5 невеселих (але з хеппі ендом) бізнес-історій про те, як маленькі підприємці переживали коронакризу, та 10 корисних порад, де їм тепер взяти гроші, аби покращити підірване пандемією фінансове здоров’я

COVID-19 добряче потріпав кишені всього світового бізнесу окрім, хіба, фармацевтів). Але чи не найбільше постраждав від коронакризи саме малий бізнес. Аби допомогти йому відновитися після локдауну і коронакризи Liga.net за підтримки Європейського Cоюзу в рамках проєкту "Комунікації Європи в Україні" розпочинає проєкт "Новий старт".
детальніше про проєкт
Ще в серпні ми разом з EU4Business зібрали майже 3 тисячі відповідей від українських підприємців про найбільші проблеми, які викликав ковід і впроваджений внаслідок нього карантин. Переважна більшість з них полягала саме в нестачі оборотних коштів для відновлення, чи запланованого ще в “доковідні” часи розширення.

Звідки їх брати зараз?

Отримавши відповіді підприємців, ми разом з експертним жюрі обрали 5 найяскравіших "постковідних" кейсів, і на їхніх прикладах, разом з експертами ЄС покажемо, які існують шляхи для розвитку та отримання фінансової підтримки.

То ж знайомтеся з нашими героями, а під кожним з кейсів шукайте поради експертів з отримання фінансування. Витримаємо цей нелегкий період разом :-)

Tilda Publishing
Click „Block Editor” to enter the edit mode. Use layers, shapes and customize adaptability. Everything is in your hands.
01
create your own block from scratch

Краса по-українськи: як вітчизняні виробники косметики стають чарівниками

– Щоб створити хороший крем для обличчя, треба бути терплячим чарівником, – починає свою розповідь Лідія Суярко, засновниця та директорка компанії UAKrasa. Але під час карантину їй довелося працювати не лише чарівником, а й кур’єром, бухгалтером і торговельним консультантом.

Нові виклики, які принесла коронакриза, перевернули догори дриґом її бізнес і змусили шукати нові способи взаємодії з клієнтами, щоб залишитися на плаву.

Чи може косметика з України бути якісною, чи актуальний досі тренд Made in Ukraine та як розвивати бізнес у кризу – з’ясовувала Liga.net.

Лідія Суярко
засновниця та директорка компанії UAKrasa
Проєкт UAKrasa почався з декретної відпустки, це був період після Революції Гідності і саме тоді Лідія Суярко захотіла спробувати працювати на себе. До цього вона тривалий час працювала в сфері аудиту. «Після Майдану в країні панувало піднесення, попит на українську продукцію зріс, але в магазинах було складно знайти вітчизняну косметику», – згадує підприємниця.

Саме тоді, у квітні 2015 року в неї виникла ідея спробувати зробити магазин хорошої української косметики і об’єднати вітчизняні бренди. Надихнула рухатися вперед і книга Юлії Савостіної "У пошуках made in Ukraine".

Стартові інвестиції у розмірі 10 тисяч доларів взяли з сімейного бюджету. Вони пішли на меблі, комп’ютери і оренду приміщення.


Уже в серпні на київському «Даринку» запрацював перший магазин під назвою UAKrasa, де було представлено понад 50 вітчизняних косметичних брендів догляду за обличчям, тілом та волоссям.

«Нас з самого початку хвалили за хороший асортимент. До речі, це перший магазин та, як виявилось, найбільш стійкий» - говорить Лідія.

«На етапі відкриття, до нас ставились скептично, а потім постачальники самі почали звертатися. Саме тоді постало питання перевірки якості продукції. Звичайно, як і всюди, ми стикалися з недобросовісними постачальниками», згадує власниця. За її словами, з деякими з них довелося розпрощатися. «Зараз ми повільно вводимо нових постачальників, бо перевірки займають багато часу. А ще ми багато робимо для підтримки українських виробників, тому можемо дозволити собі обирати, з ким нам цікаво працювати, а з ким  ні», пояснює Лідія Суярко. 

Питання довіри до української косметики є болючим для підприємниці.

«Коли ми чуємо про товари, виготовлені, наприклад, в Німеччині або Японії, в уяві постають картинки якісного продукту. На жаль, в уяві українського споживача, поки немає такої картинки щодо української косметики. Деяким галузям, як харчова промисловість, вдалось побороти стереотип. Згадайте початок 90-х та появу польських сирів на ринках. Ми, косметичні компанії, насправді на початку шляху формування такої довіри. Постійно з цим працюємо і намагаємось, щоб продукти, представлені у нас, дійсно відповідали високим стандартам якості та безпечності. Без перебільшення можу сказати, що наші клієнти довіряють нам».

З боку держави теж ідуть невідворотні процеси підвищення рівня довіри до вітчизняної косметики, триває активна робота над Технічним регламентом на косметичну продукцію, котрий передбачає використання лише безпечних компонентів, забороняє тестування на тваринах та синхронізується з відповідними нормативними актами ЄС. Триває розробка протоколів безпеки для косметичних продуктів. Минулоріч скасували застарілі радянські ДСТУ. Шлях був би простішим і однозначно швидшим, якби українці  якомога більше скаржилися на неякісний продукт. Контроль громадянського суспільства дуже важливий. Не можна все перекладати на плечі держави. В Україні немає довіри до судової системи, але завжди можна залишити відгук у соцмережах.

«Ми, наприклад, не панікуємо, а навпаки дуже вдячні, коли є зворотній зв`язок, та скарги на зміну аромату, текстури, алергії або не працюючий дозатор. Це дає поштовх для вдосконалення», – пояснює підприємниця.

Саме тому вже в 2016 компанія вирішила почати власне виробництво косметичних засобів, щоб мати змогу контролювати якість та гарантувати безпечність власної продукції. Зараз компанія виробляє її на професійних потужностях у Львові та в Києві. Все, що ми наносимо на тіло має бути безпечним, тому що воно потрапляє в кров, лімфу  впливає на здоров`я людини.

Продукцію UAKrasa перевіряє у незалежних лабораторіях, а на розробку і тестування косметики власного виробництва компанія витрачає від 4 до 9 місяців.

«Усі наші формули унікальні. Ми намагаємося знайти цікаві та сучасні активи. Косметика UAKrasa повинна бути не просто безпечною, але і ефективною. Багато часу приділяємо аромату та вдосконаленню текстур», пояснює власниця компанії.

«Усі наші формули унікальні. Ми намагаємося знайти цікаві та сучасні активи. Косметика UAKrasa повинна бути не просто безпечною, але і ефективною. Багато часу приділяємо аромату та вдосконаленню текстур», – пояснює власниця компанії.

У виробництві бренд використовує пептиди нового покоління, сучасні зволожувальні активи, зокрема, виморожене вино та швейцарську морозостійку водорість для швидкого ліфтингу, екстракти артишоку та кресс-салату, що захищають від впливу навколишнього середовища й активують процес детоксикації. Екстракт з меду чорної бджоли, який вирівнює тон шкіри та знімає прояви акне. Важливим та цінним продуктом також є олії авокадо, коноплі та інка інчі.


Завдяки такому ставленню до виробництва та якості продукція UAKrasa відома не лише в Україні, а й за кордоном. Сьогодні вона стоїть на поличках споживачів з ЄС, США, Китаю, Казахстану тощо.

Як отримувати замовлення з-за кордону? Після того, як компанія відкрила два магазина – на Даринку та в DreamTown в Києві, запустили роботу зі створення інтернет-магазину.

«Над його створенням ми працювали 4-5 місяців. Запуск відбувся 1 березня 2016 року. Добре пам`ятаю, як ми урочисто несли перші замовлення до відділення Нової пошти. У 2018 році ми переклали сайт англійською мовою і підключили міжнародну доставку. Це був великий поштовх для бізнесу, бо ми почали отримувати багато замовлень, особливо з Китаю, що дуже дивувало, згадує Лідія Суярко. – Не замовляє поки лише Канада, мабуть, дорога доставка. Хоч там живе досить потужна українська діаспора».

Наразі кількість замовлень зменшилася через коронакризу та проблеми з доставкою. Часто посилки губляться. Найбільшим є попит на дешеву продукцію і лікувальну косметику.

Власниця UAKrasa каже, що початок економічної кризи бізнес почав відчувати ще наприкінці 2019 року, а карантин поставив узагалі всі плани на паузу і змусив виживати весь період. Було складно, коли не працювали торгові центри. Довелося повністю перейти в онлайн. «Дуже часто до нас приходили просто поговорити і щось мінімальне купити, а сьогодні ми спостерігаємо значне падіння трафіку. Мені здається, що наш клієнт боїться вірусу сильніше», зазначає вона. За її словами з початком карантину онлайн продажі суттєво зросли, але зараз повернулися до рівня минулого року.


Найбільші складнощі компанія відчуває з отриманням фінансування. Орендарі складно ідуть на переговори щодо зниження орендної ставки, а банки – на здешевшання кредитування та реструктуризацію кредитів.

«Ми готуємо заявку щодо рефінансування кредиту, який брали на власне виробництво, за програмою 5-7-9% у ПриватБанку. Уже більше двох місяців тривають перемовини з банком. Я не знаю, чому так складно. Мені говорили, що показники підприємства хороші, до кризи ми були прибутковими. У нас росли обсяги продажів в магазинах та в інтернеті, маємо офіційно працевлаштованих людей. Але у нас додатково просять неймовірну кількість документів. Ми все готуємо і готуємо нові довідки та документи, постійно спілкуємося. І цей процес подачі заявки здається нескінченним, комунікація складна», – коментує Лідія Суярко.

Зараз компанія намагається залишитись в офлайні, шукає шляхи зниження вартості оренди і нові формати колаборації з партнерами.

«Криза мине, але ти не встигнеш відчути, коли почнеться ріст, якщо не будеш представлений в офлайні», – вважає підприємниця.

За її словами, локальним виробникам косметичних виробів складно конкурувати з міжнародними виробниками, зокрема L’Oréal чи Yves Rocher, які мають мільйонні бюджети на маркетинг.

Виживати доводиться партизанськими методами: шукати свої ніші та колаборації.


«Ми розуміємо, що тренд Made in Ukraine залишається актуальний та активно підтримується лідерами громадської думки, але патріотизм – це не основа розвитку бізнесу. Це поштовх», розповідає Лідія Суярко.

Саме тому компанія продовжує просувати свою продукція на експорт, освоюючи азіатські ринки, які вважають найбільш перспективними, реалізовувати товари на ярмарку «Всі.Свої», онлайн та у власних магазинах. Нещодавно UAKrasa почала реалізовувати свою косметику в кафе здорової їжі ILive café в Києві. Як виявилось натуральна косметика та кафе здорової їжі мають спільну цільову аудиторію.

«Ми молоді. Це наша перша криза. Відчуття – наче після скрабу. Не завжди приємно, але розраховуєш на відновлення», – жартує підприємниця.
Рекомендації від EU4Business*
Добре розуміючи, наскільки бізнесу зараз важливо вчасно отримувати інформацію про будь-які можливості підтримки, зокрема, з боку ЄС, щоб не опускати руки, а шукати реальні шляхи для порятунку і розвитку, ми в рамках цього проєкту збираємо та надаємо актуальну інформацію про чинні програми, що реалізуються за підтримки Європейського союзу та можуть стати у нагоді учасникам «Нового старту».

У цьому конкретному випадку ми, по-перше, радимо ретельно ознайомитись зі змістом ресурсу, де, наприклад, у розділі «Фінанси» представлені всі актуальні кредитні та грантові програми, а у розділі «Доступ до знань» можна дізнатися, до якого проєкту можна звернутися щодо консультаційної допомоги.

Можливо, нашій героїні стане у пригоді програма ЄС «Жінки у бізнесі», яка в Україні реалізується спільно з банком «Львів»

Наші експерти також радять робити сміливі кроки у напрямку експорту косметики власного виробництва. Інформаційну підтримку, необхідні знання та доступ до пошуку потенційних зарубіжних партнерів можна отримати в «Офісі просування експорту» https://epo.org.ua/.
Не буде зайвим згадати і Київський Центр інформаційної підтримки бізнесу, як точку доступу до програм EU4Business http://www.bisc.org.ua/centers/kyiv
*EU4Business є ініціативою ЄС, яка допомагає малим та середнім підприємствам у шести країнах регіону Східного партнерства, включно з Україною, ефективно розвиває ваш потенціал та стимулює економічне зростання.
Ольга Вергелес
Офіс розвитку МСП при Мінекономіки

Згідно з відомою фразою «Хто володіє інформацією, той володіє світом!», Офіс розвитку МСП запустили майже рік тому державний інформаційний портал для підприємців – www.sme.gov.ua

Експерти Офісу раді допомогти зорієнтувати нашу героїню. Отже, навігація порталом легка та корисна.


- Питання щодо процедури подання та отримання кредиту за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» можна поставити на сторінці https://sme.gov.ua/579start/. Експерти Офісу допоможуть з інформацією та консультацією.


- Приєднатися до навчальної програми «Від знань до грошей» про те як написати бізнес-план та отримати кредит. Потрібно лише зареєструватися онлайн https://sme.gov.ua/579cheklist/


- Дізнатися про дієві програми підтримки бізнесу – донорські, державні та банківські можна у цьому розділі https://sme.gov.ua/support_programs/


- Останні новини щодо обмежень роботи бізнесу під час карантину та перелік інструментів для онлайн роботи https://sme.gov.ua/covid19/

Текст: Оксана Пирожок
Фото: UAKrasa
Верстка: Дмитрий Шелестинский



Дата публикации: 09.10.2020 г.





© 2020 Все права защищены.

Информационное агентство ЛІГАБізнесІнформ

Made on
Tilda