Століттями люди будували бізнес та економіку, фокусуючись на отриманні прибутку. Але в бажанні отримати більше вигоди людство виснажувало природні ресурси і завдавало шкоди довкіллю. Настільки, що нові покоління стикаються з наслідками у вигляді глобальних катаклізмів, нестачі ресурсів і нових криз, викликаних непродуманими діями минулих поколінь. Але часи змінюються – і сьогодні благополуччя тих, хто житиме після нас, стало пріоритетом, зокрема, для бізнес-стратегій корпорацій. Ідея знайшла втілення у концепції "сталого розвитку". Сталий розвиток підпорядкований 17 цілям, які були ухвалені світовими лідерами у 2015 році до 2030 року. Вони передбачають досягнення гендерної рівності та доступної якісної освіти, забезпечення безпечними ліками та медичними послугами, розвиток інновацій та збереження екосистем тощо.
За даними KPMG, 80% великих компаній у світі застосовують або збираються застосувати практику сталого розвитку у найближчому майбутньому. Оскільки для клієнтів сталість дедалі частіше стає ключовим фактором під час ухвалення рішення про покупку.
Люди віком понад 45 років, найімовірніше, скоротять споживання одноразового пластику. Вони також зацікавлені у розв’язанні інших екологічних проблем, як-от скорочення викидів вуглекислого газу. Етика важливіша для молодих споживачів. Люди у віці 18-34 років радше оберуть бренди відповідно до своїх цінностей та скоротять споживання м’яса та продуктів тваринного походження,
Як компанії реалізують цілі сталого розвитку у своїй діяльності?
Одна з найбільших тютюнових компаній Philip Morris International також інтегрувала у бізнес-стратегію цілі сталого розвитку. Серед них – зменшення викидів СО2, скорочення відходів, перехід на зелену енергетику, створення стійких ланцюжків постачання, якісні умови праці для працівників, інклюзивність. Але головна мета – зниження шкідливого впливу сигарет на здоров’я курця за рахунок переходу на інноваційні розробки – бездимні альтернативи.
Наприклад, компанія IKEA вклала $2,8 млрд у сонячні батареї, призупинила продаж лужних батарейок, відкрила перший у світі "секонд-хенд" меблів, запустила сервіс із передачі старих меблів на благодійність. Бренд спортивного одягу Nike об’єднався з NASA та USAID та інвестував у дослідження та розробку екологічних матеріалів, з яких можна виготовляти одяг та взуття.
Наприклад, компанія IKEA вклала $2,8 млрд у сонячні батареї, призупинила продаж лужних батарейок, відкрила перший у світі "секонд-хенд" меблів, запустила сервіс із передачі старих меблів на благодійність. Бренд спортивного одягу Nike об’єднався з NASA та USAID та інвестував у дослідження та розробку екологічних матеріалів, з яких можна виготовляти одяг та взуття. Одна з найбільших тютюнових компаній Philip Morris International також інтегрувала у бізнес-стратегію цілі сталого розвитку. Серед них – зменшення викидів СО2, скорочення відходів, перехід на "зелену" енергетику, створення стійких ланцюжків постачання, якісні умови праці для працівників, інклюзивність. Але головна мета – зниження шкідливого впливу сигарет на здоров’я курця завдяки переходу на інноваційні розробки – бездимні альтернативи.
Науково-дослідні мільярди
Компанії, що зацікавлені у сталому розвитку, роблять його частиною бізнес-моделі, інвестують у наукові дослідження та розробки. Саме в R&D центрах знаходять відповідь на запитання про те, як зберегти бізнес та прибуток, не нашкодивши загальному благу.
Ключову роль науки у досягненні цілей сталого розвитку зазначають і в ООН. Наукові знання повинні застосовуватися для розробки рішень та підтримки реалізації цілей сталого розвитку. Від вчених необхідна дедалі більша віддача, щоби знизити ризики заподіяння шкоди, покращити розуміння світу та запропонувати рішення для найгостріших проблем.
Ключову роль науки у досягненні цілей сталого розвитку відзначають і в ООН. Наукові знання повинні застосовуватися для розробки рішень та підтримки реалізації цілей сталого розвитку. Від вчених необхідна все більша віддача, щоб знизити ризики заподіяння шкоди, покращити розуміння світу та запропонувати рішення для найгостріших проблем.
Компанії, що зацікавлені у сталому розвитку, роблять його частиною бізнес-моделі, інвестують у наукові дослідження та розробки. Саме в R&D центрах знаходять відповідь на питання про те, як зберегти бізнес та прибуток, не нашкодивши загальному благу.
Велика трансформація
Загальні світові витрати в R&D з 2000 до 2019 року збільшилися практично втричі – з $677 млрд до $2,2 трлн. Philip Morris International з 2008 року витратила на інновації понад $8,1 млрд. Компанія стала лідером трансформації тютюнової індустрії.
Але аби перетворитися на компанію, чия діяльність відповідає цілям сталого розвитку, бізнесу потрібно здійснити неабиякі зміни. Наприклад, перебудувати ланцюжок постачань та виробничий процес, перейти на нові матеріали, сформувати нові процеси для працівників та задовольнити попит споживачів. У випадку з тютюновими компаніями, зміни мають відбутися практично на 100%: не лише на рівні окремого елемента, а всього виробництва, включно з концептом продукту, функціонуванням, маркетингом, доступністю тощо.
Як зазначають у Philip Morris International, для будь-якої тютюнової компанії, аби говорити про сталий розвиток, потрібно повністю замінити сигарети на альтернативи зі зниженим ризиком для курців, суспільства та навколишнього середовища. Саме це зможе мати позитивний вплив як на споживачів – курців, так і на навколишнє середовище, що уже підтверджено дослідженнями.
PMI розпочала шлях трансформації у 2016 році, представивши стратегічну мету – створення майбутнього без сигаретного диму. Це єдина з тютюнових корпорацій, яка всерйоз зайнялася імплементацією стратегії повноцінного переходу на бездимні продукти.
Трансформація включала три напрями: продукт (інноваційний підхід для створення менш шкідливих продуктів), внутрішня структура (новий ціннісний і організаційний ланцюжок), зовнішні комунікації (новий підхід до діалогу зі стейкхолдерами).
99%
99% витрат PMI на R&D проєкти йдуть на розробку бездимних продуктів
33%
33% ланцюжків прямих постачань PMI – це постачання для бездимних продуктів
8/39
8 із 39 фабрик PMI частково або повністю перейшли на випуск бездимних продуктів
76%
76% комерційних витрат йде на бездимні продукти
20.4
20.4 млн людей користуються бездимними продуктами PMI
23.8
23.8% чистого прибутку PMI надходить від реалізації бездимних продуктів
Центром змін стала дослідницька робота щодо створення бездимних альтернатив сигаретам, як-от система для електричного нагрівання тютюну IQOS, а також вивчення впливу тютюнової продукції та нікотину на організм людини. Такий підхід дозволяє боротися з курінням і, таким чином, досягати цілей сталого розвитку, пов’язаних зі здоров’ям. Як зазначає сама компанія, ті, хто не курить, – не повинні починати, ті, хто курить, – повинні кинути, а ті, хто не може кинути, – перейти на альтернативні продукти зі зниженим ризиком.
За пʼять років компанія Philip Morris International провела безліч досліджень, покликаних досягти одну з цілей сталого розвитку для забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю людей.
Наприклад, одне з досліджень PMI пов’язане з пандемією коронавірусу і розробкою багаторазових масок, що добре фільтрують повітря. У ньому запропоновано та експериментально перевірено спосіб оцінки ефективності аерозольної фільтрації багатошарових тканин. Аналіз досліджує взаємозв’язок між повітропроникністю та фільтраційними властивостями тканин, збором тканин та комерційних масок багаторазового використання.
Якщо ж говорити про дослідження у галузі бездимних альтернатив та вивчення впливу нікотину та тютюну на організм людини, то таких робіт теж чимало. Наприклад, у 2021 році вийшло дослідження про ефекти аерозолю систем для нагрівання тютюну на живі культури у дихальних шляхах людини. Вчені виявили мінімальний вплив на епітеліальний щит, ясна, носові, бронхіальні та дрібні клітини дихальних шляхів, що зазнали впливу аерозолю в системах для нагрівання тютюну порівняно з результатами, отриманими на клітинах, що зазнали дії сигаретного диму.
У ще одній науковій роботі йдеться про те, що хоча бездимні альтернативи не можна назвати повністю безпечними, оскільки вони містять нікотин, що викликає залежність, вони можуть допомогти прискорити зниження поширеності куріння та пов’язаного з ним рівня розвитку захворювань.
У PMI також дослідили, як з часом впливає на організм курця перехід із сигарет на бездимні альтернативи. Згідно з результатами, протягом перших п’яти днів у крові знижується рівень карбон моноксиду. За три місяці після переходу покращується дихання, знижується окислювальний стрес і рівень холестерину, користувач менше кашляє, а в організмі відбувається менше запальних процесів, пов’язаних із курінням. За шість місяців знижується загальний ризик для здоров’я, а проблеми в органах дихання, викликані курінням, починають поступово нормалізуватися.
У PMI також дослідили, як протягом часу впливає на організм курця перехід із сигарет на бездимні альтернативи. Згідно з результатами, протягом перших п’яти днів у крові знижується рівень карбон моноксиду. За три місяці після переходу покращується дихання, знижується окислювальний стрес і рівень холестерину, користувач менше кашляє, а в організмі відбувається менше запальних процесів, пов’язаних із курінням. За 6 місяців знижується загальний ризик для здоров’я, а проблеми в органах дихання, викликані курінням, починають поступово нормалізуватися.
У ще одній науковій роботі йдеться про те, що хоча бездимні альтернативи не можна назвати повністю безпечними, оскільки вони містять нікотин, що викликає залежність, вони можуть допомогти прискорити зниження поширеності куріння та пов’язаного з ним рівня розвитку захворювань.
Науковий прорив
Головним досягненням вчених R&D центру PMI стала розробка бездимних альтернатив сигаретам. Флагманським продуктом вважається система для нагрівання тютюну IQOS.
У ході досліджень було встановлено, що рівень шкідливих та потенційно шкідливих хімічних речовин в аерозолі IQOS до 95% нижчий, ніж у сигаретному димі. Це дозволяє не лише знизити ризики розвитку захворювань у курця, але й виключити пасивне куріння, що є причиною однієї із восьми смертей від куріння у світі. У PMI зазначають, що IQOS – це перша та єдина система для нагрівання тютюну, яка отримала від FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США) дозвіл на продаж як тютюнового продукту з модифікованим ризиком (exposure modification order). На 30 вересня 2021 року IQOS був доступний для продажу в 70 країнах, і, за оцінками компанії, з 20,4 мільйона користувачів IQOS 14,9 мільйона перейшли з сигарет на менш шкідливу альтернативу. У 2021 році компанія Філіп Морріс Україна випустила IQOS VEEV – свою першу електронну сигарету з одноразовими картриджами. Оскільки IQOS VEEV нагріває та випаровує рідину, а не підпалює тютюн (як це відбувається у сигаретах), продукти горіння при використанні VEEV відсутні.
Рівень шкідливих та потенційно шкідливих хімічних речовин в аерозолі IQOS до 95% нижчий, ніж у сигаретному димі.
Пасивне куріння є причиною однієї з восьми смертей від куріння у світі.
На 30 вересня 2021 року IQOS був доступний для продажу в 70 країнах, і, за оцінками компанії, з 20,4 мільйона користувачів IQOS 14,9 мільйона перейшли з сигарет на менш шкідливу альтернативу.
Творячи бездимне майбутнє
Але PMI пішла ще далі і планує повністю припинити випуск традиційної тютюнової продукції. У 2016 році була запущена фабрика з виробництва стіків (ТВЕН – тютюнові вироби для електричного нагрівання) у Болоньї, а завод у Греції змінив профіль із виробництва сигарет на стіки. Протягом 10 років PMI має намір припинити продаж сигарет у Великій Британії, які існували на ринку понад століття.
В інтегрованому звіті за минулий рік зазначається, що в PMI досягли значного скорочення викидів CO2-еквіваленту, у Новій Зеландії запустили новий продукт IQOS VEEV з технологією перевірки віку (у планах компанії – до 2023 року оснастити цією технологією 100% електронних бездимних пристроїв), а також отримали оцінку "потрійна А" від CDP (Carbon Disclosure Project – проєкт з розкриття інформації про вуглецеві викиди) за зусилля, спрямовані на боротьбу зі зміною клімату, захист лісів та забезпечення водної безпеки. Усі ці досягнення – результат стратегічної роботи з досягнення цілей сталого розвитку ООН.
Ми знаємо, що люди курять із різних причин: не лише через нікотин, а й через смак, відчуття, процес. Тому ми продовжуємо інвестувати і впроваджувати інновації, щоби надати повнолітнім курцям широкий спектр менш шкідливих бездимних альтернатив і прискорити відмову від сигарет.
— Яцек Ольчак, генеральний директор Philip Morris International
Використання IQOS та IQOS VEEV не виключає усіх ризиків. Аерозоль містить нікотин, що викликає залежність. Тільки для використання повнолітніми особами.