– Колега з Кракова, з яким ми співпрацювали минулого разу, зайнятий. Подібні дослідження найчастіше проводять у розвинених країнах, – Сибірний починає говорити швидше і наче прикидає варіанти на ходу. – Але я знайшов наукові публікації на цю тему. Автори розробляють свої вакцини – не пероральні, і зараз тестують їх на тваринах. Я думаю, вони можуть зацікавитися нашою розробкою, адже ми маємо те, чого немає у них.
Сибірний планує написати листи іноземним колегам, розповісти про свої розробки, не видаючи секретів, та попросити їх безоплатно провести доклінічні дослідження – на трансгенних мишах, хом'яках, а потім, можливо, і на мавпах.
– А якщо ніхто не погодиться проводити дослідження безоплатно?
– Можна, звичайно, вчинити інакше. Чекати, доки в Україні з'явиться лабораторія, де можна працювати з коронавірусом. Хоча навіть коли вона з'явиться, доклінічні дослідження однаково потрібно закінчувати на макаках. А віварій із макаками у нас навряд чи з'явиться найближчим часом. Все одно треба везти матеріал за кордон.
Сибірний то починає мріяти про виробництво пероральної вакцини – каже, що можна організувати його у Львові, місцевий дріжджовий завод зацікавлений. То каже, що не уявляє, як проводити клінічні дослідження на людях – потрібно багато вакцинного матеріалу та добровольців, яким платять гроші за участь в експерименті, лікарі.
– Думаю, Україна ні за що не платитиме, – каже Сибірний. – У грудні я був на нараді в МОЗ і запитав головного санітарного лікаря
Ігоря Кузіна, як міністерство фінансуватиме роботи з вакцин. Він відповів, що таких планів немає, оскільки у них є угода щодо CoronaVac у Харкові – її привозитимуть до України та фасуватимуть на місцевому підприємстві. Очевидно, міністерство вважає, що на цьому воно свою функцію виконало.