Від редактора
2020 року світ боровся з COVID-19. Людству ще належить підбити підсумки боротьби і скласти списки загиблих. Серед яких багато лікарів. В Україні ця робота може затягнутися надовго. І ось чому.
Часом складно розібратися – померлий доктор заразився на роботі та постраждав, виконуючи свій обов'язок, або ж його хвороба і смерть не були пов'язані з професійною діяльністю. Спроба відповісти на це питання часто призводить до конфлікту між сім'ями медиків і установами соціального страхування, які в першому випадку повинні виплатити компенсацію родичам.
Найчастіше права на компенсацію родичі вибивають через суд. "Спірні випадки" відображаються на статистиці. Якої де-факто в Україні немає.
Загалом від коронавірусу з початку пандемії померли понад 10 000 українців. З них, за словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, – 140 медичних працівників. Таке число він назвав наприкінці жовтня 2020 року. Зараз, два місяці по тому, воно явно більше. Можливо – в рази.
Ми хотіли назвати цей матеріал так: "Список пам'яті". Планували перерахувати всіх лікарів і медсестер, які померли від коронавірусу. Але нам не вдалося отримати список. МОЗ не може його надати. А спроба самостійно зібрати й оприлюднити інформацію про померлих наштовхується на колізії українського законодавства про захист персональних даних.
Ми в жодному разі не залишимо спроб скласти Список пам'яті. І впевнені, що в нього повинні потрапити і ті, хто лікував інших від коронавірусу, і ті, хто щодня знаходиться в контакті з десятками пацієнтів з іншими діагнозами. Всі медичні працівники опинилися цього року у групі ризику. І ті з них, хто помер від COVID-19, гідні звання Герой року. Всім їм ми і присвячуємо цей матеріал.