У моїй практиці був випадок. Шкільній вчительці раптово прийшла в голову ідея переробити школу на великий магазин. Кожному викладачеві вона придумала роботу за фахом: математик буде бухгалтером, фізрук – вантажником і так далі. Просто під час уроку вона взяла пачку паперу й почала ходити по кабінетах. Вимагала, щоб колеги написали заяви, адже потрібно швидше домовитися з владою. Викладачі викликали швидку. Коли вчительку вели в машину, вона співала рядок з романсу Малініна "А в комнатах наших сидят комиссары, и девочек наших ведут в кабинет". У лікарні вчителька прийшла до тями, зрозуміла, що накоїла, і намагалася накласти на себе руки.
Це – приклад стану манії, в який впадає людина з біполярним розладом. Другий полюс розладу – глибока депресія аж до самоушкоджень і спроб суїциду. Між фазами можуть проходити дні, тижні, а іноді – місяці і роки.
У 2019 році ВООЗ прийняла нову класифікацію хвороб – МКХ-11. Вона набере чинності в 2022 році. За нею, біполярні розлади поділяють на два типи. При БАР першого типу у пацієнта чергуються манії і депресії, при другому – гіпоманії і депресії або субдепресії.
Людина в гіпоманії – постійно у піднесеному настрої, мало спить і багато встигає, витрачає більше грошей, ніж зазвичай, частіше курить, п'є багато кави і алкоголю. У неї багато цікавих творчих ідей. Жінки в гіпоманії відверто одягаються і стають гіперсексуальними. Фліртують і кокетують. Чоловіки теж можуть яскраво одягатися і часто роблять необдумані покупки.
Депресія при БАР другого типу – не така глибока, як при першому. Пацієнти сприймають її як плату за енергійний період і просто перечікують. Майже ніколи не йдуть до психіатрів.
Гіпоманія і манія завжди починаються без причини. Це відрізняє їх від періодів піднесеного настрою, який буває у всіх людей. Звичайно, пацієнти намагаються раціоналізувати свій стан. Кажуть: зараз хороша погода, світить сонце, дерева зелені. Але ж ніхто не буде курити сигарету за сигаретою, вульгарно жартувати і майже не спати через гарну погоду.
Перед тим, як поставити діагноз БАР, психіатр збирає анамнез. Спочатку виключає всі можливі органічні причини. Якщо у пацієнта перепади настрою, і при цьому він скаржиться на сильний головний біль, я припущу пухлину мозку й відправлю його на томографію. Якщо постійно підвищена температура – подумаю про інфекції. Буває, людину на прийом приводять родичі. Кажуть, що іноді у неї різко змінюється настрій. Під час особистої бесіди вона розповідає: "Розумієте, лікарю, я багато працюю і, щоб вистачало енергії, використовую кокаїн". У таких випадках, звичайно, ми не можемо говорити про біполярний розлад.