– Вона приховувала, що хвора, – розповідає Марися. – Згоріла за два тижні, і для мене це було дуже болісно. Я була у неї на прийомі, а за два тижні сиділа вдома, скролила Фейсбук і тут з'являється у чорній рамочці моя психологиня, з якою я спілкувалася сім років. І дочка її пише – через два дні прощання. Мене поплавило на гівно.
– Як гадаєш, чому, коли людина для тебе несподівано помирає, з'являється почуття провини? У тебе воно було?
– Так. У мене перша думка виникла – що ми, клієнти, її добили. Вона була крутим професіоналом і людиною великого серця. Тому після її смерті так багато людей і прийшло попрощатися. У мене з нею були моменти на останніх сеансах, коли я їй щось говорила, а у неї сльози з'являлися – я думала, може, їй мене шкода, людина не в ресурсі. Я не знала, що вона хвора. Ба більше, вона покашлювала, вона дуже схудла, а я думала – ой, як добре схудла, людина на дієті. Таке...
– Якби ти встигла сказати їй щось важливе, почуття провини було б меншим?
– Проблема в тому, що у мене з цим якраз дуже добре. Мої друзі, які теж до неї приходили як до психолога, дотримувалися професійної дистанції. А я її через три роки переступила – обіймалася з нею, писала щодня, телефонувала, і коли за кордоном була теж. Вона була моєю опорою, несучою стіною. Мені друзі казали: "Це непрофесійно, тобі треба змінити психолога". – Так, непрофесійно, можливо, потрібно змінити психолога, але мені було добре з нею, я її любила і мені пофіг, професійно це обніматися зі своїм психологом чи ні.
Протягом семи років я розмовляла з цією людиною. І раптом її більше немає... Я виходила на вулицю, блукала, вела з нею нескінченний внутрішній діалог, а одного ранку опинилася біля зруйнованого будинку. Як я там опинилася, я не пам'ятала. До того ж я не пила нічого, не вживала... Я зрозуміла, що зі мною щось не те відбувається. Я не можу прожити цю смерть...
Зі стану туги і тривоги Марисі допоміг вийти проєкт "Я, Ніна", точніше люди з онкодіагнозом, які стали прототипами героїв майбутнього фільму. Але про все за порядком.