Життя змінилося. Але розпочинати довелося не з чистого аркуша.
Ще наприкінці 90-х, коли фірма Фукса постачала паливо структурам російського ТВЕЛу, молодий бізнесмен викупив близько $60 млн боргу українського Енергоатому перед російською компанією.
Щоб повернути гроші Фуксу довелося переїхати на вісім місяців у Київ і збирати з великих підприємств борги за електроенергію перед Енергоатомом. У цей період він познайомився з багатьма впливовими в Україні людьми: Віктором Пінчуком, Рінатом Ахметовим, Ігорем Коломойським, Миколою Мартиненком, Давидом Жванією та Юлією Тимошенко.
Старі контакти стали в нагоді. Переїхавши в 2015 році в Україну, він почав збирати пропозиції. "Я цікавився всім, що продавалося. Мені цікаво те, що я можу дешево купити і дорого продати", – розповідав Фукс в інтерв'ю "Першому езалежному".
Що купив?
Список компаній, де Фукс безпосередньо є власником, невеликий. Перша – "Інтербуд Груп", яка планує будувати на Рибальському острові ЖК Oasis. Друга – фонд FCA Partners (
управляє активами Закритого недиверсифікованого венчурного фонду "Київський"), в третій – гольф-клубі Козин – Фуксу належить всього 5,5% частка.
Це точно не все. В інтерв'ю НВ у січні 2021 року Фукс стверджував: у нього є нафтогазовий бізнес, деякі дистрес-активи і "багато землі" в Києві. "Я багато куди проінвестував і зараз поєдную активи. Купую різні активи у Фонду гарантування вкладів", – розповів бізнесмен. Від конкретики він відмовився.
Чому не всі в реєстрі юридичних осіб? За словами співрозмовника, який входив до оточення бізнесмена, підприємець часто вдається до практики прихованих інвестицій.
Наочний приклад – партнерство з ВІП-колектором Інвестохіллс, якому Фукс, за
словами СЕО компанії Андрія Блінова, допомагав фінансово в обмін на борги найбільшого в Україні виробника шин Росава Костянтина Жеваго і компанії Яблуневий дар Тараса Барщовського.
До того ж у 2016-2018 роках бізнесмен
вів перемовини про купівлю столичного бізнес-центру Парус у Вагіфа Алієва, планував придбати Промінвестбанк разом з ексвласником Укрбуд Development Максимом Микитасем і
цікавився компанією Донбасенерго.
Особливе місце в непублічній бізнес-імперії Фукса посідає нафтогазовий бізнес.
За даними
LIGA.net,
Економіченої правди, телеканалу
Al Jazeera і
Генеральної прокуратури, бізнесменові також можуть належати частки в декількох нафтогазових компаніях з трьома десятками ліцензій на видобуток в Полтавській і Харківській областях. Раніше їх приписували оточенню четвертого президента Віктора Януковича, який втік до Росії в 2014 році.
Інтерес до "активів Януковича" виявився для Фукса токсичним. Через це його
почали порівнювати в ЗМІ з Сергієм Курченком, який вибудував в Україні бізнес-імперію завдяки близькості до "сім'ї".
Йдеться, зокрема, про 67% в компанії Голден Деррік (зараз – група Іст Юроуп Петролеум), 100% в ДВ нафтогазовидобувна компанія (володіє харківської ТЕЦ Есхар), 51% в компанії Девон і 22% в Видобувній компанії Укрнафтобуріння. Партнерами в останньому активі виступають його багаторічні друзі – Ігор Коломойський і Віталій Хомутинник.
За словами співрозмовника з оточення бізнесмена, Фукс зацікавився Голден Деррік, щоб потім продати її ліцензії. Видобувати вуглеводні він не планував.
"Купівля Голден Деррік – це особиста домовленість Фукса зі Ставицьким (міністр енергетики при Вікторі Януковичі. – Ред.) через Коломойського", – розповів співрозмовник LIGA.net на правах анонімності.
Були й інші гучні інвестиції. До 2018 року Фуксу також належала компанія Укррослізинг, яка відсудила майже 2 млрд грн боргу у Київського метрополітену. Після того, як комунальне підприємство розпочало сплату боргу, вибухнув скандал і в 2019 році суд
заблокував виплати. Компанію перейменували, а Фукса в держреєстрі змінив маловідомий австрієць.
Сам бізнесмен категорично спростовує інформацію про скупівлю "активів Януковича" в Україні. Єдиний виняток – частка в Укрнафтобурінні, яку він
підтвердив в інтерв'ю НВ в 2019 році після декількох років заперечення. Це визнання український Forbes використав у 2021 році, оцінивши статки бізнесмена в $165 млн.
"Ніколи не купував активи, пов'язані з Януковичем і його соратниками. Мені були цікаві ліцензії компанії Голден Деррік. Але я їх врешті не купив. Це дуже ризикований greenfield, там нічого немає – порожня земля. У мене є, де вигідніше розміщувати гроші – нерухомість, дистрес-активи", – заявляв Фукс НВ.
Фонд "Київський" у 2020 році отримав 236 млн грн чистого прибутку, його джерело – продаж боргів, зазначається в
аудиторському висновку до фінансового звіту. Протягом року інвесторам нарахували 220 млн грн в якості дивідендів.