На компенсації перехворілім на коронавірус медикам виділили гроші з Фонду боротьби з COVID-19. Це 233,3 млн грн.
У всіх співрозмовників, які брали участь у написанні цього тексту, ми запитали: "Чому так мало медиків отримали компенсації?". Анжела Мартинюк вважає, що часто комісії виявляються недостатньо кваліфікованими, щоб довести зв'язок інфікування з роботою лікаря.
– А ще Фонд соцстраху створює багато перепон, щоб визнати хворобу медика професійною, – каже Мартинюк. – Вони вимагають, щоб обов'язково були позитивні тести на коронавірус (ПЛР-тести
показують хибний результат приблизно в 30% випадків. – Ред.). Представники фонду не раз говорили, що в результатах розтину має бути написано, що людина померла від коронавирусу. Але ж вона може померти і від наслідків – наприклад, тромб, що відірвався.
Ті ж дві причини – неякісну роботу комісій і незацікавленість Фонду соцстраху – називає і головний технічний інспектор праці Профспілки працівників охорони здоров'я України Володимир Фесай. Він каже, що експерти фонду в комісії часто голосують проти визнання того, що медик заразився на роботі. І додає, що так було і до коронавирусу, коли йшлося про інші хвороби.
Начальник відділу гігієни Держслужби України з питань праці Людмила Харчук вважає, що терміни розслідувань затягуються через недоробки Міністерства охорони здоров'я (МОЗ), яке не прописало порядок епідеміологічних розслідувань. Але те, що так мало медиків і їхніх сімей отримали компенсації, її не дивує:
– Іноді комісія приймає негативне рішення, тому що епідеміолог не може визначити точне місце й час зараження. Іноді – тому що хворий медик протягом 14 днів не контактував з пацієнтами з коронавірусом. У частині випадків – бо заразився від колеги, а, за законодавством, на компенсацію претендують тільки ті, кого заразив пацієнт, – каже Людмила Харчук.