ІСТОРІЇ
Не пройшла повз. Як менеджерка з бізнес-туризму удочерила безпритульну жінку
Текст: Оксана Савченко
Ілюстрації: Лідія Голоско
ІСТОРІЇ
Не пройшла повз. Як менеджерка з бізнес-туризму удочерила безпритульну жінку

Текст: Оксана Савченко
Ілюстрації: Лідія Голоско
Події відбувалися на залізничному вокзалі. Стояв галас. Дівчина вимагала у поліцейських викликати швидку. Представники органів правопорядку відсилали дівчину лісом. Дівчину страшенно кумарило. Ломку наркомана за больовими відчуттями можна порівняти з потугами породіллі.

Дівчині було так боляче, що, коли поліцейські вчергове їй відмовили, вона розбила пляшку і почала шмагати руку склом. Навідліг. Кожен волає по допомогу як вміє. Коли бризнула кров, поліцейські відсахнулись від дівчини так жваво, ніби вона направила на них волину. У дівчини був ВІЛ, і вони про це знали.

Поруч залишилася тільки волонтерка – блондинка з блакитними очима, яка і зробила так званий чоловічий вчинок. Одягла рукавички і відібрала скло. Приїхала швидка і больовий синдром дівчині лікарі зняли. Волонтерку звуть Анна Давиденко-Немченко. Хто вона?
Больовий синхрон
Вперше з Анею я зустрілася на залізничному вокзалі, коли в Києві стояли морози. Разом з іншими волонтерами вона організовувала точку роздачі супу, чаю і хліба всім охочим. Точка розташовувалася на підвіконні.

Зі сторони це виглядало так – натовп погано і розмаїто вбраних людей скупчився біля вікна. На роздачі стоять кілька волонтерів (майже всі з релігійних громад). Висока жінка розливає суп, поруч чоловік наливає чай, Аня стоїть на хлібі.

Дії чіткі та злагоджені. Люди підходять за чергою. Беруть чай, суп, потім хліб. Поки вона роздає хліб, встигає перемовитися кількома словами з кожним – "А як там ваші ноги? Щось потрібно? Візьміть ще хлібчику". Вона знає всіх постійних мешканців вокзалу. Хто на що хворів. Хто з ким дружить. Кому що треба.

Їй під сорок і в неї все гаразд: є сім'я (чоловік і дочка), робота (Аня менеджер в фірмі, яка займається бізнес-туризмом). За освітою історик. Допомагає безхатченкам у вільний від роботи час. Тому вільного часу у неї немає.

Знайома з усіма організаціями, які опікуються нужденними, але не належить до жодної з них. Аня – сама собою. Щоразу, коли я їй телефоную, вона мчить когось рятувати. Буквально. Або відвозить ліки, або везе чай на вокзал, або несе їжу на Поділ, або їде допомагати якомусь Колі, у якого проблеми з ногами, або ще не зрозумій куди. Чіп і Дейл її б не наздогнали.

Аня – ангел, тільки вона про це не знає. Вона добра незнайомка, яка трапляється на шляху того, хто заблукав або впав. І підставляє плече, читай – крило.
Встати в цю чергу
Ще кілька років тому Аня була звичайною людиною. Ну як звичайною – їздила з друзями у державні будинки для літніх людей, допомагала, чим могла, але спорадично. Наші будинки для літніх – та ще територія сорому і болю. Потім у соцмережах побачила оголошення від організації "Допоможи бездомному" – треба було привезти гарячу їжу – хто що може. Аня приготувала їжу, приїхала на точку. І, за її словами, "зачепилася за цю проблему".

В її машині повно предметів першої необхідності. Якщо раптом станеться землетрус чи інша катастрофа – на перший час в Аниній машині можна буде знайти все – медикаменти, бинти, їжу, речі. Багажник завантажений взуттям різних розмірів, шкарпетками, якимись кофтинами.
Поки ми мчимо до машини за взуттям для новенької, розпитую Аню про вокзальних мешканців. Вона розповідає про чоловіка, у якого ноги були вкриті струпами і виразками. Такими, що від нього сахалися навіть безхатченки. Про те, щоб проїхати у транспорті, не йшлося. Його б туди просто не пустили. На підробіток він влаштуватися не міг. Ледве ходив. Аня на машині відвезла його в клініку. Платну. Перший лікар навідріз відмовився ним займатися.

Невлаштованість б’є в ніс і ріже око. І прикриває завісою самого стражденного.
Лікувати погодилась тільки молоденька дерматологиня. Виявилось, що у нещасного просто дерматит, тільки в дуже запущеній формі. Було виписано мазь і наказано бинтувати ноги. Аня його виходила.

Аня розповідає про заповзятливу ​​бабусю, яка пристосувалася ночами, коли з вокзалу виганяють, подорожувати у приміських електричках: три години туди, три назад – і поспала бабуся. А ще про циганку Розу, яку не приймають ані свої, ані вокзальні. У Рози дуже своєрідне уявлення про світ, ймовірно комусь іншому вона видалася б божевільною, тільки не Ані. Вони подружилися. І Роза прийняла в дар красиву широку спідницю.
Одного разу Аня разом з волонтерами та безхатченками навіть рятувала іноземця, який застряг на вокзалі. Цілком благополучного хлопця з благополучної країни.
– Він їхав додому. Наш вокзал був для нього перевалочною точкою, – пояснює Аня. – Його обікрали. Він залишився без документів і телефону. Мови майже не знав. А оскільки все сталося у вихідні, посольство його країни було закрите, і він опинився в дуже складній ситуації. Тут йому і допомогли наші безхатченки. Розповіли, де можна підзаробити. Він приходив на п'ятачок, його наймали тягати якісь блоки на будівництві. Підказали, що треба підійти до волонтерів. І за чотири дні таки вдалося його доправити додому. Серед безхатченків дуже сильна взаємодопомога.

Безхатченки полохливі, і першому зустрічному вони не довіряють. Бояться потрапити в рабство або що поб'ють. Чи почнуть повчати – як можна, як не можна. За словами Ані, для того, щоб безхатченко став розмовляти – він має тобі повірити. Для цього треба приїхати не один раз на точку роздачі. А щотижня. А ще не можна повчати людину, картати, читати нотації. Секрет Ані в тому, що вона спілкується на рівних.

– На вокзалі я майже всіх знаю. Дуже багато серед них приємних людей. Я ставлюся до них з повагою, у кожного з них своя історія. Кожен не просто так опиняється у скрутному становищі. Хтось від самого початку не мав сім'ї – людина виросла у дитбудинку. В когось негаразди в сім'ї... На роздачу обідів приходять і звичайні пенсіонери. Пенсії маленькі, у когось діти неблагополучні, не можуть їх утримувати. І ці люди стоять разом з безхатченками за тарілкою супу. І щоразу я дивлюся на них і запитую себе, а чи змогла б я стати в цю чергу?
НатаЛЯ
Наталя приїхала на вокзал сховатися від болю. Все життя вона прожила в селі, працювала на сільгосппідприємстві, потім санітаркою, нянькою в дитсадку, прибиральницею. Влітку збирала гриби та ягоди. За словами Ані, в Наталі немає нічого від маргіналки, вона звичайна сільська жінка. Тільки їй не пощастило.

Чоловік помер рано. На руках залишився син. Наталя його любила і ростила як могла. Син виріс, став пити і бити матір. Іноді невмисно ходив для цієї справи за прутами. Наталя терпіла. Довго. У Наталі вибите око, зламаний ніс, перебиті руки та ноги, від ударів залишилися вм'ятини на черепі, майже не залишилося зубів. Їй ледь за 50, але виглядає вона на сімдесят.

У рідному селі Наталя спочатку намагалася "впоратися з ситуацією" – тікала з дому, ночувала в лісосмузі, на кладовищі на могилах батьків. Просила допомоги у сусідів. Викликала поліцію. Поліцейські приїжджали, слухали скарги і резюмували – це ваші сімейні справи. Рік тому Наталя не витримала, зрозуміла, що одного разу син її просто вб'є. Взяла документи, сіла в електричку і приїхала до Києва. На вокзал. У Києві вона була вперше. Нічого тут не знала.

Спочатку Наталя три дні ходила вокзалом і думала, що далі робити, куди податися. Нікого крім сина-садиста у неї не було. Потім вона втомилася, сіла перепочити. І заснула. У неї вкрали сумку з документами. Наталя заплакала. Того дня на зміні була добросерда прибиральниця. Вона зауважила жінку, яка ридала, і допомогла. Принесла одяг, їжу. Допомогла з підробітком – прибиранням. Таким чином Наталка прожила понад місяць на вокзалі. Вдень підробляла, вночі спала, сидячи в залі очікування. Поки не зустріла Аню під час чергової роздачі їжі.

Аня звернулася зі своїм фірмовим запитанням: "Чим вам допомогти?" У відповідь Наталя заплакала. Наталя часто плаче. "Ви тільки не плачте, розкажіть, що з вами?" – наполягала Аня.
Наталя почала говорити. Аня все швидко зрозуміла: "Я побачила просту нормальну жінку, яка опинилась у паршивій ситуації".
Аня зателефонувала Олексію Кучапіну (керівник "Дому Милосердя", загинув минулоріч у 39 років. – Ред.) і запитала, чи можна до нього в "Дім Милосердя" привезти Наталю. "Дім Милосердя" – це квартира, яку винаймають волонтери для людей, які потребують допомоги – немічних старих, інвалідів, хворих, – там їх лікують, годують, допомагають відновити документи. Єдина умова для мешканців – не пити і не курити. Наталя ніколи не курила і не пила. В "Домі Милосердя" вона прожила два місяці.

Тим часом Аня відновлювала жінці документи, возила їй продукти і думала, як діяти далі. План визрів поступово.

У Аниній сім'ї був сільський будинок, в ньому ніхто не жив. Аня прийшла до чоловіка, розповіла про Наталю і запропонувала поселити її в цьому будинку. Чоловік дав добро. Наталя зраділа.

Будинок придбали давно за $2000.

– Шикарний був, – зітхає Аня. – Дві грубки, парове опалення, залізні ліжка, машинка "Зінгер", старі прядки. Фортепіано, моя дочка на ньому грала. Ми туди не часто приїжджали і просили сусідів за ним доглядати. Замкнули його перед останнім від'їздом. А коли приїхали туди з Наталею, не було вже ні огорожі, ні дерев – все спиляно, і все розкрадено – вирване з м'ясом.
Поки Аня розповідає це, я думаю про те, що, ймовірно, пограбований понівечений будинок нагадував саму Наталю після пережитого насильства.
Аня продовжує:

– Пічку розібрано, викрадено термоцеглу. Жодного заліза не залишилося. Навіть фортепіано порубали і витягли звідти залізо. Чавунні батареї стояли по всьому периметру будинку – тому що було парове опалення – усе дочиста зрізали. Сусіди заявили, що вони нічого не чули і не бачили. Ми, звичайно, з чоловіком подофігіли. Але Наталя відразу сказала, що її все влаштовує, вона готова тут жити. І ми з чоловіком терміново розпочали там ремонт.

Приїжджали вони щосуботи та неділі. Допомагав хлопець з вокзалу, якому Аня запропонувала підзаробити і контролювала одночасно, щоб він не пив. Поступово будинок привели до більш-менш пристойного вигляду. Роботи залишилося ще багато.

– З одного боку, звичайно, прикро і шкода, а з іншого – це так дрібно, що смішно – ну такі люди, – посміхається Аня. – Мене найбільше в цій історії тішить те, що Наталя погодилася і їй подобається. І вона спокійна. Вона лягає спати тоді, коли вона забажає, вона робить те, що вона забажає. Їсть те, що хоче. Регулює сама своє життя. Я їй кажу – я вам у всьому допоможу – ви тільки іншу свою половину життя побудуйте інакше, щоб по-іншому і бачити, і відчувати. Зараз для нас головне зробити їй зуби і пенсію з інвалідності.
Наталя не отримує жодної пенсії, тому що їй лише 55 років. Живе коштом Ані, яка раз на місяць переказує їй гроші на картку.
– Їй це важко, – пояснює Аня. – Адже вона повністю від нас залежить. У хлібі. В їжі. В усьому. І я бачу, як її це обтяжує. Людина ж все життя працювала... І чому я, грубо кажучи, вчепилася в Наталю – адже я розуміла, що вона ще молода. 55 – це не вік. Вона ще може свою другу половину життя прожити по-іншому. Без насильства, без приниження.

Зараз Аня щільно займається відновленням зубів Наталі. Допоможуть у цьому друзі-стоматологи, які за роботу нічого не візьмуть, а тільки за матеріали. Перша проплата – 8500 гривень для того, щоб підготувати зуби до протезування.

Запитую в Ані, чому б їй не зібрати необхідну суму через соцмережі. Вона заперечливо хитає головою:

– Просити я не хочу ні в кого – тому що потім це може закінчитися не дуже красиво. Ми з чоловіком краще самі, потихеньку.

Наталя в Ані прожила вже майже пів року. Якщо порівняти дві фотографії – можна побачити, як разюче змінилася людина. Вона помолодшала. Трохи набрала у вазі. І на останньому фото трохи посміхається – тільки куточками губ. Сина вона бачити не хоче. Досі ридає, коли згадує про нього. Де знаходиться мати, він не знає.
Наталя рік тому на залізничному вокзалі в Києві. Фото: з архіву Анни Давиденко-Немченко
Минув рік. Наталя (в центрі) й Аня Давиденко-Немченко (справа). Фото: з архіву Анни Давиденко-Немченко
Наталя рік тому на залізничному вокзалі в Києві. Фото: з архіву Анни Давиденко-Немченко
Минув рік. Наталя (в центрі) й Аня Давиденко-Немченко (справа). Фото: з архіву Анни Давиденко-Немченко
Запитую Аню через месенджер: "Як Наталя?" – У відповідь: "Оксаночка, в дорозі зараз. Ми наступного тижня поїдемо туди з чоловіком. Вона хворіла два тижні тому. Зараз вже добре. Садить город. Чекає нас на посадку картоплі. Поїдемо, адже треба козу і козла купити, курочок, закінчити ванну з туалетом в будинку і паркан доробити... Не можу зараз говорити, треба Колі допомогти, у нього з ногами дуже погано. І ще одній жінці з Білогородки..."

Я читаю це повідомлення про якогось невідомого мені Колю, у якого погано з ногами, і думаю про те, що існування таких людей, як Аня, є виправданням людства як виду.
Post Scriptum
Поки готувався цей матеріал, у Наталі стався інсульт. Аня з чоловіком поїхала в село раніше, ніж планувала. Зараз Наталя в районній лікарні. У вихідні з нею сиділа Аня, мила і змінювала памперси. Ліки купувала теж Аня. Зараз вона намагається знайти доглядальницю, тому що у Ані – робота. Гроші на ту ж допомогу треба заробляти. За першої можливості вона збирається взяти відпустку і доглядати Наталю. Тому що, як каже Аня, – ніхто не має залишатися один.
Дата: 01.05.2021
Верстка: Анна Андреєва
© 2021 Усі права захищено.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ
[email protected]