Ми запам'ятаємо цей рік завдяки цим людям. Топ-15 молодих людей, які змусили LIGA.net ще більше вірити в Україну
Натхнення-2021
УКР
2021 рік був багатим на події та історії, якими Україна може пишатися. Але вони б не сталися без людей. Без українців. LIGA.net знайшла головних героїв України. Разом з експертним середовищем ми обрали переможців у 15 номінаціях (до 35 років включно). Це ті, хто цього року надихав, дивував та змушував вірити в Україну ще більше (детальна методологія – наприкінці тексту).
Конотопський перевернув охоронну індустрію: вигадав розумну систему безпеки Ajax, яка стала найтитулованішою в Європі та захищає більше мільйона користувачів у 120 країнах світу.

З 2021 року Ajax охороняє оригінал Конституції Пилипа Орлика у Софії Київській, оригінали робіт Пікассо, Малевича, Ренуара у Пархомівському музеї та станцію Академік Вернадський в Антарктиді. Після пожежі у костелі святого Миколая у Києві Ajax Systems виділив 1 000 000 грн на відновлення та планує встановити там свою пожежну сигналізацію.
Бізнесмен року
Засновник Ajax Systems
Олександр Конотопський, 35
Олексій Шкробинець, 28
Під псевдонімом Тайлер Андерсон створив та веде канал Geek Journal про кіно та телебачення.

2021 року вступив у клінч з медіагрупою Коломойського. На каналі вийшов ролик із критикою 1+1 за низьку якість контенту. У відповідь 1+1 відправив YouTube три страйки на Geek Journal та поставив його під загрозу повного блокування. Але після скандалу у соцмережах під хештегом #SaveGeekJournal – відкликав страйки.

Зараз у каналу Тайлера Андерсона понад 100 000 підписників та майже 14,5 млн переглядів.
Блогер року
Автор YouTube-каналу Geek Journal
Станіслав Асєєв, 32
У 2021 році отримав Шевченківську премію за книгу "В ізоляції" – збірку есе та репортажів про окупований Донбас (вперше видана у 2018 році).

Нова книга Асєєва "Світлий шлях: історія одного концтабору" – про 31 місяць, проведений у полоні бойовиків у Донецьку. Станіслав зробив її найсильнішим правозахисним інструментом. У перекладі англійською "Світлий шлях" поширюють серед дипломатів та посольств: книга нагадує усьому світу про те, що в Україні йде війна.
Письменник року
Журналіст, правозахисник
Військовий року
Оператори безпілотника ЗСУ Bayraktar ТВ-2
У жовтні 2021-го одне коротке відео в соцмережах змусило увесь світ знову говорити про Україну та її армію. У відповідь на обстріл позицій командування ЗСУ підняло в повітря безпілотник, який знищив дві ворожі гармати.

З міркувань безпеки ім’я та звання військових, які керували доленосним Bayraktar, засекречені. Але ці люди точно надихнули всю країну. Тому ця номінація – колективне визнання від LIGA.net.
Ім’я та вік: засекречено
Максим Крипак, 26
У серпні 2021 року Крипак здобув найбільшу кількість медалей на Паралімпіаді у Токіо: в активі спортсмена – п'ять золотих, одна срібна та одна бронзова медаль. Він також попереду всіх і в паралімпійській збірній України з плавання: має 15 медалей Паралімпіад, починаючи з 2016 року, 10 з яких – золото.

Все це – попри вроджене порушення опорно-рухового апарату: у Крипака проблеми з ногою. Його життєве правило – не здаватися передчасно. Надихає!
Спортсмен року
Плавець
Організатори Кримської платформи
Кримська платформа стала історичною подією. Мабуть, це найважливіший дипломатичний захід для України не лише 2021 року, а й усіх 30 років незалежності. Ще ніколи Україна не організовувала та не приймала самітів такого рівня.

В організації саміту взяли участь безліч молодих дипломатів до 35 років, кожен з яких зробив свій внесок у боротьбу з російською окупацією півострова.
Дипломат року
Артур Пройдаков, 31
Уродженець Луганщини, попри зростання у російськомовному середовищі, обрав фах українського філолога та власним прикладом руйнує стереотипи про схід України. Пройдаков популяризує ідею "лагідної українізації" та іноваційні підходи до навчання дітей. Через сучасні пісні, відео з TikTok, меми та ігри стимулює учнів любити все українське.

У жовтні його оголосили найкращим вчителем України за версією Global Teacher Prize Ukraine.
Вчитель року
Вчитель української мови та літератури
Іван Черненко, 28
У жовтні 2020 року історія Івана Черненка про один день чергування у ковідному відділенні хвилею прокотилася українським медіапростором. З того часу Черненко продовжив доносити до українців реалії пандемії COVID-19, співпрацював з волонтерськими організаціями та пропагував доказову медицину.

У 2021-му Іван написав книгу "Сміх у кінці тунелю. Записки українського анестезіолога" та знявся в документальному фільмі "Треба ще вижити".
Медик року
Лікар-анестезіолог Роздільнянської районної лікарні
Анна Бондаренко, 26
У червні 2020 року Українська волонтерська служба, яку очолює Бондаренко, запустила ініціативу телефонної підтримки людей, які опинилися на самоті через пандемію COVID-19 – "Мій телефонний друг".

У 2021 році "Друг" став найбільшою в Україні мережею телефонної підтримки, в якій працюють понад 2000 волонтерів. До неї звернулися 9500 осіб, і в будь-який день в межах проєкту спілкуються щонайменше 1500 пар друзів.
Волонтер року
Засновниця Української волонтерської служби
Віра Єфремова, 32
Уродженка Білої Церкви та випускниця КНУ імені Шевченка, Єфремова вирощує в Каліфорнії мозкові органоїди зі стовбурових клітин, що має допомогти дітям з генетичними хворобами. В Україні Віра популяризує науку та жінок у науці.

Історія Віри – не лише про досліди та дисертації, а й про активну позицію та зв’язок із батьківщиною, який можна зберігати й за тисячі кілометрів.
Вчений року
Нейробіологиня, Університет Берклі, Каліфорнія
Михайло Федоров, 30
Один із небагатьох, хто протримався у всіх складах уряду Зеленського. Застосунок Дія розвивається і набуває все більшого значення, цифровізація – одна з небагатьох відносно успішних реформ.

Попри "гімнастику" для шиї, COVID-сертифікат у смартфоні дуже спростив життя у 2021 році. Нам, наприклад, жодного разу не довелося використовувати його паперовий аналог.
Федоров посідає перше місце за виконанням своїх обіцянок – 130, або 49% (аналіз: Слово і діло).
Політик року
Віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації
Андрій Пилипенко, 30
З 2014 року залучений до судів з Росією щодо повернення скіфського золота в Україну. У 2021-му на його рахунку – перемога в Апеляційному суді Амстердаму. Де-юре в суді Україну представляли голландські юристи (умови місцевого законодавства), але Пилипенко разом з колегами постійно літали в Нідерланди та допомагали з аргументацією.

Захищав інтереси України в команді юристів у справі нацгвардійця Віталія Марківа, якого в грудні 2021-го остаточно виправдав італійський суд.
Юрист року
Адвокат фірми Сергій Козьяков та партнери
Сергій Стерненко, 26
Вийшов переможцем у двобої з судово-прокурорсько-поліцейською системою. У лютому 2021-го його засудили до семи років в'язниці за нібито викрадення у 2015 році ексдепутата проросійської партії Родина Щербича та крадіжку у нього 300 грн. А вже у травні - замінили тюрму на рік випробувального терміну.

Зараз Стерненко і далі активно бореться з російською пропагандою в України, використовуючи насамперед соціальні мережі та YouTube.
Активіст року
Громадський активіст, відеоблогер
Михайло Ткач, 33
Завдяки його роботі суспільство дізналось, що заступник голови Офісу президента Олег Татаров святкував день народження разом із заступником генпрокурора Олексієм Симоненком, який у грудні 2020-го передав справу Татарова від НАБУ до СБУ.

А ще Ткач змусив Зеленського помітно нервувати на пресконференції та пояснювати, чому президент літав на держдачу в Гуті на гвинтокрилах ДСНС.
Журналіст року
Керівник відділу журналістських розслідувань Української правди
Катерина Павленко, 33
Павленко та Go_A представляли Україну на Євробаченні-2021 та посіли п'яте місце, а за підсумками глядацького голосування – друге.

Пісня "Шум" підкорила музичні платформи Spotify та ITunes, а також зібрала десятки мільйонів переглядів у YouTube, змусивши весь світ говорити про Україну. Важливий бонус: пісня – українською мовою.
Музикант року
Солістка гурту Go_A
МЕТОДОЛОГІЯ
Ми попросили аналітичні центри та профільні організації назвати по дві-три людини віком до 35 років, які надихнули їх у 2021-му. І отримали відповіді, зокрема, від фонду Відродження, Центру Разумкова, фонду Демократичні ініціативи, Європейської бізнес-асоціації, Київської школи економіки, фонду Таблеточки, Nobilitet та Ради молодих вчених.

Частина переможців співпала в усіх відповідях. У частині номінацій був паритет, і LIGA.net додатково залучала профільних експертів.
Автори: Юрій Смірнов, В'ячеслав Масний, Валерія Кондратова, Владислав Сердюк
Редактор: Петро Шуклінов
Верстка: Юлія Виноградська


Дата публікації: 30.12.2021.

© 2021 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ