– Чому ви вступили на філософський факультет?
– Я ще в 11 класі поїхав на олімпіаду з історії, яка проводилася в цьому університеті, і посів там перше місце. А той, хто посідає перше місце, має право вступати на бюджет без іспитів. Взагалі-то, я і так збирався вибирати гуманітарний напрям... Зупинився на факультеті філософії та релігієзнавства.
Студенту Асєєву філософія здалася дуже непрактичною наукою:
– У мене був викладач Білокобильський Олександр Володимирович (він, до речі, теж виїхав з Донецька). До війни ми з ним постійно сперечалися. Я йому казав: "Ви нам вже три роки морочите голову, а де ж ми всі працюватимемо? Я взагалі не розумію, навіщо я сюди вступив". – Він: "Тоді ви не розумієте, що таке філософія. Тому що філософія може так прямо і не має жодного прикладного застосування, але вона – це все, що є в житті. Ви ще це зрозумієте". І справді, в підвалі, єдине, що залишилося – це запитання, які ми обговорювали п'ять із половиною років на факультеті. Тільки тоді все це здавалося відірваною від життя теорією – гносеологія, Аристотель, Гегель... А в підвалі треба було відповісти на ці запитання практично, зрозуміти, у що ти насправді віриш.
– У книзі ви пишете: "Війна лише стала мостом з дитячих ландшафтів у пейзаж справжнього..." У вас було передчуття війни?
– Ні. Я навіть уявити не міг, що на цій території можлива війна. Настільки вузьким був проміжок часу між 2012 роком, коли я ще навчався в магістратурі та ходив з течкою донецькими вулицями, і 2014-м, коли цими самими вулицями проїхали перші танки. Це здавалося абсолютним сюрреалізмом, навіть коли в Донецьку вже валялися трупи. Добре пам'ятаю, як мені мій колишній одногрупник у 2014-му скинув відео трупів і запитав: "Ти віриш, що це не постановка? Може, людей просто облили кетчупом і злили в мережу для пропаганди?" І я подумав, що так, може бути, тому що неможливо, щоб у Донецьку вже були вбиті... Не те що передчуття війни не було, навіть усвідомлення її, коли вона вже йшла.
– Звідки у вас виник образ бетону для опису депресивного стану?
– Це – моє відчуття від того життя, яке я пам'ятаю в мікрорайоні Зелений. Бетонні джунглі з дев'ятиповерхівок і недобудований шістнадцятиповерховий будинок, яким ми з друзями бігали в дитинстві. Поруч був напівзанедбаний завод залізобетонних виробів – ще одне місце, де ми гуляли. Все, що нас оточувало, – це недобудовані залізобетонні конструкції, в яких я і опинився в тій самій Ізоляції. Навколишня архітектура впливає на людину. Людям, які виросли в різних містах, скажімо, в Празі і в Макіївці – складно один одного зрозуміти. І не тільки тому, що Макіївка – це Україна, шахтарське містечко, а Прага – центр Європи. На мислення впливає сірість, яку ти бачиш навколо себе щодня. Я бачив, як це відбивається в тих, хто працював на важких виробництвах. Після магістратури я заробляв навантаженням вагонів, колод. Люди, які мене оточували, живучи в цій сірості, і спосіб життя вели такий самий сірий. Водночас деякі з них дуже добре заробляли за мірками регіону. Але всі ці гроші йшли на те, щоб напитися і не пам'ятати, що ти завтра знову прийдеш вантажити вагони.
– Людина з Праги може зрозуміти людину з Донбасу?
– Не думаю. Зворотний досвід можливий. Я можу її зрозуміти, вона мене – ні.