо відмовитися неможливо, інноваційні продукти, як-отсистеми для електричного нагрівання тютюну IQOS, можуть стати кращою альтернативою порівняно з продовженням куріння. А це, на думку експертів, дозволить знизити поширеність пов’язаних із курінням захворювань.
Використання IQOS та IQOS VEEV не виключає усіх ризиків. Аерозоль містить нікотин, що викликає залежність. Тільки для використання повнолітніми особами.
Авторка: Анастасія Шевченко
Верстка: Юлія Виноградська
Фото: прес-служба PMI, depositphotos.com


Дата публікації: 24.12.2021 р.

© 2021 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ