Добро за правилами
З чого почати благодійність у компанії
Яким має бути соціальне партнерство бізнесу та благодійних фондів? З чого почати компаніям, які планують перші благодійні ініціативи, як допомагати правильно? Який шлях пройшли бізнеси, що нині виділяють мільйони гривень на благодійність? Liga.net запитала великі благодійні фонди і великий бізнес про те, як разом працювати за принципом win-win.

ПОГЛЯД БІЗНЕСУ

ПОГЛЯД БІЗНЕСУ

Ще з 2011 року, на початку розбудови компанії “ТЕДІС Україна”, її співробітники самостійно підтримували пенсіонерів та самотніх людей, чим розвивали корпоративне волонтерство. Згодом ініціатива вийшла на національний рівень: компанія зробила її своїм КСВ-напрямом. Допомагати геріатричним пансіонатам обрали свідомо - вивчення соціальних проблем показало, що саме цими закладами системно не опікуються ні фонди, ні бізнес. "У такій допомозі немає лоску, тут морально важко, адже літні люди залишилися одинокими в спеціальних закладах і їм, перш за все, потрібні “сімейні” почуття: захищеність, турбота, тепло", - кажуть у компанії.
Денис Ткаченко
Заступник генерального директора з корпоративних зв'язків “ТЕДІС Україна”
Для нашої компанії соціальна відповідальність важлива так само, як і стабільність, системність і ефективність. Небайдужість до чужої біди - в нашому корпоративному ДНК, усі співробітники це повністю поділяють.

Перш ніж обрати бенефіціарів нашої допомоги, ми провели власне дослідження, звернулися до мережі регіональних підрозділів нашої компанії. Адміністрація деяких геріатричних пансіонатів одразу втрачала будь-яку цікавість у співпраці, коли чула, що напряму грошей від нашої компанії чекати не варто. Оскільки зараз активно вирує пандемія, ми не можемо відвідати кожен із закладів, перевірити умови проживання людей, чи дійсно наша допомога їм надійшла, то ж ми взялися допомагати закладам, які продемонстрували свою відкритість. Деякі наші підопічні настільки жваво висвітлюють події в мережі, що ми й самі позбулися стереорипів щодо роботи геріатричних пансіонатів.

Фото з благодійних акцій "ТЕДІС Україна"

Перш ніж планувати свою допомогу, ми зібрали нагальні потреби будинків. Потім провели внутрішню стратегічну сесію. Програму допомоги у нас курує відповідальний менеджер. Так склалося, що благодійний проєкт ми реалізуємо самостійно. Наші чуйні співробітники завжди охоче відгукуються на соціальні ініціативи. Зокрема, доставляють гуманітарну допомогу в рамках проєкту «Творімо добро».

Якщо ж якийсь профільний фонд зацікавиться співпрацею з нами, ми радо розглянемо таку можливість. У нас є не тільки ресурси, але й релевантний досвід, що може дати додаткову синергію проєкту. Фондам і бізнесу важливо ділитися своєю експертизою одне з одним. До наших знань у питаннях швидких закупівель, формування партії і доставки, ми поступово додаємо розуміння специфіки роботи з будинками престарілих. Однак, фонди вже глибоко занурені в тему благодійності, їх експертиза дозволяє компаніям не витрачати час на збір та опрацювання інформації, аналітику, вони можуть підказати як покращити процес допомоги та як зробити його ефективним.

Отже, підсумовуючи, мої рекомендації з “налаштування” КСВ-ініціативи:
1
Оберіть ініціативу, що буде органічно відповідати профілю бізнес-напрямку компанії або підкреслювати одну з конкурентних переваг.
2
Проведіть дослідження тієї соціальної проблематики, в якій плануєте реалізувати проєкт.
3
Пропрацюйте всередині компанії всі етапи, проміжні цілі та визначте відповідальних осіб.
4
Сформуйте перелік отримувачів допомоги.
5
Забезпечте контроль отримання допомоги тим, кому вона адресована.

ПОГЛЯД ФОНДІВ

ПОГЛЯД ФОНДІВ

Якщо бізнес починає цікавитися проєктами корпоративної соціальної відповідальності, але його особистих ресурсів для організації допомоги недостатньо, експерти радять звертатися за порадою та підтримкою до благодійних організацій. Співробітники фондів не лише володіють експертизою і можуть підказати, який напрямок благодійної допомоги обрати, а й гарантуватимуть бізнесу відповідальність у процесі закупівель, доставки допомоги та подальшого звітування. Що про співпрацю з бізнесом думають благодійні фонди?
Ірина Гуцал
Директорка благодійної платформи dobro.ua
2021 рік можна справедливо вважати кризовим для багатьох сфер бізнесу, але рівень включеності великих та середніх компаній у благодійність аж геть не спадає. Завдяки COVID-19 безліч брендів відчули, що можуть впливати на соціальне життя країни, адже спільні проєкти з благодійними фондами дозволяють не просто ставати гравцями соціального сектору, а певною мірою ставати “траблшутерами” для тих сфер, де держава свої обов’язки виконати не може.

Складно уявити роботу dobro.ua без співпраці з бізнесом, адже створення креативних та ефективних благодійних проєктів для комерційних компаній — одна з найголовніших задач нашої команди. Ми співпрацюємо з більше ніж 190 фондами, а тому надаємо можливість бізнесу обрати благодійний проєкт в будь-якій категорії. Бізнес може підтримати закупівлю необхідного дороговартісного обладнання для українських лікарень, допомогти дорослим та дітям, що опинились у важких життєвих обставинах, профінансувати проєкти допомоги людям з інвалідністю, освітні та культурні ініціативи, підтримати притулки для тварин тощо.

За 9 років роботи нашої платформи, ми заручилися підтримкою понад 200 українських компаній. Яскравих колаборацій з бізнесом маємо більше півсотні.

Наприклад, спільний проєкт “Дитяча надія” з одним із мобільних операторів за три роки допоміг дітям з онкозахворюваннями та хворобами серця на понад 7 млн гривень. За ці кошти лікарні придбали медичне обладнання та витратні матеріали.

Фото з акцій благодійної платформи dobro.ua

Вже понад 7 років партнерами нашої благодійної платформи є велика мережа АЗС. Продаж благодійних горняток на заправках в рамках проєкту "Дорога добра" приніс 12 млн грн, які дозволили закупити медичне обладнання для перинатальних центрів з усієї України.

Минули часи, коли фондам необхідно було переконувати компанії співпрацювати з ними. Завдяки співпраці з бізнесом благодійні фонди можуть реалізовувати масштабні проєкти, які інакше неможливо було б втілити. Разом ми можемо більше. У свою чергу благодійні фонди дають компаніям свою професійну експертизу та детальну звітність у реалізації проєктів. Працівники фондів добре знають усі потреби та можуть підказати, як допомогти ефективно, аби боротися не з наслідками соціальної проблеми, а з причинами їх виникнення. Фонди відповідають за доцільне, якісне та головне ефективне використання благодійних коштів.

Благодійні фонди та бізнес працюють за однаковими законами. Однак, фонди спрямовують залучені благодійні кошти на вирішення соціальних проблем, а бізнес - на отримання прибутку. Попри це, механізми залучення уваги людей однакові: всі ми використовуємо сучасні інструменти, контекстну рекламу, співпрацюємо з рекламними агенціями, будуємо діалог з користувачами. Бізнесу варто ділитися з фондами своєю місією. Це допоможе спільно обрати благодійний напрямок, який буде відгукуватися у кожного клієнта.

Бізнес і фонди об’єднує конкуренція: нам доводиться виборювати своє місце в інформаційному полі користувачів. Нас усіх єднає суспільне благо. Саме воно допомагає налаштовувати межсекторальну співпрацю, об’єднуватися заради масштабних проєктів, які дійсно змінюють світ на краще. Разом ми будуємо світ, де кожен робить добро.
“Щаслива лапа”
Фонд допомогти безпритульним тваринам
Співпраця бізнесу з благодійними фондами і залучає до благодійності співробітників і клієнтів, і розвиває позитивний імідж компанії. Багато людей хочуть допомагати, але не можуть знайти на це час або просто не знають, як це зробити правильно. Участь в заходах, організованих роботодавцями, дозволяє співробітникам одночасно реалізувати потребу робити добрі справи та підвищує лояльність до компанії. Компанії мають змогу показати суспільству і своїм клієнтам, що їм можна довіряти, що вони піклуються про культуру і екологію. Окрім цього, благодійність є чудовим способом виділитись серед конкурентів.

Фонду співпраця з бізнесом перш за все дає змогу більше допомагати тваринам у притулках. А також це підвищує довіру до благодійної організації у суспільстві, популяризує благодійність, залучає більше людей до теми вирішення проблеми безпритульних тварин у нашій країні.

Останні декілька років бізнес підтримує все більше благодійних проєктів. Найчастіше комерційні організації допомагають вирішувати нагальні потреби притулків для тварин: закуповують корм, обробку від бліх, допомагають з вакцинацією і стерилізацією. Найчастіше бізнес підтримує наші проєкти «Опіка», «Влаштування» та «Разова допомога».

Минулого жовтня до Міжнародного дня захисту тварин разом із відомим комунікаційним агентством ми запустили масштабну кампанію «Шукай свого в притулках». Нас підтримали десятки різних бізнесів, вони розмістили тематичні банери, плакати і відео на власних офлайн та онлайн носіях. Це дозволило значно збільшити кількість прилаштованих тварин, особливо через сайт фонду, відвідуваність якого виросла майже вп'ятеро.

Фото з акцій фонду допомогти безпритульним тваринам “Щаслива лапа”

Нашим багаторічним партнером в проєкті «Влаштування» є глобальний виробник кормів, який не тільки допомагає кормом притулкам, я й активно підтримує адопцію тварин із притулків. Кожна тварина із притулку Бест Френд, яка знаходить свого господаря, їде в сім`ю із запасом корму.

У 2020 році українська пивоварня надрукувала на банках фотографії безпритульних чотирилапих, таким чином допомагаючи прилаштувати тварин та надаючи частину суми від продажу таких банок на допомогу тваринам.

А з лютого 2021 року у вагонах київського та харківського метрополітенів розміщені тематичні плакати з фото тварин, які шукають нову родину. Та навіть курсує два брендованих вагони із зображеннями тварин та назвами найбільших притулків Київської області.

Насправді ми чудово розуміємо, що у бізнеса і у благодійних організацій глобально різні завдання. Хороший результат співпраці можливий тоді, коли кожному вдається вирішити свої завдання. Останні роки ми регулярно отримуємо від компаній різні пропозиції, проте часто бізнес сприймає благодійний фонд як піар-майданчик для вирішення власних маркетингових цілей. Штат фонду не в змозі працювати як піар-агентство (хоча дуже часто усе так і відбувається), адже наша мета і діяльність полягає в іншому. Тому у випадку, коли компанія приходить в фонд з єдиною метою – власного піару, це майже ніколи не приносить хороших результатів. Часом бізнес дійсно важко переконати співпрацювати з благодійним фондом, особливо в непопулярних напрямках - стерилізації та вакцинації тварин. Іноді співпраця припиняється через особисті інтереси конкретних представників бізнесу, які не вважають подібні колаборації доречними та потрібними.

Періодично до нас звертаються компанії, які хочуть робити тімбілдінги у вигляді виїздів до притулків, або проводити корпоративи, залучаючи співробітників до волонтерства. У таких випадках ми можемо поділитись досвідом реалізації подібних активностей та деякою мірою організувати подібні івенти.

Напевно, бізнес і благодійні фонди об'єднує те, що кожен із нас хоче трішки (або й не трішки) змінити світ на краще. Незважаючи на те, що бізнес і благодійні організації роблять це по-різному, нам варто об'єднуватись, щоб прямувати до спільної мети.
Ірина Лутай
Директорка благодійного фонду "Наша Перемога"
Досвід взаємодії нашого фонду з бізнесом дозволяє стверджувати про її необхідність та ефективність. Так сталося, що покращення матеріальної бази будинку для літніх людей в селі Перемога почалося із питання світла. Потрібне було комплексне рішення: від ремонту системи електропостачання до заміни світильників. У цьому нам допомогла відома територія дизайнерського світла. Волонтери фонду (а в нашому фонді всі волонтери), таке завдання осилили лише завдяки потужностям світлого бізнесу.

Також нам постійно допомагає київський простір часу: фінансово, популяризує ідею благочинності через наш фонд, організовує заходи, які реалізують місію фонду - відновити зв'язок між поколіннями. В одній з наших спільних ініціатив - емоційно-теплому проєкті “Напиши бабусі на Різдво” - гості простору за підтримки автора листівок ручної роботи та співробітників фонду мали змогу написати листа, залишити побажання, познайомитися із мешканцями геріатричного закладу та започаткувати з ними дружні відносини.

У світі вже давно конкурують не за “санітарними нормами” - якістю товару чи послуги. Одним із інструментів вирізнення бренду є програма сталого розвитку, коли ланцюжок «продукт – клієнт» наповнюється іншими змістами. На перший план виходить турбота про людину та всі аспекти її життя, тож компанії впроваджують програми сталого розвитку, до яких часто входить благодійність. Експертами в ній є благодійні організації, з якими бізнесу зручно і вигідно співпрацювати. Такий підхід формує бренд компанії і просуває людство вперед. Співпраця з бізнесом дозволяє фондам налагодити системну роботу. Так, системність потрібна фондам, як і будь-якій іншій організації. Це допомагає виходити з формату «гасіння пожеж» та «швидкого реагування» на проблеми, хоча не виключає їх повністю.

Фото з акцій благодійного фонду "Наша Перемога"

Системний підхід, за експертної та фінансової підтримки, допомагає розставляти правильно пріоритети, зважено вибирати шляхи, інструменти, партнерів. Побачити перспективу. Вивільняється час та енергія для діалогу з партнерами, створюються цікаві та корисні колаборації. Об’єднання зусиль завжди дає кращий результат.

Чесно кажучи, бізнес звертається до фондів за експертизою не часто. Сподіваюся, це зміниться з дорослішанням комерційного та благодійного секторів. Зараз простіше знайти спільну мову з іноземними компаніями або молодими українськими підприємцями, які вийшли з іноземних корпорацій, де системна благодійність та взаємодія з експертами сектору – частина культури ведення бізнесу.

Благодійна діяльність має одну суттєву відмінність від бізнес-проекту – неприбутковість. Все інше працює за тими ж законами: мета, місія, стратегія розвитку, структурність, комунікація, а найголовніше – люди.

Об’єднуватися, вчитися одне від одного, дбати про змісти, що виходять за межі поставлених комерційних чи благодійних цілей задля кращого світу – складне завдання дорослих, зрілих організацій, незалежно від їхнього віку. Це більше питання про добру волю. Бізнес, окрім матеріальної підтримки, вже сьогодні може ділитися досвідом організації справи, ведення бухгалтерії, комунікацій. Фонди в свою чергу підкажуть бізнесу реальний стан речей в благодійності. Крім того, спільно ми можемо й повинні впливати на системні державні зміни. Це вигідне і потрібне партнерство хоча б з точки зору того, що хвороби, старість, самотність – явища «спільного користування», вони приходять до нас без попередження, незалежно від нашого соціального чи матеріального стану.
Автор: Марія Цвєткова
Фото: facebook-сторінки фондів і пресслужба "Тедіс Україна"
Верстка і дизайн: Дмитро Кругліков, Юлія Виноградська


Дата публикації: 14.04.2021 р.

© 2021 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ