Ще три тижні тому пацієнтів із низькою сатурацією виписували додому, бо у лікарнях не було місць, каже засновниця фонду "Корпорація монстрів" Катерина Ножевнікова.
Киснезалежних пацієнтів медики часом змушені були виписувати, оскільки на піку пандемії у лікарнях не вистачало місць. Така ситуація була ще на початку листопада. Олена Масалітіна, інфекціоніст Центральної районної лікарні Первомайська (Миколаївська область)
розповідала:
– Коли місць немає, хтось їде до інших лікарень, хтось чекає у черзі. Сьогодні люди чекали шість годин. Взяти когось ми можемо, тільки коли випишемо більш-менш стабільного хворого. Того, хто хоча б може доїхати додому без кисневого концентратора, а далі взяти його в оренду у сімейного лікаря і бути вдома на кисневій підтримці. Раніше виписували тих, у кого сатурація 94 та вище (норма – сатурація 95-100%; зниження цього показника смертельно небезпечне. – Ред.). Таких щодня було по п'ятеро-шестеро. Зараз виписуємо із сатурацією 89, навіть 85.
Така ситуація була, нагадаємо, на початку листопада. Нині нових пацієнтів менше, ця проблема вже не така гостра.
– Іноді родичі самі забирають хворих додому, а іноді лікарі виписують без їхнього бажання, – каже Ножевнікова. – Національна служба здоров'я (НСЗУ) виділяє гроші на кожного хворого, але ця сума не залежить від тривалості лікування. Пацієнти з дельтою можуть лежати у лікарні і півтора, і два місяці. В ідеалі доліковувати мають у терапевтичних та пульмонологічних відділеннях. Але таких відділень мало, і пацієнтів виписують додому.
Ножевнікова каже, що люди часто звертаються з проханнями про оренду концентраторів у фонди, бо у багатьох досі немає декларації із сімейним лікарем (без неї отримати концентратор не можна), та й самих концентраторів у амбулаторіях мало. Щоб взяти апарат у "Корпорації монстрів", пацієнту потрібен лише паспорт, ідентифікаційний код та довідка про те, що він потребує кисню.
– Дякувати богу, зараз черги на концентратори немає, – каже Ножевнікова. – У нас зараз близько 50 вільних машин, і ми надсилаємо їх навіть до інших областей – Миколаївської, Вінницької, Рівненської – туди, де немає фондів, які допомагають.
Ще два тижні тому, за словами Ножевнікової, ситуація була набагато важчою – у фонді був лист очікування і люди могли чекати на концентратор добу або дві. А тим часом – викручувалися хто як може. Хтось залишався в лікарні, хтось шукав комерційний прокат, а хтось просто відкривав вікна у квартирі, лягав на живіт, робив дихальну гімнастику, терпів та чекав.